Spíš pro Celerona: ono měřit zejména kondenzátory v oblasti 1 pF a níž je docela problém, samozřejmě výrazně škodí přívody k měřáku atd. U indukčností okolo 1 µH je to totéž...
Takže měřák může vykazovat až "zázračné" parametry či schopnosti, nicméně měřící metoda či pracoviště budou limitující. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Proto má ten fluke třeba měření vyvedeno na stíněný konektor LEMO a kleština na součástku se připojuje čtveřicí koaxiálních kablíků. Pak není problém parazitní jevy vykompenzovat a opravdu jde opakované měřit s rozlišením na 0,01pF. Akorát taková opice něco stojí
S jednoduchými kelvinovými kleštinami lze měřit s rozlišením 0,1pF
Založen: Nov 24, 2006 Příspěvky: 103 Bydliště: Pardubice
Zaslal: ne červenec 07 2024, 21:10 Předmět:
Otázka, kolik chcete investovat!
Pro naše výrobky běžně rozměřujeme kondíky do 5-6pF s rozlišením 0,01pF, třídíme je v rozmezích -0/+0,05pF na HP 4271B tím, že máme přímo na konektory namontovaný přípravek na měření, aby pohyby/prohyby kabelů nezkreslovaly měření. Tento stroj se prodává od 500,-EUR. Podobně jsme měřili i na Tesla mostu, než nám chcípnul, ten kupovat nedoporučuji, kdykoliv může odejít. Taky jsem realizoval měřák podle AR B04/86, str 122 až 128, který funguje bezvadně na principu měření náboje až při 100kHz a taky má nulovaní parazitních kapacit.. Po odkalibrování s HP strojem měřil taky až na setiny pF přesně po zahřátí, ten se dá realizovat do 1000,-CZK.
Současné profesionální stroje už jsou hodně drahé, ale v každém případě jako základní podmínkou je, že musíte mít pevně připojený přípravek k přístroji bez jakýkoliv plandajících kabelů.
Měření malých cívek je podobný problém, stačí o 1-2 mm jinak chytit vývody a už budete měřit o nH jinak, takže musí být dobře definována referenční rovina, ale nakonec po zapájení se cívka bude jevit i tak minimálně o 3-5 nH jinak.
Založen: Nov 17, 2004 Příspěvky: 5261 Bydliště: Třebíčsko
Zaslal: po červenec 08 2024, 9:47 Předmět:
ransom napsal(a):
Fredis:
On je jistý rozdíl mezi rozsahem, rozlišením a přesností. Rozlišení může být na tisícinu jednotky, přesnost klidně na desetinu.
Už jen to, že se jako "zobrazení od" udává rozlišení na nejmenším rozsahu, přičemž přesnost se kombinuje jako % z měřené hodnoty PLUS třeba 20 digit. Takže tu desetinu mΩ, kterou zobrazí přístroj jako nejmenší hodnotu, měříš s přesností 2mΩ.
Nejnižší rozsah digitálního měřáku je zpravidla relevantně použitelný asi tak od desetiny výš.
To nikdo nezpochybňuje. Ale snad mě nebudeš přesvědčovat o tom, že ta čínská srágora nahradí, nebo je dokonce srovnatelná s výše zmíněným Fluke, HP a já dodám i BM 595 . _________________ Rotor rotuje a stator stagnuje...
neměří, ukazuje vypočtený čísla s obrovskými chybami, skoro jak hrací automat
RLC můstky:
výborný, ale těžko sehnatelný a stále finančně nákladný: HP4260.
kapacity od 1pF do 1000uF
indukčnosti od 1uH do 1000H
odpory od 0.01 Ohm do 100 MOhm.
přesnost měření 1% až 2%.
další velmi dobrý je Wayne Kerr CT492:
kapacity od 0,02 pF do 10 uF (+/- 0,25% ) nad 10uF až do 10G s chybou asi 2%
indukčnosti od 2uH do 100H ( +/- 2% )
odpory od 0,2 Ohm do 10 MOhm ( +/-0,25% )
měří na 1 kHz, má vestavěný generátor. Myslím, že se dá připojit také vnější signál (nevím to jistě, už jsem ho dlouho neměl možnost vidět)
a do třetice výborný Wayne Kerr CT530, což je armádní verze komerčního Warne Kerr B221. K němu existuje nízkoimpedanční adaptér s označením B0221A. Můstek CT530 s B0221 se používal s designací NATO až do roku 1979.
kapacity od 0.1 pF do 10uF
indukčnosti od 1uH do 1000H
odpory od 0.1 Ohm do 50 MOhm
Wayne Kerr vůbec dělal dobrý RLC můstky. Bohužel tyto přístroje nejsou vhodné pro mladou generaci elektroniků. Nemají mikropočítač, ale zase měří mnohem přesněji než ty s mikropočítačem.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.