Zaslal: so červen 29 2024, 13:11 Předmět: Závada ve vypadavajicom chráníci
Mám takovou prosbu. Nedari se mi to rozlousknout.
Nejdrive byl rozvaděč s centralnim chráničem. Za chráničem je i klimatizace.
U obvodu světel ve stodole se stane, že při zapnutí dojde k výpadku FI.
Zmeril jsem izolační stav a mezi L a PE 100Mohm. Unikajici proud je 10mA (celkem 2 tělesa) Zarivky jsou stare. Instalace jako taková vykazije Riso vetsi než 200Mohm
Dal jsem tento obvod za vlastní chránič (chránič 2) . N pro druhý chránič napojil jsem před N toho prvního. Vše se jevilo v pohode, ale pak to zase začalo.
Edit: ve chvíli, kdy zareaguje chránič 1, nejde zpět zapnout, povede se to až třeba na třetí pokus (jinak vždy zareguje)
Nevím, jestli chránič číslo 1 například vlivem klimatizace a ostatních spotřebičů je na hranici unikajicich proudu (typ AC) , ale nejak si nemohu dat dohormady proc by mělo mít vliv vypnutí chránič 2 natolik, aby zaregoval chránič c.1
Udělá to jen pri rozsvecování. Jakmile světla svítí, tak vypadek není.
Při vypnutí chrániče 2, vybaví i chránič číslo jedna. Není to vždycky. Dokonce pri rozsvícení toho osamostatnělého obvodu vypadl chranic číslo 1 ale chránič, který chrání tento obvod zůstal zapnutý.
Nechápu co se tu děje.
Naposledy upravil aligator dne so červen 29 2024, 14:11, celkově upraveno 1 krát.
Nechtěl bys to nakreslit? Mi z toho popisu zatím vychází jako bys měl fázi FI2 za FI1 a N naopak před ním.
Dva chrániče se stejným vybavovacím proudem jsou nesmysl. Zapojují se každý samostatně.
Světla při zapnutí můžou chránič vybavit, typicky pokud mají odrušovací filtry nebo třeba kompenzační kondenzátory s kovovým pouzdrem.
Naposledy upravil ransom dne so červen 29 2024, 14:15, celkově upraveno 1 krát.
Založen: May 22, 2006 Příspěvky: 2626 Bydliště: Posázaví (JN79LT)
Zaslal: so červen 29 2024, 15:25 Předmět:
Tipuju kompenzační kondenzátor, nebo tlumivka KO. Dávat dva chrániče za sebou považuju za nehygienický, zbytečný, až nesmyslný. _________________ Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat
Žádné dva chrániče za sebou nejsou. Mým cílem bylo aby světelný okruh byl pouze za chranicem číslo dva což jsem udelal. Chránič dva má přívody před chráničem číslo 1.
Odstraněna citace předcházejícího příspěvku, viz bod 4f "Pravidel". jimirek
Meril jsme to primo kalibrovanym reviznim přístrojem Fluke 1663.
Ten ,,svuj" obvod jelikož vim co tam je jsem mohl merit i napetim 500V DC.
Nicméně budu muset projít i ty obvody za chráničem 1. Je to divné.
Zajímavé bylo, že když jsem rozsvitil světla chráněna za chráničem 2, tak vybavil jen chránič číslo 1, ale chránič číslo 2 zůstal zapnutý a světla svítila.
I když bych logicky čekal, ze vybaví tedy pri závadě v obvodu těch světel, chránič číslo 2.
Paní domácí mi sdělila i poznatek, že jak jsou nyni bouřkové dny, tak jakmile se znatelně blíží bouře (, tak velmi často chránič c.1 padá. Až bouře přejde, tak je zase klid.
Napadla mě i závada přímo v tom chranici, ale nemyslim si.
Zkusim zmerit unikajici proud za chráničem 1. Tam jsou napojeny bohužel i nepřístupné pevné připojene spotřebiče, takže posilat nekam 500V neni úplně to pravé. Samozřejmě mohu měřící napětí snížit pro tento pripad, ale myslim si ze měření unikajiciho proudu je v tomto případě lepší
Problém je v tom, že prúdový chránič nemerá odpor, ale prúd. A je mu úplne jedno, či ten prúd tečie cez odpor, alebo cez kapacitu. Preto pre takéto prípady by bolo správnejšie merť izolačnú impedanciu striedavým napätím. Lenže "odborníci" majú iný názor a striedavý tester sa nedá kúpiť.
Pokud vypadává chránič sousedního obvodu, musí se do něj zavlékat nějaký parazitní proud. Je- li ten chránič už nějakým reziduálním proudem zatížený, pak může ten parazitní proud být i malý. Při zapnutí sousedního okruhu stačí i krátký impuls. Může se to tam dostat přes kapacitu kabelů. Ale taky se to může stát, pokud jsou obě chráněná zařízení třídy I. namontovaná na stejné neuzeměné vodivé konstrukci a obsahují odrušovací prvky zapojené proti PE. Pak se pár mA může mezi nimi vyměňovat přes tu konstrukci.
prvně bych se podíval na typ chrániče 1, není jen tak NÁHODOU AC? ... nemá se NÁHODOU dávat ke klimatizaci typ F? ... klidně může být už opotřebovaný, unavený, zestárly a prostě už vypadává.
Doma jsem měl také jeden chránič co držel dokud jsem jej jednou neotestoval tlačítkem a od té doby měl problém držet pomalu i sám od sebe dokud sem ho nevyměnil.
Zkus prohodit ty dva chrániče zda to bude stejné a nebo ne
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.