Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hobby Švagerka konec prodejny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18159
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 23:32    Předmět: Hobby Švagerka konec prodejny Citovat

Tak nám po GESu a GME v Hradci Králové zavřou 10.8.2024 prodejnu součástek Š-hobby. E-shop snad zůstane. Nalevačku, když člověk něco fofrem potřeboval, tak tam poslal příbuznýho, co dojíždí do Hradce za prací o pár baráků vedle a měl potřebnou věc za pár hodin doma. Zůstavá poslední mohykán, AME. Jenže tam mají trochu jiný sortiment...
Ach jo, všecko jde tak nějak do haj zlu. Sad

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2920

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 10:07    Předmět: Citovat

Jirko, když se podíváš na hodnotové žebříčky dnešních jedinců v aktivním věku, tak se nemůžeš divit...

A to mám na mysli všechny napříč, tzn. od těch, co souvisejí s majitelem (zaměstnanci, případní spolupracovníci či následníci), až po zákazníky.

Edit: až následně si čtu odůvodnění a koukám, že jsem se trefil naprosto přesně...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1853
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 10:10    Předmět: Citovat

Nedovedli jste svou lásku ke kutění předat mladším. Sami si za to můžete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2920

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 10:16    Předmět: Citovat

Jasně.

My můžeme za to, jak se svět zmršil a že jsme nedokázali navzdory jeho vlivům zázrak.

Kolik máš dětí, co bastlí?

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34272
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 10:32    Předmět: Citovat

Zatvaranie predajni je problem uz niekolko rokov. Naklady su vysoke a trzby nizke. U nas uz zostalo len GME.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 10:34    Předmět: Citovat

Svět se mění. Mě už klasický obchody nechybí, vejdu tam spíš ze zvědavosti, když jsem náhodou kolem. Doma mám zásoby všeho základního potřebnýho. A když je nouze, za den, dva mám doma zásilku z e-shopu. Nebo se snad někdo posere, že mu nějakej krám nespravím obratem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1853
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 11:10    Předmět: Citovat

Jirka Z:
Svoje děti nemám a nikdy už mít nebudu.
Cizích jsem pár k elektronice dotáhnul. Nepočítal jsem to. Pět, možná deset. Snažím se podporovat vedoucí kroužků.
Nevlastního synka (42) jsem přivedl k audiotechnice.
Před pár dny děkovný telefonát od synovce (25), který se prý díky pár předaným dovednostem a inspiraci uchytil i v zaměstnání (elektronika pro elektronové mikroskopy).

Kvůli několika věčně frflajícím solitérům, zaseklým v minulosti, nikdo ztrátové kamenné obchody dotovat nemůže. Obchody se součástmi se dávno přenesly na internet. A ty exkluzivní kusy (třeba pro audio, zdroje a podobně) se běžně obchodují v daných komunitách, levněji než ve kterémkoli obchodě.


Naposledy upravil ransom dne ne červenec 14 2024, 11:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2257
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 11:22    Předmět: Citovat

tak ono je aj trochu rozdiel robit si zapojenia z diskretnych suciastok, ktore zapajkujes aj trafo pajkovackou a staci ti ruka, a tym pidi smd, kde sa bez nejakeho vybavenia nepohnes.
u nas sa este ako-tak drzi jedna predajna, ale suciastky riesi uz minoritne. hlavny prijem ma montaz satelitov, potom nejaky bezny servis - vymena konektorov, bezne opravy na dps... a popri tom predavaju suciastky

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 12:29    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Svět se mění. Mě už klasický obchody nechybí, vejdu tam spíš ze zvědavosti, když jsem náhodou kolem. Doma mám zásoby všeho základního potřebnýho. A když je nouze, za den, dva mám doma zásilku z e-shopu. Nebo se snad někdo posere, že mu nějakej krám nespravím obratem?

Je to přesně tak. V dnešní době, kdy za průměrnou měsíční mzdu koupíš např. řádově miliony odporů a si každý udělá u běžně používaných součástek zásobu celé řady a průběžně ji doplnuje při příležitostných objednávkách. No a nějaké speciality v těch prodejnách stejně nikdy neměli protože by je dosmrti neprodali, takže se musely objednávat z eshopu vždy.
Prostě už to není jak za komunistů kdy bylo dostupných 20druhů tranzistorů a šmytec. Dnes kdy je třeba jen blbého hradla 7400 stovky variant, pouzder apod. Konstruktér si vybere nevhodnější pro svůj návrh a ne že přizpůsobuje návrh tomu co sežene na krámě. A místní obchodník nemůže mít skladem ty statisíce typů sočástek jako běžný distributor. A když už něco objednávám a nestojí to majlant, vemu vždy pár kousků navíc pro nějaké budoucí použití.

Ono hodně záleží čím se převážně zabýváš, já osobně jsem cíleně nakoupil odpory v řadě E12 jak smt tak i tht, keramické kondíky v řadě 1-2-5 do 100u, elektrolyty podobně do 2200u, i když tam to trochu komplikuje voltáž vs velikost, bežné tranzistory a mosfety, zenerky všeh hodnot do cca 30V, cca 5 druhů diod pro běžné použití, ledky smd i tht od každé barvy něco + ty adresovatelné kde si nastavím barvu jakou chci, konektory xh a a ty sroubovací 2edg od dvou do cca 10 pinů, nějaké běžné mcu a logické obvody co stojí pětikačku, dc/dc moduly, stabilizátory, optočleny, obvyklé vypínače, tactile tlačítka apod. Prostě to co běžně používám.
Něco to stálo, ale řekl bych že jen za poštovné bych dal daleko víc, pokud bych na každou blbost musel součástky objednávat zvlášt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1779

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 12:48    Předmět: Citovat

tak já už třeba mám na skladě dlouho přes kilo kondenzátourů, ale pravda, abych nekde vod nevidim do nevidim chrápal za pultem, to bych ten pult mohl mít tak pod mostem no Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 13:14    Předmět: Citovat

martinkopp: přesně tak, mám zásoby různých řídicích IO pro spínáky, LNK, TOP, TNY, různý pouzdra, různý výkony a i tak se často najde zdroj zas s něčím co nemám. Jen různých mikrospínačů, mám asi 15 typů, s různou délkou páčky, různým tvarem, SMD, THT, různá síla stisku...
Prostě pokud to není vyloženě specialita, beru víc kusů. Odpory, kondíky, většinou desítky až stovky. Průběžně doplňuju.
Doby, kdy jsem došel do Tesly s papírkem se seznamem součástek na nějakou konstrukci z knížky, nebo Rádia a odcházel se třetinou, když jsem měl štěstí, jsou fuč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7723
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 13:16    Předmět: Citovat

Je to prostě tím, že mladí degenerují, řeší LGBTQI.... a čumí do mobilu. Kdyby svět nedegeneroval, tak máme takové krámy v každém větším městě a před tím fronty jak v 50. letech na maso.
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 13:29    Předmět: Citovat

Nemyslím, sortiment se neuvěřitelně rozrostl. Polovodičový firmy chrlí na trh tisíce nových obvodů neustále. Žádnej kamennej obchod nemůže mít ani vzdáleně co kdo potřebuje. Když jsem byl před pár lety v GMku, byla tam pěkná fronta, ale tvořili ji studenti (jak si pamatuju z mých studií, po škole na nákup do GM, nebo GES), důchodci a pak náhodní procházející, co chtěli pojistku, baterku, nebo nějakej konektor na sluchátka, co jim upadl. Nic, co by obchod dlouhodobě udrželo. GM má zrovna ještě výhodu, že v budově sídlí i obchodní, administrativa a kdoví co. Prostě platit nájem jen na maloobchod dnes už nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PixelOrgy



Založen: Sep 04, 2007
Příspěvky: 1970

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 14:05    Předmět: Citovat

Presne, proc by se nekdo dneska zabyval nejakym GM a byl vydanej na milost tomu, co maji na sklade, kdyz si staci otevrit treba Farnell a koupi si z domu pohodlne skoro cokoli.
A to, ze mladi nebastli - casto i bastli, ale uplne jiny veci. Dneska tezko nekoho nadchnes pro stavbu treba superreakcniho prijace, nebo svetelnyho hada.
Dneska si vsechno poresi nejakym STM32, ESP apod, nakoupi na "Aliku" a je to....
Jedine snad veci s elekronkama, to jakztakz tahne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 641

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 14:05    Předmět: Citovat

Dost často si vzpomenu na slova svého otce:"To byla jiná doba." Své dva syny jsem dovedl k elektronice. Jeden skončil jako autoelektrikář tj. obor kde se jen mění díly. A druhý skončil v P.R.C. obchodech, protože vše co potřebuje ke své "elektronické" aktivitě nakoupí tam. Svého času jsme se synem, každý pro svůj dům vyráběli "chytrou domácnost" (řízení teploty, osvětlení, fotovoltaiku apod.)
Něž jsem vyrobil zařízení k obrazu svému, tak syn měl hotovo z dílů koupených v ochodě. Záhy na to jsem zanechal bastlení i já.

Poenta: Mám asi 1500 druhů různých součástí (min. po 10ks) a přemýšlím do
kterého SD to dovezu.
P.S. Jooo to byla jiná doba. Sad

_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund