Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

jak zjistit co je to za tranzistory (asi U reg. a I reg.)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: ne červenec 14 2024, 23:11    Předmět: jak zjistit co je to za tranzistory (asi U reg. a I reg.) Citovat

Chci se zeptat jak zjistit co je to za tranzistory, když tam není žádné označení nebo je nečitelné. Je tam jen písmeno Q u každého. Měřil jsem je na diodovém testu a zapsal hodnoty do schématu světle modrou barvou. Ten horní asi je napěťový regulátor a ten dolní proudový. Myslím si to, protože ten dolní má horní piny vyzkratované a připojeny k zemi. U obou je levý horní pin připojen k zemi. Na levém horním pinu je rezistor 1K u každého tranzistoru. Na zenerce má být určité zenerovo napětí takže si myslím, že smysl těch tranzistorů je vyvážit to tak, aby to napětí bylo konstantní. Kdyby tam to napětí nebylo tak obvod nebude nastartovaný. Obvod nastartuje po zmáčknutí tlačítka s bočníkem 2.5 ohm - místo R25 mělo být 2R5.

Pokud jde o IC tak XIN a XOU jde na nějaký IC co přijmá instrukce z dálkového ovladače. Takže mám za to, že odtama to jde do XIN a MPU to pak zpracuje podle předem zadaného programu. Snažím se pochopit ten regulátor a s jistotou zjistit co je to za součástky. Dá se to zjistit z naměřeného?

Na PA0 je jen připojená ledka jako indikátor zapnutého IO. Někde tam musí být zesilovač, ale nechápu kde. Protože podle dokumentace v MPU zesilovač není (prošel jsem piny, které se vztahují k zesilovači, ale to je k jiným verzím. Tento konkrétní zesilovač nemá integrovaný). Jde o to, že na zenerce je výrazně větší napětí než na samotné baterii 3.3V.

Rz je zátěž v podstatě jen rezistor.



u reg i reg pomoci tr.png
 Komentář:
 Velikost:  129.17 kB
 Zobrazeno:  156 krát

u reg i reg pomoci tr.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 6:26    Předmět: Citovat

Tranzistory řídí proud, to je jejich vlastnost. Podle typu vodivosti se rozlišuje, kterým směrem, velikost proudu pak závisí na budicím proudu, nebo napětí, to podle konstrukce tranzistoru.
Jak se v důsledku změny proudu měníí napětí na jejich vývodech, je ale záležitost okolního zapojení. Proto se můžou chovat, jako proměnný odpor či spínač, v každém případě umí malým proudem či napětím řídit větší proud.
Ale nemůžeme tě tu naučit základy, o nich jsou popsané spousty knih. Ptáš se nějakého MPT, o kterém ani nevíš, jestli vůbec něco umí?
Reverzní inženýring má svá pravidla: rozeznat součástku, zakreslit ji do schématu, rozeznat, zda je to tak fyzikálně možné, nebo to alespoň může dávat nějaký smysl, pak schéma překreslit tak, aby bylo přehledné (to se o té prasečině, cos sem dal, rozhodně říci nedá), a teprve pak zkoumat, co to dělá, a jaké že to označení součástek výrobce odbrousil.
Především: co je to za zařízení?
Pak případně: co má ten obvod dělat?
A ještě: co dělá krystalka (crystal receiver = krystalový přijímač) v tom zapojení? Má to chytat Country rádio, nebo Rádio Dechovku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 7:34    Předmět: Citovat

To co jsem popsal je moje dedukce a jsou to moje závěry. Došel jsem k tomu že ten tranzistor, dále je tr. dole je záměrně vyzkratovaný na dvou vývodech, protože má regulovat proud na zátěži. Horní reguluje napětí, nic jiného co by to mohlo regulovat tam není. Program, který je v tom čipu nahraný ten bude určovat jen modulaci, jak se má celý obvod chovat. Z tohoto předpokladu bych chtěl určit kde je emitor, báze a kolektor - nebo to případně vyvrátit pokud by ty naměřené hodnoty na diodovém testu tomu neodpovídaly.

Je tam přijímač. Je to zdroj napětí s možností režimu standby s ovladačem pro dálkové ovládání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32295
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 8:23    Předmět: Citovat

Ó Bóže, ó Bóže, ó Bóže, do čehos to duši dal ...???
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1295
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 9:01    Předmět: Citovat

Neovladaš ani uplne základy.
1. Bazy tranzistorov vidim aj z toho Tvojho biedneho obrazku.
2. Tvoj "zamerne" vyskratkvaný tranzistor ma na plošaku spojené horne nożičky? Stavim sa že nie, takže je vyskratkvaný pretože zhorel. Logicky by tam nikto nedaval tranzistor ktory by nemal žiadnu funkciu a navyše vlastne len priklincuje jeden vystup MCU k zemi cez 1k rezistor.
3. Startuje sa to preklemovanim 2R5 odporu? Určite nie, meriaš to na plošaku, bez vypajkovania, bez rozmyšľania...
Je tam niečo zhorete.
4. Zosilovač? Tvoja predstava je že zosilňovač dokáže zosilniť napätie na väčšie ako je jeho napajacie ? Nie, to v DC obvode vedia len meniče alebo nabojové pumpy.
To čo si nakreslil je cele zariadenie? Ake napetie si nameral na zenerke? Je to napajane iba baterkou? Ake napetie si nameral na baterke?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32295
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 9:10    Předmět: Citovat

A hlavně A ZNOVU JAKO UŽ TOLIKRÁT - TAKHLE SE SCHÉMATA NEPRASÍ, SCHÉMATA SE KRESLÍ PODLE JISTEJCH PRAVIDEL A POUŽÍVAJÍ SE V NICH USTÁLENÝ SCHEMATICKÝ ZNAČKY. Ta prasárna cos sem postnul, to je fakt na BAN za zvostuzování elektroniky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 10:14    Předmět: Citovat

To co vypadalo jako zkrat je ve skutečnosti asi 1.5 ohmový odpor. je možný že je vyzkratovaný. V době kdy jsem to měřil tak to jelo. Teď to už ale nejede.

Bázi poznám taky a vím kde je. To poznám taky podle rezistorů. I tak jsem chtěl znát názor. Tak nic, s vámi to nemá cenu.
Jsou to předběžný schémata, aby mi to víc připomínalo jak jsou součástky na desce. Jak je kreslíte vy je mi vcelku jedno, hlavně abych já se v tom vyznal.

Vyřeším si to sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5723
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 10:41    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Jak je kreslíte vy je mi vcelku jedno, hlavně abych já se v tom vyznal.

Vyřeším si to sám.

Když tě nezajímá, že se v tom nikdo jiný nevyzná, tak proč dáváš dotaz sem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 10:44    Předmět: Citovat

Budeš muset, když ti je jedno, jak to kreslíš. Tomu výkresu musí rozumět také někdo další, aby rozeznal, co tam která součástka dělá a proč, a dokázal pomoci. Nediv se proto, že v tom zůstaneš sám.
Právě proto přece vznikly v každé zemi normalizované schématické značky, které se světadíl od světadílu liší jen nepodstatně a jsou každému, kdo do toho dělá, jasné.
To se o té tvé abstraktní malbě rozhodně říci nedá. Kdyby aspoň měla jméno, co že si pod tím má divák představit...

EDIT: Díky, Jezevec byl rychlejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32295
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 11:08    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Budeš muset, když ti je jedno, jak to kreslíš.
...
To se o té tvé abstraktní malbě rozhodně říci nedá. Kdyby aspoň měla jméno, co že si pod tím má divák představit....
Rudozelená mazanice neboli malbou znázorněná skutečná podoba Brusele ... Aneb každej kdo do prdele díru má se snaží vysrat co největší zhovadilost jen aby se zviditelnil ...

Kterejkoliv soudce podobný jednání označí za "pohrdání soudem" případně "urážku soudu". Je to přímo trestatelný porušení Soudního řádu - pokutou, vyvedením ze soudní síně i jinak. Přemejšlím, jestli nenazrála doba uplatnit Pravidla fóra = zavést nové pravidlo postihující záměrný nerespektování aspoň základních zvyklostí při kreslení schémat. Nebo tyhle slinty aspoň nevyhodit do Hvjezdní pjechoty ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 11:25    Předmět: Citovat

To by šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4066
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 13:03    Předmět: Citovat

montana napsal(a):


Jak je kreslíte vy je mi vcelku jedno, hlavně abych já se v tom vyznal.

Vyřeším si to sám.

Ale toto není schéma, ale bludiště. A většina z nás rádi pomůžeme ale luštit toto je pro hodně lidí ztráta času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1853
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 14:02    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
Chci se zeptat jak zjistit co je to za tranzistory, když tam není žádné označení nebo je nečitelné. Je tam jen písmeno Q u každého.

To Q je označení u tranzistorů na DPS a nebo přímo na pouzdrech těch tranzistorů? Pokud je to na DPS tak to je jen označení podle nějakého schématu a číselného řazení součástek v něm jako třeba Q1, Q2 apod., ale z toho se konkrétní typ tranzistoru vůbec nedá odhadnout. Taky by to mohly být třeba nějaké MOSFETy a u těch není Base, Emitor, Kolektor, ale Gate, Source, Drain.

Chtělo by to namísto té nepřehledné kresby raději pár fotek detailů té DPS s detailním pohledem na ty tranzistory a také na součástky v jejich okolí.

Pokud je na té DPS nějaký potisk ve smyslu např. označení verze produktu apod. tak to také vyfotit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 299

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 15:46    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
montana napsal(a):


Jak je kreslíte vy je mi vcelku jedno, hlavně abych já se v tom vyznal.

Vyřeším si to sám.

Ale toto není schéma, ale bludiště. A většina z nás rádi pomůžeme ale luštit toto je pro hodně lidí ztráta času.


Je to spíš náčrtek. Mám lepší na papíru ale to neofotím bylo by to rozmazané. Rysovat se mi to nechce. Já sice znám el.tech. značky ale v té chvíli kdy jsem to kreslil jsem ještě nevěděl kde co je, takže to vznikalo jako obdelníky.

Q jsou písmena na desce. V tom IO není zesilovač, takže podle mě to jsou zesilovací tranzistory jeden pro regulaci napětí druhý pro regulaci proudu.

V přijímači - tam nevím jestli je nějaký zesilovač, ale jistě vím že ten není nijak propojen s těmi tranzistory a zenerkou, takže to co je na levé straně nesouvisí s napětím na zenerce nebo na tranzistorech. Ty piny XIN a XOUT propojují ten IO vlevo, čili ten přijímač. Víc k tomu nedokážu říct, když na třech součástkách není označení, naštěstí označení toho MPU mám. Třeba v dálkovém ovladači MPU označené není vůbec a má přitom asi 14 vývodů.

Tady na te aplikaci neumím nakreslit ten IO a neumím nakreslit svorky pro zátěž:

http://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCAMB0l3BWcMBMcUHYMGZIA4UA2ATmIxAUgpABZsKBTAWjDACgAvEbNb3nqihqCQAEwYAzAIYBXADYAXJhwYA7BgCc2G2sULgM+mnpBCqVMPG0VCFwzcHCoyOGwDuu-Wc+mMKKGwKPpj+xvq4NM4QTNiwxGA8lCh6Cdg0KHhQ0Gh4hBhhPCgIPIkuYpKyioEO3Aj+CLbceJEWzhZw5dLyCu60eFQRtGDhkC29NMPco0NeDQEeArX+i4uQ1osT4fx1zigobADmM6Zzm6ZO5r0IYMvT18u8ax73fAP8j4cUNJHYzV+RwnMAQAxudHODXrtmJkaLA8A00DhIIQ0AhDMwwC1YJB2AteN4CRdeit8U5Vr0QscNpM1gAlXyhSZ7AE05xk6D0IEwBBXRreBoDHZrHSLMDEZZ-MX+KiUeBrIA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32295
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 15 2024, 17:30    Předmět: Citovat

montana napsal(a):
ZVUK2000 napsal(a):
montana napsal(a):

Jak je kreslíte vy je mi vcelku jedno, hlavně abych já se v tom vyznal.
Vyřeším si to sám.

Ale toto není schéma, ale bludiště. A většina z nás rádi pomůžeme ale luštit toto je pro hodně lidí ztráta času.


Je to spíš náčrtek. Mám lepší na papíru ale to neofotím bylo by to rozmazané. Rysovat se mi to nechce. Q jsou písmena na desce. V tom IO není zesilovač, takže podle mě to jsou zesilovací tranzistory jeden pro regulaci napětí druhý pro regulaci proudu.
...
Třeba v dálkovém ovladači MPU označené není vůbec a má přitom asi 14 vývodů.
....
Vono taky ne každá součástka s vícero vývodama než 3-4 je mikroprocesor a naopak - jsou i mikroprocesory pro opravdu speciální použití, který mají jen 4-5 vývodů a přesto jsou to programovatelný součástky. Říkat každýmu vícevývodovýmu futrálu "MPU" je fakt projev zoufalýho nedostatku vědomostí. Spolu s tvým výrazně odmítavým postojem k všeobecným zvyklostem nejem při.kreslení schémat, ale HLAVNĚ vůči jiným diskutujícím - to se pak nediv, že se s tím nikdo nechce zdržovat a posílá tě kamsi ..
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.37 sekund