Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odvlhčovač vzduchu ochladí?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34273
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 17:36    Předmět: Citovat

Teraz v lete bude najjednoduchsie dat tam ventilator. V suterene otvor okno a na poschodi vyfukuj vzduch von.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1853
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 17:49    Předmět: Citovat

Pokud jde o klimatizace obecně bez ohledu na mobilní nebo pevné tak ty odvlhčují jen v režimu chlazení. I když některá klimatizace umožňuje i režim topení tak v tomto režimu odvlhčování není v provozu. Nicméně to nemusí vadit pokud nechcete odvlhčovat non-stop.

Pokud nechcete odvlhčovat non-stop tj. pro cyklické odvlhčování v kombinaci s následným ohřevem v zimním období bych doporučil pevnou klimatizaci. U pevné klimatizace se venkovní jednotka v krátkých intervalech cyklicky zapíná na plný výkon a vypíná. Ta vnitřní naopak pracuje na nejnižší otáčky, takže dochází až k namrzání vzdušné vlhkosti na výparníku vnitřní jednotky a k tvorbě velkého množství kondenzátu. Po chvíli se ventilátor i venkovní jednotka vypnou, námraza roztaje a v kapalné formě odteče do odpadu. Při odvlhčování z jednotky fouká chladný vzduch pomalu, a vyhřátá místnost se proto ochlazuje velmi dlouho. Nastavitelný program klimatizace může provádět cyklické odvlhčení a následný ohřev. Takže se teplota v místnosti výrazně neochlazuje.

Pokud chcete odvlhčovat non-stop a s ohřevem pak spíš vysoušeč vzduchu, a to v jedné z níže popsaných variant podle toho co vám bude víc vyhovovat. U vysoušeče vzduchu s ochlazováním nepočítejte, ale u suterénního bytu zřejmě ochlazování ani nepotřebujete.

Zdroj: Jak vysoušeče vzduchu pracují?

citace:
Ohřev a větrání - tato metoda spočívá ve zvýšení teploty v místnosti a intenzivním větrání. Vlhký vzduch z místnosti se nasává skrz pórovitý, chemicky impregnovaný materiál, který absorbuje vlhkost. Když materiál absorbuje určité množství vody, tak se nasytí a profukováním horkého vzduchu skrz materiál se absorbovaná voda odpaří a odvede v profukovaném vzduchu. Při nízkých teplotách je možno dosáhnout výborné výsledky s extrémně nízkými hodnotami vlhkosti.

Odvlhčování kondenzací - odstraňuje vlhkost ze vzduchu ochlazením pod teplotu rosného vzduchu, což způsobí přechod vlhkosti do kapalného skupenství (kondenzace). Kondenzační odvlhčovače jsou založeny právě na tomto principu. Teplota vzduchu na výstupu z odvlhčovače je vždy vyšší než teplota v místnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18159
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 18:55    Předmět: Citovat

Nepřesvědčíte mě ani náhodou. Mobilní klimatizace je proti splitu naprostej nesmysl. Ekonomika provozu žádná, účinnost minimální, dosažení výrazně většího rozdílu teplot venku a uvnitř utopie, rambajz hroznej, vylejvání vody pakárna, šaškování s chobotem rovněž. Když se 10 tisíc přidá, tak je za to bezproblémova splitka, třeba Dražice nebo Daikin. Dělal jsem kolem topení a chlazení 30 let a tak vím svoje a nikdy jsem nikomu žádnou nevnutil. Ba naopak, desítky lidí mi přiznalo, že nákup mobilní klimatizace v různých super a hyper bylo velký šlápnutí do lejna.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9815
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 19:00    Předmět: Citovat

Dělají se i dvojhadicový verze, ale to znamená zrychtovat jednu díru navíc a pořádně utěsnit prostupy. Klima si pak bere vzduch na chlazení kondenzátoru z venku a ven ho pak vrací - je to furt lepší než jednohadicovka, když se nedá z nějakýho důvodu nainstalovat klasická dělená.
Pozor na ty "klimy" s vodní nádrží - může to být obyčejný odpařovač - ochlazovač, který funguje na principu mokrých knotových pásů ofukovaných větrákem a tímhle si vlhkost doma totálně zvedáte.


Naposledy upravil Artaban001 dne ne červenec 14 2024, 19:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3350

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 19:03    Předmět: Citovat

Zase jeden pochybovač. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4321

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 19:55    Předmět: Citovat

Jednohadicová mobilná klimatizácia je na chladenie asi tak účinná, ako cedník na prenášanie vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5264
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 20:08    Předmět: Citovat

Uz vidim kazdeho ako si v prenajatom byte necha namontovat splitku.Chytrolini.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4321

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 21:06    Předmět: Citovat

Už vidím ten účet za elektrinu v prenajatom byte. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1853
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 22:10    Předmět: Citovat

kulikus napsal(a):
EDIT: chci suterén ohřívat...

kulikus napsal(a):
řeším vlhkost v jednom prázdném suterénním bytě. Detektor PKM A1 tam měří 21 st.C a 75% vlhkost i v těchto vedrech, kdy je venku 29 ve stínu a 50%.

Podle mého názoru si žádnou klimatizaci (mobilní ani pevnou) pořizovat nebude, protože mu jde jak vypnulo z té úpravy úvodního dotazu o ohřev v kombinaci s odvlhčováním a tudíž bude pořizovat nejspíš jen mobilní odvlhčovač s kondenzací a ohřevem. Většina výrobců udává u odvlhčovačů průtok vzduchu v m3/h a platí, že by měl být roven nebo větší asi trojnásobku objemu prostoru, který má být odvlhčován. Ten dotaz ohledně chlazení byl spíš jen informativní a o chlazení mu tedy vůbec nejde. Ostatně u suterénního bytu kde je i v letních horkých dnech reálně okolo 21C rozhodně chlazení nepotřebuje. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1957

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 23:04    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Nepřesvědčíte mě ani náhodou. Mobilní klimatizace je proti splitu naprostej nesmysl. Když se 10 tisíc přidá, tak je za to bezproblémova splitka,
Beer Agree .
Asi tak. Kupovali jsme ji k servru do práce , po roce letěla a namontoval jsem splitku. To je nebe a dudy. Jako novou jsem ji měl jeden den doma, jen tak na zkoušku. Kravál a ta roura to je hrůza. Kolega z práce si ji se strašnou slávou koupil do bytu. Za rok dával splitku. Ona vychladí ten pokoj, ale překáží a dělá kravál. A ještě ti vysává vzduch z místnosti. Za mě určitě neee.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1853
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 0:05    Předmět: Citovat

Ja mám mobilní klimatizaci už několik let a stále slouží, ale jak píšete je hlučná. Na tak malý byt jako mám já to stačí a venkovní jednotku ke splitce bych u tak malého panelákového bytu ani neměl kam dát. Vnější montáž na zateplení panelového domu by mi nepovolili, ale tazateli stejně o klimatizaci jako takovou vůbec nejde. Jemu jde primárně o odvlhčovač v kombinaci s ohřevem a na to klimatizaci nepotřebuje a stačí mu mobilní odvlhčovač uvnitř prostoru. Wink

Naposledy upravil Valdano dne po červenec 15 2024, 0:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1957

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 0:09    Předmět: Citovat

Valdano napsal(a):
Ja mám mobilní klimatizaci už několik let a stále slouží, ale jak píšete je hlučná. Na tak malý byt jako mám já to stačí a venkovní jednotku ke splitce bych u tak malého panelákového bytu ani neměl kam dát. Vnější montáž na zateplení panelového domu by mi stejně nepovolili. Wink

Taky jsem v paneláku, venkovní jednotku jsem dal na balkón na zem abych neprovokoval sousedy. Minulý týden jsem montoval u dcery na balkón nahoru na stěnu měli povolené. Když to není kam dát, tak jiná možnost než mobilka není no.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 261

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 6:44    Předmět: Citovat

mobilní klimu sem měl v práci jako nouzovku v šílenejch vedrech, ale šlo mi jen o to aby mi bylo příjemně a sral sem na spotřebu a hluk XD. ono stejně když tam jede pásová pila, soustruh a nebo stojanovka či frézka tak pak ten hluk z té jednotky moc nevnímáte Very Happy.

Do vlastního bytečku zásadne a jedině splitku a podle toho jak tam bude probíhat vytápění tak třeba nějakou kvalitnější dražší, která bude umět i v -10 topit tepelkem a nebo elektricky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2490
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 13:47    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Teraz v lete bude najjednoduchsie dat tam ventilator. V suterene otvor okno a na poschodi vyfukuj vzduch von.
A bude fungovat sklepní efekt, ten venkovní vzduch se tam ochladí, jeho relativní vlhkost stoupne a na předmětech s teplotou rosného bodu se vysráží voda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2490
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 13:52    Předmět: Citovat

kulikus napsal(a):
řeším vlhkost v jednom prázdném suterénním bytě. Detektor PKM A1 tam měří 21 st.C a 75% vlhkost i v těchto vedrech, kdy je venku 29 ve stínu a 50%.
By mně zajímalo, jak to tam bude vypadat v zejmě. Jde to nějak vylepšit? Druhá strana domu a schodiště je na východ, takže je na slunku alespoň o 5 st.C teplejší.
Klasický kompresorový odvlhčovač. Na jednu místnost tak 300W. Tímhle výkonem to současně i přitápí. běží to buď nonstop, nebo podle dosažené vlhkosti. Paradoxně nejvíc vlhkosti vyvětráš v zimě, v létě je venkovní vzduch mnohem vlhčí. Pokud řízené větrání, tak s rekuperací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund