Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6316 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: po červenec 01 2024, 22:29 Předmět:
Vlastně teď, po vyvětrání hlavy při venčení psa, mi došlo, že tebe vlastně zajímá efektivní proud na AC straně, protože tím kondem omezuješ příkon do té ohmické záteže. Ale hlavně mi došlo, že když už znám střední proud na DC vstupu měniče, tak znám výkon odevzdávaný na AC straně (do odporu R=1,5 Ω), nemusím už nic integrovat a tím RC obvodem teče Ieff = 2*U*√(f*C/R) = 855 mA.
Ak je RC<<1/f, tak energia prenesená cez kondenzátor v jednej periode je jedna polovica U na druhú krát C, pričom druha polovica sa prekúri na odpore R, bez ohľadu na jeho veľkosť. Krát počet periód za jednotku času potom dáva prenášaný výkon. No a z výkonu a napätia potom možno spočítať Xc ako výkon podelený štvorcom napätia.
Děkuji. Není to rušička, ale dělám pokusy s výkonovým čtyrkvadrantovým zdrojem třídy D oscilátorem pravoúhlého průběhu a snažím se zvyšovat amplitudu a frekvenci, abych zjistil kde je mez při použití SiC mosfet v mostu.
Rozdíl oproti mosfet první generace a SiC C3M je výrazný.
S rostoucím napětím (500V 600khz)se objevují věci, které se při 320V neobjevují a teprve je zkoumám.
Založen: Oct 11, 2008 Příspěvky: 6316 Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha
Zaslal: út červenec 02 2024, 15:25 Předmět:
samec napsal(a):
Ak je RC<<1/f, tak energia prenesená cez kondenzátor v jednej periode je jedna polovica U na druhú krát C, pričom druha polovica sa prekúri na odpore R
Ve skutečnosti kondenzátorem projde za jednu každou půlperiodu energie 2*U²*C (kde U je amplituda obdélníkového průběhu střídavého napětí), tedy za jednu periodu 4*U²*C a ta se také celá spálí v odporu R.
Udtud výkon P = 4*U²*C*f a
efektivní proud Ieff = 2*U*√(C*f/R) a
efektivní napětí na odporu R Ueff = 2*U*√(C*f*R).
Dává to tedy stejný výsledek, jaký jsem odvodil minule jiným postupem.
Edit: Asi jsi měl na mysli nikoli AC obdélníky, ale obdélníky DC (tedy s dvojnásobnou amplitudou Udc) a chtěl říci, že v jedné periodě dojde k nabití kondu energií 1/2CUdc² za současného spálení stejné energie v odporu, a následně k vybití kondu, opět za současného spálení stejné energie v odporu. Pak tedy souhlas.
samec napsal(a):
No a z výkonu a napätia potom možno spočítať Xc ako výkon podelený štvorcom napätia.
Počítat takto reaktanci kondenzátoru je velmi novátorské, ještě kdybys uvedl jaké napětí máš na mysli a pak honem na patenťák!
Zkus si to pro jednoduchost aplikovat na sinusový průběh
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.