Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

eagle 6.6.0
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
makak



Založen: Jul 28, 2019
Příspěvky: 571

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 14:34    Předmět: Citovat

Za podstatnou věc považuju to, že si Eagle trvale automaticky hlídá konzistenci mezi schematem a deskou. Popravdě, vůbec si neumím představit, jak by se dal používat systém, který tohle neumí. Nepochybně existují řádově dokonalejší systémy s možnostmi, o kterých se Eaglu ani nezdá. Ale ty jsou určeny lidem, kteří s nimi pracují 8-12 hodin každý den. Pro člověka, který to často několik měsíců nevidí a pak potřebuje uklohnit jeden primitivní plošňáček, je Eagle (v rozporu se svým názvem) ten příslovečný vrabec v hrsti, který má jistě řadu nevýhod, ale dovede člověka k výsledku. Nebráním se vyzkoušet cokoliv nového a viděl jsem řadu pěkných desek vytvořených v KiCadu, takže to asi nějak jde, ale nejdřív chci mít v zádech zálohu v podobě funkčního programu Eagle.
Dalo to práci, ale vypnul jsem 80% knihoven, které zaručeně nikdy nebudu potřebovat. Zbylo asi 60 knihoven, které mají srozumitelné názvy, takže tuším, kde co hledat.
Potom jsem vytvořil desku s názvem MOJE, na kterou jsem naházel nejčastěji používané součástky a pomocí ULP exp-lbrs.ulp vygeneroval knihovnu, se kterou vystačím 98% času. Ještě jí přejmenuju, aby se objevila na prvním místě seznamu a tím je naprostá většina problémů s knihovnami vyřešená.
Umím tahat spoje, jak si zamanu, přecházet mezi spodní a vrchní stranou, vložit průchod mezi vrstvami. Umím udělat rozlitou zem nebo polygon. Žádné masky, potisky a jiné profi sarapatičky nepotřebuju, stačí mi holý dvouvrstvý plošňák z webu plosnaky.cz. Prokovy nepotřebuju, pro výjimečné situace mám specielní nýtky.
Pořád si ještě někdo myslí, že s Eaglem nevystačím ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AdamVarga



Založen: Nov 04, 2018
Příspěvky: 434

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 17:06    Předmět: Citovat

Ja som na Eaglu začínal tak už asi aj viac ako 10 rokov nazad (som mohol mať tak 11 rokov) a dodnes ho používam.

samozrejme nie starú rachletlu verziu ale najnovšie dostupnú a samozrejme hacknutú lebo nemá zmysel sa zapodívať s autodeskom.

Kicad mne pripadá ako nedotiahnutý projekt stredoškoláka čo sa vybodol na comfort uživatela. Hrozne hnusný softvér. Ten kto s tým vie pracovať, úctu odomňa má ale ja s tým určite odmietam sa trápiť.

Mne osobne prišiel altium podstatne bližší tomu čo ja hladám v softu pre návrh PCB a tak pendlujem medzi eaglom a altiom. (Altium avšak zasa, nieje free).

Vela sprostostí ako 3D board viem ja nikdy nevyužijem. Je to len sprostosť pre detičky aby vedeli ukázať render. KiCad, Full of gimmics. Je tam proste kopec zbytočných sprostostí a pritom to nedokáže takú triviálnosť ako varovať pri prekrížení alebo aktívne kontorlovať dosku voči schéme.

ERC a DRC v eagli je triviál, ale je to presne to čo potrebuje každý a nič viac. Eagle budem používať dokým budem vedieť lebo je to pre mňa v podstate velice príbuzné prostredie. A ano, robím PCB návrhy aj profesionálne, takže nevidím dôvod prečo prejst z eaglu pokiaľ ešte funguje. Až to skape môžeme začať panikáriť Very Happy (alebo mať zvlášť offsite počítač určený na eagle so zastaralím operačným systémom atd....)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2920

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 17:44    Předmět: Citovat

Jo, asi tak nějak.

Eagle (u mě 6.6.0, placená verze Light pro profi použití) je sice jednoduchý, ale léty dovedený k dokonalosti, nemá nesmyslné reakce, požadavky a postupy a pokud člověk dělá "obyčejné" DPS, tak naprosto stačí.

Proklínám den, kdy ho sežral Autodesk. Už tehdy jsem věděl, že to je konečná a nespletl jsem se.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34272
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 18:52    Předmět: Citovat

Linuxova verzia Eaglu kedysi chodila aj na P3 a svizne. Potom to niekto skompiloval so SSE2 instrukciami a odvtedy to nejde ani spustit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 19:55    Předmět: Citovat

AdamVarga napsal(a):
Vela sprostostí ako 3D board viem ja nikdy nevyužijem. Je to len sprostosť pre detičky aby vedeli ukázať render. KiCad, Full of gimmics. Je tam proste kopec zbytočných sprostostí a pritom to nedokáže takú triviálnosť ako varovať pri prekrížení alebo aktívne kontorlovať dosku voči schéme.
Nechci se hádat, ale pokud nevíš jak 3D využít, tak to neznamená, že je to pro dětičky. A ten zbytek? No, to bude asi nějaký omyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 22:12    Předmět: Citovat

Problém 3D knihoven v eagle je, že na to absolutně není spoleh, pokud bych měl podle toho modelovat něco dalšího. Mnohem rychlejší je, když si desku s pár rozměrově kritickými součástkami nakreslim v CADu kde je to mnohem rychlejší a spolehlivější. Ty rendery z eagle se hodí opravdu jen pro prezentační malůvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 22:51    Předmět: Citovat

Jojo, ty knihovny úplně dotažený nejsou a v každé verzi se snaží o vylepšení = změny, tak to může dělat problémy. Vždy to kontroluju + poopravím + přidám rovnou do 3D kóty. Občas si dám celou desku jako součástku a pak hážu desku na desku - to je pak k nezaplacení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 16 2024, 23:36    Předmět: Citovat

@Cust: kdyz uz je rec o tom Kicadu, tak se chci zeptat na dve veci. Uz driv jsem je zkousel googlit, ale ale neuspesne.

1. Na predchozi strance jsi zminil, ze v Kicadu jde zapnout dopredna anotace v realnem case, tedy ze zmena schematu se ihned projevi na desce. Tedy ze nemusim furt dokola klikat nahore na tu ikonu Update from schematic a pak studovat okno s logem, jestli se zase nahodou neco nepodelalo. Jak se to da zapnout? Nejaky hack konfiguracnich souboru nebo plugin?

2. Nasel jsi nejaky zpusob, jak "bezbolestne" optimalizovat schema s vicehradlovymi soucastkami? Priklad: poloz do schematu treba 2 OZ z ADA4610-4xCP (ma pred-definovany footprint). Dostanou jmena U1A a U1B. Pak pokladani prerus a zavolej nejaky jiny prikaz. Pak poloz do schematu dalsi 2 OZ z ADA4610-4xCP. Ale ouha, Kicad neumi pokracovat v existujici soucastce, takze dostanou jmena U2A a U2B. Rekneme, ze to neuhlidas a updatujes desku, takze se v ni objevi obe pouzdra. Jak ted ty OZ zkonsolidovat do jednoho pouzdra? Ja jsem to dokazal jen za potreby jejich sileneho rucniho prejmenovavani a rucniho prepinani nastaveni Unit v Symbol Properties. No, a aby nepotrebne pouzdro zmizelo z DPS, jak bylo samozrejme potreba se mordovat s temi (ne-prave-intuitivnimi) zaskrtavacimi policky pri updatu DPS. To uz bylo rychlejsi vsechny ty OZ smazat a polozit do schematu znovu, tentokrat na na jeden zatah...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 6:16    Předmět: Citovat

ad 1) nevím, nezkoušel jsem automat. Používám onu ikonu.
ad 2) to je možné, že při přerušení začne počítat nové pouzdro, stačí zmáčknout písmeno U a číslici 1 a vše je napraveno a aby nepotřebné pouzdro zmizelo stačí zmáčknout tlačítko delete. Myslím, že jednodušeji už to nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 8:37    Předmět: Citovat

Heh, prej "jednoduseji to nejde" a pritom je to porad mordovacka s rucnim prejmenovavanim objektu a hlidanim, co patri k cemu. Ten tvuj postup stejne nefunguje, protoze jim ve schematu vzniknou dve kopie U1A a U1B. A kdyz to zkusim opravit pomoci Annotate schematic, tak Kicad ty 4 OZ rozhodi dokonce na 3 soucastky (footprinty). No, asi si kazdy pod pojmem "jednoduse" predstavujeme neco jineho...

BTW, v Eagle tyhle problemy nemuzou vubec vzniknout, uz od nepameti to hlida sam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 9:41    Předmět: Citovat

Musím říct, že jsem už taky několikrát přemýšlel, že přejdu z EAGLE na KiCAD. Jenže jsem na něj zvyklej, mám tam svý knihovny, nový součástky si stejně vždycky vytvořím raději sám. Umí vše co potřebuju a dokud z něj půjdou generovat gerber data pro JLCPCB, nebo podobný výrobce, nemám důvod utíkat. Mám verzi 7.7.0 64b, jede i na W11 a vlastně mi nic nechybí. Mrtvej soft ničemu nevadí.
Pro nováčka ovšem asi nemá smysl v tom začínat, tomu rozumím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TomZL22



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 29
Bydliště: Zlín-východ

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 10:21    Předmět: Citovat

Začínal jsem na SmartWorku, potom Orcad , EasyTrax a teď už 26 let maluju ve Formice. Několikrát jsem se snažil přejít na Eagle kvůli kompatibilitě s okolím. Dokonce mi jedna kdysi zakoupená licence doma leží. Vždycky se mi u Eagle tak kroutily ruce že jsem to vzdal.

Minulý rok jsem si řekl že zkusím Kicad . Po počátečním nadávání na všechno možné jsem se s ním skamarádil a vypadá použitelně . Ve Formice jsem maloval i 8 vrstvé desky s BGA pouzdry a jsem zvyklý si stejně většinu součástek malovat znova.
Je to asi o zvyku a stylu práce jak kdo pracuje.

Můj pocit je že Formicu začali psát lidi co pocházeli z výroby a Eagle je původně sw pro amatéry.

Já Kicad doporučuji. Až na nějaké věci s množinovýma editacema , vybírání, editování ( v tomhle je Formica skvělá ) jsem spokojený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 10:38    Předmět: Citovat

Já si taky spoustu věcí nakreslím sám, aby mi to vyhovovalo a to jak ve schématu, tak i PCB editoru. Na Eagle jsem si taktéž nějak nezvykl... Asi díky tomu že jsem byl zvyklý na OrCAD a Eagle má dost odlišnou filozofii návrhu.

@elefener, teď jsem zkoušel tu ADAxxx. Ano, při přerušení sázení pouzdra to začne číslovat jako nové pouzdro a ty co chyběli v sázení zminula dočísluje zpětně v tom "novém"... To může vnést zmatek, když si to neuvědomíš a nezačneš sázet rovnou ty značky z chybějící části. Když se ti to nechtíc takto povede, stačí zmáčknout písmeno U a zadat číslo pouzdra. Fakt nevím co s tím vymýšlíš... Nehledě na to, že stejně ty čísla pouzder a jednotlivé obvody v pouzdru při návrhu ještě nekolikrát přepíšu, tak abych optimalizoval cesty spojů a optimalizoval přehlednost schématu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 13:33    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Mrtvej soft ničemu nevadí.
.

Začne vadit až po nějaké aktualizaci win přestane ze dne na den fungovat. Pak bude dilema, děravý systém nebo eagle.

Dnes se dají s většími či menšími problémy soubory eaglu importovat do jiných systémů, ale když budeš chtít za deset let mrknout na dokumentaci k nějakému domácímu bastlu protože přestal fungovat, zjistíš že pro dávno mrtvý soft už import nikdo nenabízí a ty budeš nahranej. Už jsem to zaži s jiným CADem. Když potřebuju vyrobit díl podle starého výkresu, musím mít virtuální OS který zabírá gigabajty na disku, výkonný PC a i tak to v něm funguje jen tak tak, o nějaké editaci, tisku apod. si můžu nechat jenom zdát. Pokud se teda podaří soft ve virtuálním systému vůbec rozchodit, což u sw typu CAD vůbec není samozřejmé, pro eagle jež posledních 10 let už vůbec není schopen fungovat bez serverů autodesku to platí dvojnásob.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 13:46    Předmět: Citovat

Chápu tvůj pohled na věc, já jsem dost konzervativní. Doteď mám na hlavním stroji W7, takže neaktualizovanej systém mě fakt netrápí, dovedu si to pohlídat. Virtuálů mám víc, místo na disku, ani výkon a paměť mě neomezuje. Desky dělám jen pro sebe, takže ten EAGLE u mě může žít do mé smrti nejspíš. Jak jsem psal, omezuje mě jen možnost generování gerber dat pro výrobce PCB, jak to zaříznou z EAGLE, mám problém. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund