Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vodní katastrofa
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2690

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 5:58    Předmět: Citovat

JJ, proto mám u každého roháčku záplavový detektor (v mém případě LD-81). Nebojím se až tak vykradení jako právě vytopení. Takže kotelna, obě koupelny a obě kuchyně.
Teď jsem sehnal starší vodoměr, dostane inteligentní hlavici a bude hlídat max. dobu, po kterou může voda téci. Bude napojen hned za ten fakturační.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 238

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 7:09    Předmět: Citovat

někde sem kdysi na internetu našel kolik proteče takovoudle hadičkou vody když prdne ... bylo to celkem hezký číslo.

Ale vyražený střed roháčku bych taky nečekal. to je jak když tam byl větší tlak než se očekávalo a roháček nebyl zrovna dostatečně naddimenzován. Ale zase pochybuju, že by tam byl tlak větší než 6 barů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 9:05    Předmět: Citovat

Starý roháčky mají na sobě nápis Spain a z druhý strany Pastosiia, nebo Rastosiia, je to po Herkulesovi porasovaný. Strejc Google k tomu mlčí. Ta hřídelka uhnila ve šneku a tlak ji vyflusnul. Tohle bylo na studený z domácí vodárny, tlak 4,6 vypínací, 2,8 zapínací. Jo a ti de bili mají hřídelku nevím proč vrtanou 2,5 mm do 6 mm průměru.
Čekal bych sežrání spíš na teplý vodě.
Celou noc jsem měl sifón namočenej do koncentrovanýho Fredyho. Naivně jsem si myslel, že ráno bude sifon čistej. Velký kulový, ta sůl s trochou NaOH ani ťuk. Ty černý zatvrdlý sra čky nic. Ráno co nezvládl Fredy, zmákla solná za 5 minut.
Jinak osvědčený Krtek nějak zmizel z obchodů. Místo toho mě vnucovali WoldoClean. Akorát že na tom nepíšou, jestli to je louh, nebo kyselina.
Kdysi byl nějakej čistič ve žlutých hranatých flaškách, ten sežral za chvíli v odpadech naprosto vše. Nevíte, co to bylo a jestli to je ještě k sehnání?
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 238

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 9:08    Předmět: Citovat

nám se osvědčilo SAVO (myslím, že je to louh) a kolega v práci používá prý nějakej prášek v neonově zaříví žlutý flašce která se dá koupit tuším v globusu a je tu taky louh, ale ještě jsem to nezkoušel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 9:17    Předmět: Citovat

Fredy, což je 40% louhu si s tím sajrajtem, což bude nejspíš vodní kámen s odpadovým humusem neporadil. Kyselina solná to zvládla hned. Jen očekávám, kdy ji zaříznou jako peroxyd, sírovku a jiný potřebný chemie.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 276
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 10:09    Předmět: Citovat

Savo je chlornan stabilizovaný louhem. Ale zase tolik toho louhu, aby sám něco vyčistil, tam asi není.
Pokud jde o HCl, asi bych se zákazu nedivil. Mám takový pocit, že je cílem, aby se obyčejný člověk dostal nejvýš k soli. Tohle omezování příliš nechápu. Blbec se dříve či později eliminuje sám, aniž by k tomu potřeboval sírovku nebo peroxid. Docela těmito a podobnými opatřeními trpí praktická výuka chemie na ZŠ a SŠ.
A ještě, aby se toho někdo náhodou nechytil: rozhodně bych opakovaně nelil kyselinu do odpadu. Takovým azbestocementovým trubkám by se to moc líbit nemuselo. Na vyčištění odolného materiálu OK, pak ale dostatečně naředit před likvidací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34185
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 10:18    Předmět: Citovat

Na kamen potrebujes kyselinu. Hydroxid je na organicky sajrajt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19621
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 11:04    Předmět: Citovat

Ano, je to tak. Ty různé gely na kámen s přidanou nějakou desinfekcí jsou obvykle málo kyselé, HCl žere spolehlivě. Kdo se jí bojí, ať si rozvaří v konvici kyselinu citronovou, a (s ohledem na odolnost plastového sifonu) horkou ji na kámen použije. Jen to bude žrát déle a navíckrát, ale vedlejším efektem bude konvice bez šutru.
Pak ještě docela slušně funguje Fixinela, případně čistič DenkMit z DM, ale toho by za tu cenu mělo být tak trojnásobek.
Na kámen v sifonu záchoda platí i tablety do myčky nádobí vhozené přes noc.
Táta byl celý život instalatér a nějakou dobu mu trvalo, než přišel na to, proč někdo má sifon čistý a hladký, a někomu vypadá, jak krystalová drúza v ametystu: není kyselina, jako kyselina, ale někomu to bylo jedno - varuji proto před pokusy odstranit kámen kyselinou sírovou pro akumulátory - s některým složením minerálů ve vodě udělá ostré krystaly, které tam zůstanou, a plaváček po nich drhne, místo aby se dal hladce spláchnout. Samozřejmě tam drží i jiné organické zbytky.


Naopak organický sajrajt je třeba louhem zmýdelnit, aby se rozpustil, a dal se vypláchnout. Nemusí to být zrovna Krtek, on se louh zatím dá koupit i v řetězcových drogeriích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 192

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 11:55    Předmět: Citovat

Zdravím, v domě který spravuji, jsem nainstaloval redukční ventily za domovní vodoměr a rozdělil stoupačku na horní a dolní patra a s praskáním tlakové vody je cca 20 let pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 192

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 12:19    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
JJ, .......
Teď jsem sehnal starší vodoměr, dostane inteligentní hlavici a bude hlídat max. dobu, po kterou může voda téci. Bude napojen hned za ten fakturační.

PF


řešil jsem to vodoměrem s kontaktem, tasmotou. mqtt, node-red s notifikací.... pomohlo: http://www.jindrichnikles.cz/?p=193
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 15:37    Předmět: Citovat

Tak po dvou dnech sraní s vodou mám hotovo. Zdemonoval jsem všechny baterie v baráku, všecko včetně sprchových hadic a hlavic našmidlal v plastový míse Fixinelou na rez a vodní kámen. Všechno jak nový. Bacha na to do čeho ty chromovaný věci namáčíte! Nesmi v tom být fosfor, jinak chrom naskáčou sšdý až černý fleky co nejdou dolů ani na leštičce.
Vyměnil jsem sejtkový těsnění pod bateriema jen za těsnění bez sejtka, vše bylo z půlky zarostlý, jak teplá, tak studená. Pro sichr jsem taky vyměnil hadičky pro umyvadlo na WC, jsou tam možná 10 let.
Ještě mě čeká sundat přírubu dačickýho dvoustováku, vyčistit vnitřek a vyměnit anodu a přírubový těsnění, většinou už nejde znova použít.
Pak už snad nebude co by se podělalo a pár let bude pokoj.
ps: nejsem sám, kdo řeší vodní katastrofy. Kámošovi dnes rupla 3/4 pozink roura ve zdi v kuchyni v dýlce cca 15 cm v podélným švu. Stavěl těsně na konci bolševika. Někde sehnal 25 cm těsnící vaničky který se nasadí na rouru, dovnitř se vloží gumovej pás a celý se to stáhne šroubama. Ani jsem netušil, že se to "těsnění pro ponorky" dá někde koupit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 15:45    Předmět: Citovat

Martin_Fio napsal(a):

řešil jsem to vodoměrem s kontaktem


Nojo, já to mám složitější. Kuchyně jsou připojený na městskou, vše ostatní na svoji studnu. A rozlišit hodinový zalejvání zahrady od hodinovýho úniku vystřelenou hřídelkou roháčku, co mě právě postihlo a nebo prasklou hadičkou od roháčku, těžko rozlišit...
Jako šlo by to, ale za cenu překopání trubek, vývod na zahradu by musel mít buď samostatný čerpadlo a nebo odbočku před vodoměrem, což je zase problém. Ale možná na to dojde, Veolie mě účtuje z mý studny paušál na stočný, pokud bych si tam dal vodoměr na skutečnou spotřebu, tak odbočka na zalejvání může být před vodoměrem studny. Čtyři vodoměry v baráku, no to je úplnej přepych.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4285

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 16:40    Předmět: Citovat

Nejaké vodomery vyhadzujem každé 4 roky, čo sa zvyšia po pravidelnej výmene v paneláku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1797
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 17:09    Předmět: Citovat

Celeron: Hlavně bacha. Voda z řadu a voda ze studny se NESMÍ potkat ve stejném potrubí. Nesmí to být nikde propojené, ani přes zpětné klapky. Prostě úplně oddělené.
Nedávno jsem se s tím setkal - splachování hajzlu alternativně z vodovodu nebo z vlastního zdroje. Hajzl by musel mít jedině dva napouštěcí ventily. (Šlo v tomhle případě o dešťovku, ale stejně to platí i pro studnu.)

Jo, a opatrně s tím odkameňováním. Gumě to nevadí. Ale onehdy mi manželka chtěla pomoct a naložila demontovanou pákovou baterii do slabé kyseliny citronové v kýblu. Druhý den bylo nejen po kameni, ale i po baterii. Sežere to keramickou kartuš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34185
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červenec 02 2024, 17:23    Předmět: Citovat

Mal som bateriu tyzden nalozenu v kyseline citronovej a bateria dodnes funguje. Po rokoch som menil tesnenia otocneho ramena a vtedy nalozil do kyseliny znovu. Odvtedy sa pakou pohybuje trochu tazsie - ale ziadny extrem. Asi by to chcelo trochu namazat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund