Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TDF
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4066
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 6:44    Předmět: Citovat

Asi jste nikdo nebyl v Amsterdamu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 10:36    Předmět: Citovat

Já jsem strávil týden v Delftu - než jsem pochopil, jak se mám jako necyklista chovat, tak to bylo dost utrpení - pak už soužití na jedničku. Laughing

PS: Ty obrázky cyklistů u závor před zvednutou lávkou/mostkem mám do teď pře očima. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mhepp



Založen: Aug 16, 2017
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 11:51    Předmět: Citovat

U cyklistů zapomínáte na jednu podstatnou věc - mají snížený práh vnímání a schopnost racionálního úsudku. Je to dáno fyziologicky, protože jízdou na kole a tím způsobenou fyzickou námahou se produkuje adrenalin. A vliv adrenalinu myslím nepotřebuje vysvětlovat.

Takže ve výsledku je cyklista nechopen racionálně posuzovat okolní nebezpečí a při každé interakci má větší sklony k agresivitě. V kombinaci s tím, že si to navíc neuvědomují, je to vražedné.

Typické:

Slušně na cyklistu, s úsměvem a bez zvyšování hlasu: „Prosím tě, toto nedělej, je to pro tebe nebezpečné a to auto tě může pěkně pocuchat!"
Cyklista: „Ty hajzle, co se opovažuješ mne poučovat!!!"
„Já tě jen žádám k větší opatrnosti, jde o tvé zdraví, ty budeš do smrti mrzákem, ty budeš v nemocnici skučet bolestí...“
„Ty hajzle! To ti nedaruju!“ (bouchání do auta, kopání, lomcování zrcátkem, vztek, agrese...)

Na druhou stranu, agresivní chování vůči slušným cyklistům mi též vadí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 278
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 15:41    Předmět: Citovat

Tady se to zase rozjelo...
Jak již bylo řečeno, blbci jsou všude a přibližně v podobném poměru je lze najít za volantem i na kole. Dnešní jízda k doktorovi do Prahy zase stála za to.
Jezdím jak na kole, tak, když není zbytí, i autem. Proto se snažím chovat k ostatním tak, jak bych si přál, aby se oni chovali ke mně. Snažím se nepřekážet. Když mě chce někdo předjet a já vidím volno, tak se ještě víc uhnu a ukážu, že o něm vím a že může jet, případně že ne.
Vliv adrenalinu bych zase nepřeceňoval, popsaný asi nebude nikterak skvělý ani v klidu. I když mám "jazyk na vestě", snažím se dávat pozor, abych dojel celý.
Pumpičkáře a horší výrazivo si prosím nechte pouze na ty, co si to zaslouží. I když, přiznám se, že po sprše kapalinou do ostřikovačů taky nejdu pro ostřejší slovo daleko. Čeština spolu s některými dalšími jazyky má tu skvělou vlastnost, že vhodným výběrem výrazů lze snížit vztek.

Pozor: následující text psán po rychlém náhledu do skript.

Pokud jde o ethanol, jde tady o kombinaci vícero vlivů. Vezmeme to od konce. Budeme uvažovat malé koncentrace.
Při jízdě na kole přeměňujeme chemickou energii na pohybovou (a samozřejmě teplo). ATP je syntetizováno díky oxidaci redukovaných kofaktorů. Ty získáme oxidací jiných látek mj i v Krebsově cyklu. Ethanol se oxiduje přes nepříjemný acetaldehyd na acetát, který reakcí s CoA poskytne acetylCoA do Citrátového cyklu. Ten běží rychle a zpracovává i jiné metabolity. Tedy tohle asi rychlost určující krok nebude. Oxidace acetaldehydu poběží taky rychle, tělo si nechce tenhle sajrajt nechat. Omezení teda bude asi při činnosti alkoholdehydrogenázy. Pokud uvážíme středoevropana zvyklého konzumovat, bude množství enzymu docela slušné. Jestli si teda upřímný jezdec na kole dal během 4 hodin 4 piva, určitě by nadýchal, ale asi se nedostal do stavu, kdy by měl s ovládáním kola a sledováním provozu zásadní problémy. Pokud se navíc pohyboval převážně mimo silnice, tak bych ho zas až tolik nekritizoval.
Horší jsou dle vyprávění skupinky podnapilých konzumentů pohybujících se na kole mezi sklípky. Cyklisti jim říkat nebudu, to by se někteří opravdoví a slušní mohli urazit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 143
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 17:01    Předmět: Citovat

Tak tady tento se do stavu "kdy by měl s ovládáním kola a sledováním provozu zásadní problémy" tak nějak dostal, asi omylem.

2,9 promile, asi taky jen 4 pivka Very Happy

https://www.youtube.com/watch?v=GZETBK8Tlr8&ab_channel=T%C3%BDden%C3%ADkPolicie

a toho řidiče kamionu by měli zavřít až zčerná! tohle určitě nebylo 1,5m od pána cyklisty!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3346

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 19:08    Předmět: Citovat

A pak takový táta, co zvrhne pod náklaďák svoje dítě v cyklosedačce.
Viz zprávy z 18.7.24 z Mladoboleslavska. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7723
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 19:52    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Co vám vadí na cyklistech?

Odpovím ti co nejstručněji (nejsem EKKAR, abych tvořil špalky) a za sebe.
- jízda po chodníku
- jízda po přechodu pro chodce
- jízda z kopce stylem "hovado" na komunikaci, po níž se pohybují chodci a lesní technika (typicky asfaltka někde v horách, kde není běžný provoz)
- když ten svůj poklad za sto tisíc vezou v metru na eskalátoru, tak to, že si stoupnou tak, že zatarasí celou šíři eskalátoru
- obecná arogance vyplývající z toho, že se cyklisté cítí protežováni
- kecy uživatele jardafiala o tom, jak si může chlastat a jak je to super jezdit pod parou; tímto dělá pumpičkám medvědí službu a jen potvrzuje stereotypy o nich panující
Popsané chování není nic ojedinělého a dle mého pozorování se ho dopouští většina pumpiček.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2920

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 20:07    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Co vám vadí na cyklistech?


Na cyklistech nic (sám jsem jeden z nich), na pumpičkářích skoro všechno.

Dál to nemíním rozebírat (včetně definice výše použitých termínů).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 8005
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 20:17    Předmět: Citovat

Mě by jen zajímalo, jak to dělají že vždycky když potřebuji omýt ostřikem čelní sklo, náhle se objeví vedle mě. Nechápu. A co mě vadí? Starý báby - dědkové co lítají na elektrokolech. Evidentně to nemají pod kontrolou a je jen otázka času, kdy přijde nějaká složitější situace kterou je třeba okamžitě řešit.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18159
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 22:38    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
A co mě vadí? Starý báby - dědkové co lítají na elektrokolech.

Děláš, jako by ti ještě nebylo 30 let. Jseš malinko mladší než já a co si myslíš, za co nás ti miléniové považujou? Za to, co píšeš. Very Happy Akorát nevím, jestli máš elektrokolo, já teda zatím né. Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6181
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 22:42    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Mě by jen zajímalo, jak to dělají že vždycky když potřebuji omýt ostřikem čelní sklo, náhle se objeví vedle mě.
Já zase jak zařadím zpátečku, mám za zadkem chodce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1776
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 22:52    Předmět: Citovat

Zasel jsem semínko a bavím se žlučovitými výlevy jednoho z diskutujících. Ten evidentně netuší která bije... Jako příklad uvedu slavnosti piva v pivovaru Hrubý Rohozec. Úschovna kol, měl jsem číslo kolem 300. Jen naivní občan si může myslet, že všichni budou požívat limo. No a ještě jiná dlouholetá zkušenost - byl jsem s kolem v Rumunsku, na Ukrajině, v Chorvatsku, Slovinsku, na Sardinii, Korsice, v Německu, Polsku, na Slovensku či v Černé Hoře. Většinou s cestovkou a pokaždé dotaz - může v dané zemi cyklista požívat pivo? Odpověď všude stejná, pokud nic neprovedeš tak si tě nikdo ani nevšimne. Najezdil jsem tisíce kilometrů a přitom požívám pivo, vyhýbám se silnicím s provozem, když mě dojede auto v nepřehledných místech držím se krajnice případně ukážu (pokud vidím dál za zatáčku) ať jede, Jako cyklista i jako řidič nemám s oběma skupinami žádný problém. Jen vzteklí a nemohoucí plechovkáři mají problém ale spíš se sebou než s cyklisty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1853
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 22:59    Předmět: Citovat

Evropa a tolerance k alkoholu při řízení nejen na kole, ale i za volantem aut.

Zdroj: Policie ČR
Policie ČR napsal(a):
Zatímco řidičům motorových vozidel, kteří se pod vlivem alkoholu dopustí přestupku, hrozí, že přijdou o řidičský průkaz, v případě cyklisty je situace jiná. Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě. Pokuty za jízdu na kole pod vlivem alkoholu jsou přitom poměrně vysoké. Pokud nadýchají do 1 promile, pokuta může dosáhnout výše 25 tisíc, nad jednu promile potom hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Zákaz řízení kola pod vlivem se v ČR vztahuje nejen na silnice pro motorová vozidla a nejen na vyznačené pruhy pro cyklisty na těchto silnicích, ale také i na veřejné vyznačené stezky pouze pro cyklisty mimo silnice pro motorová vozidla a také na vyznačené stezky pro chodce a cyklisty kde auta vůbec nemohou a přesto se provoz na těchto stezkách řídí silničním zákonem viz Policie ČR: Cyklisté na cyklostezkách.

A jak jsou na tom letos vodáci na vodě?

Zdroj: Deník CZ
citace:
Chystáte se v roce 2024 na vodu? Pozor na alkohol. Policisté plánují namátkové kontroly.
Vodáci v Česku mohou už druhým rokem sjíždět vybrané řeky s mírným množstvím alkoholu v krvi. Někteří odborníci kvůli tomu varují před možným nebezpečím. Policie a Státní plavební správa proto plánují namátkové kontroly na dodržování alkoholového limitu.

Zdroj: Raft CZ
citace:
U vodáků je povolena úroveň 0,5 promile u kormidelníka. U ostatních členů posádky, a to včetně tzv. háčka, který se podílí na řízení, neplatí žádné omezení na alkohol (ověřeno na ministerstvu dopravy).

Týká se to malých plavidel bez vlastního strojního pohonu, vedených na nesledované vodní cestě, účelové vodní cestě atd. a nepodléhajících evidenci dle tohoto zákona v aktuálním znění (včetně novel) viz §43, odstavec 2, písmeno p) zákona č. 114/1995 Sb. o vnitrozemské plavbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 261

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 8:06    Předmět: Citovat

Tom82 napsal(a):
a toho řidiče kamionu by měli zavřít až zčerná! tohle určitě nebylo 1,5m od pána cyklisty!


Tady je řidič kamionu bez viny a proč? .. jelikož ten pumpičkář ožralej se mu sám nasral hned vedle aniž by vzal v potaz to, že ten kamioňák o něm ani nemusí vědět.
Něco jiného by asi bylo kdyby ten cyklista jel už předtím před kamionem a on ho předjížděl. Ten odstup je při předjíždění a ne když se cyklozmrd nasere sám vedle auta. Pak by si nemohl normálně nikde zastavit jelikož by si musel počítat s tím, že se takovej k** najde.

A že sem jich už několik potkal na křižovatkách kdy se snaží mermomocí nasrat co nejvíce dopředu i kdyby měli urvat zrcátka a řidítkama orvat lak na autech
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dekker



Založen: Jan 11, 2017
Příspěvky: 261

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 8:12    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
... dotaz - může v dané zemi cyklista požívat pivo? Odpověď všude stejná, pokud nic neprovedeš tak si tě nikdo ani nevšimne.


a přesně tady sis odpověděl. ... i řidič auta může klidně chlastat a nic mu nehrozí pokud nic neprovede a nebo ho nechytnou. stejně tak je to s cyklistou. Ale až se jednou něco stane tak neočekávej nějakou schovívavost.
A ta tvá poslední věta se dá krásně otočit i na pumpičkáře
Jen vzteklí a nemohoucí pumpičkáři mají problém ale spíš sami se sebou než s řidiči aut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.73 sekund