Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

měření kondenzátoru 47 uF 16V na reprobedně Genius 16W
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2024, 17:14    Předmět: Citovat

Bedny Genius málem odešly po cca 3,5 letech služby kvůli studenému spoji, málem vyzkratoval výstupní obvod zdroje. Přitom ty první bedny co jsem měl kupované v roce 2000 za 500 Kč a výkonem cca 18-19W RMS vydržely 21 let.

Teď jsem zkoušel odpájet jeden ten velký kondík a málem to nešlo ven. Pájku jsem dal až na 500˚C ale stejně nešel. Jsou zaražený až na doraz a zdá se mi že ty díry jsou děsně těsný. Vývody jsou asi podložený nějakými těsnými porcelánovými výlečky. Možná že v té díře byly zaražené. Ale to nedává smysl, protože ještě než jsem oba vývody vytáhl mi jeden z nich vypadl ven. Jak je to možné? Dyď byl z druhé strany a pokud je porcelánový tak by neměl jít vytáhnout, když je na nožičce stále cín. Nebyl to doufám prokov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2024, 17:16    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
montana napsal(a):
V jaké aplikaci by tedy bylo třeba se dívat na ESR?

Třeba u spínaných zdrojů, DC/DC měničů.


Ale to podle mého názoru je spínaný zdroj. Má tam IC součástku DK124.
https://p.globalsources.com/IMAGES/PDT/SPEC/211/K1194841211.pdf

No já si myslím, že ten 33uF/400V je v obvodu spínaného zdroje. Je mezi dvěma transformátory, na výstupu prvního a na vstupu druhého v tom obvodu, kde DK124 určuje frekvenci pro ten druhý transformátor (22Khz obvyklá frekvence, FB 4.93V když to funguje dobře, VCC 5V). Na výstupu prvního je proud kolem 370V a pak tam ještě je jedno místo kde jsem naměřil kolem 420-470V nebo kolik si přesně už nepamatuju. Takže tady si myslím že by to ESR mohlo hrát roli. Na výstupu druhého trafa pak jdou dva elektrolitické 2200uF/16V a myslím 100uF/35V pokud si pamatuju. Na vstupu do desky se zesilovačema pak je ten 4700uF/16V ... tam to má být usměrněné takže asi ESR roli nehraje. Jsou tam tedy dva IC se stejným číslem, zatím jsem je nezkoumal, ale předpokládám, že každý zesiluje jeden kanál ve stereo režimu.


Naposledy upravil montana dne so červenec 06 2024, 21:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2024, 21:42    Předmět: Citovat

Zatím se dívám na Panasonic. Vidím dvě série FK a FR, nevím jaký je v nich rozdíl.
Pak to porovnám s Nichikonem nebo s dalšími.

Budu měnit všechny tedy 10-11 typů. Nejdražší je 4700uF/16V u Panasonicu 112 Kč s DPH. Stejně jsem ho poškodil při vytahování. Vypadalo to jako váleček na té nožičce a pak mi došlo, že ona je delší protože jsem ho prostě při vytahování poškodil jak nešla ven.

Stále to vyjde levněji než kupovat nové bedínky.

Klasický cín nakupujete taky na TME? Ti asi nemaj s olovem?

Jo a ten žlutej krabičkovej kondík co je před primárem prvního transformátoru, to není třeba měnit? Předtím to bzučelo, ale to mohlo být třeba tím skorovyzkratovaným výstupním obvodem když tam byl studený spoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1853
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2024, 11:10    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Klasický cín nakupujete taky na TME? Ti asi nemaj s olovem?

Na TME samozřejmě mají klasický cín s olovem, ale musíte nakupovat jako firma tj. podnikatelský subjekt s platným IČ a nikoli jako běžný spotřebitel. Pokud budete nakupovat jako běžný spotřebitel tak vám olovnatou pájku neprodají, protože prodej olovnatých pájek je běžným spotřebitelům tj. osobám bez IČ v ČR i v celé EU zakázán.

montana napsal(a):
Jo a ten žlutej krabičkovej kondík co je před primárem prvního transformátoru, to není třeba měnit?.

Klidně ho pro klid duše vyměňte také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1578
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2024, 11:18    Předmět: Citovat

Sem řikal, že to zrychtuje jak prase branku... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1325
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2024, 20:32    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Zdravím,
snažím se změřit dva kondenzátory 47 uF 16V svým multimetrem na kterým mám rozsahy do 200 uF.

A na vstupu zdroje je napsáno 25W 94V ale asi to má být 9.4V.
Obyčejné multimetry měří kapacitu docela bídně. A když už měří "lépe", tak mívají pro ten účel separátní svorky (či spíše "jamky") na vložení součástky a měřící dráty při tomto úkonu leží ladem. Takže kdo ví, o jaké měření v 1. příspěvku vlastně šlo. A měřák, který signalizuje jednotku zcela vlevo (tj. "overflow", nebo taky nekonečno při měření odporu), navozuje dojem, že tady o správné měření kondíků vůbec nejde. Docela by mě zajímalo, o které C 47µF vlastně jde (jestli o kusy v části zdrojové, nebo v části s NF zesilovačem). A foto nevidno a nevidno. Možná je to celé mejlka.

Skutečně se na vstupu běžného zdroje vyskytuje 9,4Voltůch? Shocked Cool

Novodobé aktivní repro bývají se spínaným zdrojem častěji, než bych čekal. Se všemi zápory s hlediska životnosti a "působení na audio". Už jsem dělal dvoje (nerad). Ale že by bylo na místě měnit bezhlavě všechny C?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2024, 22:21    Předmět: Citovat

Je tam něco podobného ale žlutý a s čísly
https://www.digikey.com/en/product-highlight/e/epcos/mkp-x2-series-capacitors

104K
40/110/58/C
co znamenaj ty čísla? Zdá se že to druhé 110 je max. teplota [°C]. Třetí 5.8 uF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2024, 22:34    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
montana napsal(a):
Zdravím,
snažím se změřit dva kondenzátory 47 uF 16V svým multimetrem na kterým mám rozsahy do 200 uF.

A na vstupu zdroje je napsáno 25W 94V ale asi to má být 9.4V.
Obyčejné multimetry měří kapacitu docela bídně. A když už měří "lépe", tak mívají pro ten účel separátní svorky (či spíše "jamky") na vložení součástky a měřící dráty při tomto úkonu leží ladem. Takže kdo ví, o jaké měření v 1. příspěvku vlastně šlo. A měřák, který signalizuje jednotku zcela vlevo (tj. "overflow", nebo taky nekonečno při měření odporu), navozuje dojem, že tady o správné měření kondíků vůbec nejde. Docela by mě zajímalo, o které C 47µF vlastně jde (jestli o kusy v části zdrojové, nebo v části s NF zesilovačem). A foto nevidno a nevidno. Možná je to celé mejlka.

Skutečně se na vstupu běžného zdroje vyskytuje 9,4Voltůch? Shocked Cool

Novodobé aktivní repro bývají se spínaným zdrojem častěji, než bych čekal. Se všemi zápory s hlediska životnosti a "působení na audio". Už jsem dělal dvoje (nerad). Ale že by bylo na místě měnit bezhlavě všechny C?


Děkuji za reakci. No já měřil tu kapacitu na těch nově koupených kond. od Aisha apod. A tam to bylo docela přesné kupodivu. Udávají přesnost 4% v tom to rozsahu což při měření 33uF mě docela naštvalo, ale když jsem se podíval na ty nově koupené, tak ta odchylka o 2.5uF mi přišla v pohodě.

Ano ty 47uF byly z desky zesilovače. Ale ty jsou úplně v čudu. Tam jsem nenaměřil nic nebo mimo rozsah. Jeden v desce zůstal. No a ten velký 4700 uF jsem odpájel abych mohl změřit ty ostatní a výsledek jsou dva poškozené kondenzátory. Takže ho musím koupit. Tak mám na desku zesilovače dát čínské nebo lepší jako panasonic nebo ten ničikon? Ještě je tam deska toho regulátoru trim a power.

PS: Foto - je zase zataženo a stejně by to bylo rozmazané. Ale s tím spínaným zdrojem jsem si jistý, protože vím jak funguje ten IO DK124. Je to napsané v datasheetu. Proud a napětí se tam reguluje pomocí změny frekvence.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2024, 23:11    Předmět: Citovat

Aha, tak už vím jaká je kapacita toho filmového kondenzátoru ... Tak já zase nalítl, že jsem zapomněl, že tam jsou i ty elektrolity.

ChatGPT:

Označení "104K" na kondenzátoru znamená následující:

104: Toto číslo označuje kapacitu kondenzátoru. V případě kondenzátoru "104" znamená, že jeho kapacita je 10 × 10^4 pF (pikofaradů). To odpovídá 100 nF (nanofaradů).
K: Tento symbol značí toleranci kondenzátoru. V případě "K" znamená, že kondenzátor má toleranci ±10%."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1325
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2024, 15:59    Předmět: Citovat

Ty si z nás děláš šoufky, Kudláčková? Shocked Patnáctiletému bych takový styl servisu možná odpustil (i projev).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: st červenec 10 2024, 5:35    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Ty si z nás děláš šoufky, Kudláčková? Shocked Patnáctiletému bych takový styl servisu možná odpustil (i projev).

Běžte si trollit někam jinam.

Všem ostatním díky za věcné odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1779

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 23:39    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Zatím se dívám na Panasonic. Vidím dvě série FK a FR, nevím jaký je v nich rozdíl.
Pak to porovnám s Nichikonem nebo s dalšími.

Budu měnit všechny tedy 10-11 typů. Nejdražší je 4700uF/16V u Panasonicu 112 Kč s DPH. Stejně jsem ho poškodil při vytahování

ses posral v lese tvl Shocked
Valdano napsal(a):
Podle hodnot v datasheetu. Z těch co jsou skladem třeba tyto 2200uF/35V, 100uF/50V a 33uF/450V.

no ty seš taky dobře obrazek_cenzuraí, s tím ses už narodil, nebo tos nekde chytl až pozdějš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5112
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 0:06    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
montana napsal(a):
Zdravím,
snažím se změřit dva kondenzátory 47 uF 16V svým multimetrem na kterým mám rozsahy do 200 uF.

A na vstupu zdroje je napsáno 25W 94V ale asi to má být 9.4V.
Obyčejné multimetry měří kapacitu docela bídně. A když už měří "lépe", tak mívají pro ten účel separátní svorky (či spíše "jamky") na vložení součástky a měřící dráty při tomto úkonu leží ladem. Takže kdo ví, o jaké měření v 1. příspěvku vlastně šlo. A měřák, který signalizuje jednotku zcela vlevo (tj. "overflow", nebo taky nekonečno při měření odporu), navozuje dojem, že tady o správné měření kondíků vůbec nejde. Docela by mě zajímalo, o které C 47µF vlastně jde (jestli o kusy v části zdrojové, nebo v části s NF zesilovačem). A foto nevidno a nevidno. Možná je to celé mejlka.

Skutečně se na vstupu běžného zdroje vyskytuje 9,4Voltůch? Shocked Cool

Novodobé aktivní repro bývají se spínaným zdrojem častěji, než bych čekal. Se všemi zápory s hlediska životnosti a "působení na audio". Už jsem dělal dvoje (nerad). Ale že by bylo na místě měnit bezhlavě všechny C?

94V je značka na plošáku, že je z nehorľavého materiálu alebo niečo také. To neoznačuje napätie. Wink To tu asi ešte nikto na DPS nevidel, že......

_________________
Prichytené vrchnáky na PET fľašiach ma štvú, tak fľaše odovzdávam zásadne bez nich. (Mysleli to dobre ale dopadlo to ako vždy.)
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund