Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

eagle 6.6.0
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5112
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 15:27    Předmět: Citovat

Nejak nechápem čo sa má akože časom samé pokakať. Pokiaľ mám eagle offline a funkčné, a vie vygenerovať gerber dáta, ktoré stále platia ako štandard pre výrobu, tak snáď to bude chodiť aj o 20 rokov. Iba ak by prešli výrobcovia na iný formát ako gerber.

Ale je pravda že tí čo majú všetko online sú pokakaní až za ušami ako im starne software a ako musia byť stále aktuálni a IN. Very Happy

_________________
Prichytené vrchnáky na PET fľašiach ma štvú, tak fľaše odovzdávam zásadne bez nich. (Mysleli to dobre ale dopadlo to ako vždy.)
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2920

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 16:58    Předmět: Citovat

Tak třeba nemusejí fungovat šifrovací knihovny na novějším systému se starší verzí Eagle....

Takový případ popisuju a řeším tady.

V Linuxu je to pochopitelně o to snazší, že si - kromě popsaného řešení - lze nainstalovat v podstatě libovolnou starší distribuci, ve které to fungovalo (třeba jako dual boot, nebo virtuálně).

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 18:41    Předmět: Citovat

Může se "pokakať" prostě to, že přijde nějaká aktualizace win a ty už to nespustíš. A těch SW co nespustíš jsou mraky a děje se to naprosto běžně, nejde jen o nějakou exotiku nebo o to být IN. Až se ti při pokusu o spuštění eagle objeví jen chybová hláška, zjistíš co jsem měl na mysli.

Nedávno jsem například potřeboval otevřít starou databázi v accessu (součást MS office) a samozřejmě v současné verzi nešla otevřít. A kancelářský balík Office 97 zase nejde nainstalovat do win10. Paráda.

No a provozovat v dnešní době neaktualizovaný systém je spíš jen scifi pro diskuzní fóra nebo vyslovený hazard. Až ti disk zašifruje ransomware bez toho aniž bys na cokoliv kliknul, změníš na aktualizace názor, jako ostatně 100% lidí jež tvrdili že si to ohlídají a jimž se tohle stalo Smile Samozřejmě pokud máš PC odpojený od internetu problém to nebude, ale nějak si nedokážu představit jak na takovém stroji chceš dělat elektroniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 19:22    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
Nejak nechápem čo sa má akože časom samé pokakať. Pokiaľ mám eagle offline a funkčné, a vie vygenerovať gerber dáta, ktoré stále platia ako štandard pre výrobu, tak snáď to bude chodiť aj o 20 rokov. Iba ak by prešli výrobcovia na iný formát ako gerber.
Za posledních 20 let se i gerber změnil. Sice je to pořád gerber jmenuje, ale kódování dat se mění. Ale třeba pragoboard měl, snad i stále má, reklamu na webu, že umí vyrábět i z gerber dat minulé éry. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 19:41    Předmět: Citovat

martinkopp napsal(a):

No a provozovat v dnešní době neaktualizovaný systém je spíš jen scifi pro diskuzní fóra nebo vyslovený hazard. Až ti disk zašifruje ransomware bez toho aniž bys na cokoliv kliknul, změníš na aktualizace názor, jako ostatně 100% lidí jež tvrdili že si to ohlídají a jimž se tohle stalo Smile Samozřejmě pokud máš PC odpojený od internetu problém to nebude, ale nějak si nedokážu představit jak na takovém stroji chceš dělat elektroniku.

To už jsem slyšel mockrát, a ani to nehodlám nikomu vyvracet, plně s tím souhlasím a nikomu to nedoporučuju. Nicméně zatím u mě zůstane vše při starým, než se rozhoupu. V podstatě se mi do stroje může svinstvo dostat jen a pouze skrz díru v prohlížeči a tomu docela výrazně brání NoScript.
Až mi nějaká aktualizace na W11 znefunkční starej EAGLE, tak jde do virtuálu, kde mám už jiný nekompatibilní věci, no problem.
Každej svýho štěstí strůjcem jest, ne? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5112
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 21:27    Předmět: Citovat

Ktorej časti toho "offline" ste nerozumeli? Question Ak je PC offline určený na prácu, tak je bez internetu, a teda aj bez aktualizácií. Internet je na zábavu, na to slúži druhý PC.
_________________
Prichytené vrchnáky na PET fľašiach ma štvú, tak fľaše odovzdávam zásadne bez nich. (Mysleli to dobre ale dopadlo to ako vždy.)
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 21:39    Předmět: Citovat

Navrhovat elektroniku na PC bez internetu? To myslíš jako žert? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 21:40    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
...V podstatě se mi do stroje může svinstvo dostat jen a pouze skrz díru v prohlížeči a tomu docela výrazně brání NoScript.

To je poměrně zásadní omyl, pozor na to. Pokud budeš mít smůlu, tak k napadení žádný prohlížeč nemusíš mít vůbec spuštěný, dokonce ani nainstalovaný. Stačí jen díry v systému. Samozřejmě žes to slyšel mnohokrát, ale příliš tomu nevěříš, stejně jako všichni smolaři jež o svá data přišli před tebou Smile

Virtuál ti nebude nic platný, když autodesk zařízne autorizační server.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5112
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 21:48    Předmět: Citovat

Bububu! Very Happy
Softvér ktorý potrebuje pre svoju prácu alebo spustenie internet aj keby nemusel, nieje solídny softvér. Taký nepoužívam už zo zásady. A keď sa vypnú v PC sieťové porty na ktorých to zbytočne počúva, tak nič samé od seba nemá ako prísť do počítača. Správne nastavený počítač sa sám od seba nezavíri ani keby sa káblom pripojil do samotného pekla. Cool

Až mikro§oft vypne licenčný server pre Windows a všetky PC s Win10 a 11 pripojené na internet prestanú byť aktivované, to ešte len nastane chaos. Alebo stačí jedna nepodarená pekelná aktualizácia. Twisted Evil

_________________
Prichytené vrchnáky na PET fľašiach ma štvú, tak fľaše odovzdávam zásadne bez nich. (Mysleli to dobre ale dopadlo to ako vždy.)
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 21:51    Předmět: Citovat

Ale věřím, v práci nás kdysi napadl klasickej worm, šířil se po LANce, hledal napadnutelný stroje, kopíroval se na sdílený disky atd... Sranda, než jsme ho dostali pryč.
Když mám PC za NATem, je v něm firewall, tak nějak nechápu, jak by se mi i bez prohlížeče do něj cokoliv dostalo, z internetu samozřejmě. Nepočítám útočníka uvnitř. Winy a instalovaný programy se připojují na svý, snad bezpečný servery kvůli různým aktualizacím, nebo instalaci pluginů. Někdo by musel napadnout tyto servery, případně napadnout DNS, který používám.
Nejsem bezpečnostní expert ani náhodou, neznám všechny rizika, ale myslím, že jsem celkem v bezpečí. No když se ukáže, že jsem se obrazek_cenzura mýlil? Data jsou zálohovaný i offline, strojů mám víc, i fyzických, i s aktuálníma W11 se záplatama dokonce.
Autodesk ať si vypne co chce, existují patche že? Mimochodem EAGLE má zrovna na firewallu zákaz komunikace a nic se neděje.
Jo ještě je možnost napadnout můj router skrz nějakou obrazek_cenzuraí chybu, to se semtam taky nějakýmu výrobci podaří. Ale to je holt už smůla, případně APčko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6466
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 22:06    Předmět: Citovat

Eagle verze před Autodeskem je asi na dlouhou dobu v klidu. Pokud máš zálohy prostorově oddělené - nejlépe v jiném městě, je to OK.
@PotPalo, jak si řešíš zálohu dat? Já to mám na google disku a internet potřebuju. Krom toho, když dělám návrh obvodu, tak bez přístupu na net je to neřešitelné v rozumném čase. Tedy pro zákazníka nezaplatitelné. A mít dva počítače na práci současně? To se mi tedy nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 22:14    Předmět: Citovat

Zálohy v jiným městě nemám, jen starou v jiné kanceláři. Pokud mi shoří celej barák, jsem nahranej, ale data budou pak to nejmenší, co mě bude trápit. Přiznávám, že toto není ideální, už jsem nad tím taky přemýšlel. Asi to nejdůležitější zašifruju a pošlu někam na net.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5112
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červenec 17 2024, 23:59    Předmět: Citovat

Záloha? Dáta na DVD a zároveň harddiskoch niekde odložených. Zatiaľ nie som až tak paranoidný, že by som to kopíroval šifrované na harddisk a ten zakopával niekde v lese. Very Happy A keby padla atomovka, bol by fuč aj ten les. To by chcelo zakopať v inom štáte v lese.
Google disk? Fajn, pokiaľ ich nenapadne že sa bude platiť za každý stiahnutý MB. A že google lezie do uložených a posielaných dát je už známe, tak aby si sa nedivil keď výsledky tvojich výskumov niekto "čiste náhodou" vynájde na druhom konci sveta.

_________________
Prichytené vrchnáky na PET fľašiach ma štvú, tak fľaše odovzdávam zásadne bez nich. (Mysleli to dobre ale dopadlo to ako vždy.)
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 105

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 5:55    Předmět: Citovat

PotPalo napsal(a):
Bububu! Very Happy
Softvér ktorý potrebuje pre svoju prácu alebo spustenie internet aj keby nemusel, nieje solídny softvér. Taký nepoužívam už zo zásady. A keď sa vypnú v PC sieťové porty na ktorých to zbytočne počúva, tak nič samé od seba nemá ako prísť do počítača. Správne nastavený počítač sa sám od seba nezavíri ani keby sa káblom pripojil do samotného pekla. Cool

Poslední verze Eagle jež funguje bez internetu je snad už 10let stará. Samozřejmě je možné použít "patch", ale já měl za to, že se bavíme o legálních možnostech jak provozovat sw a to u eagle kromě historických verzí offline nejde. To už si můžu rovnou cracknout Altium a nějaký Eagle vůbec neřešit.

Co se týká toho zabezpečení. Konkrétní mechanismy jakými se útoky provádí si nepamatuji protože se tím neživím, ale vždy když o něčem takovém čtu, odnesu si z toho jen podstatné - aktualizovat. Ve win je bambilion různých služeb jež přistupují k internetu a pokud se v některé objeví díra, je problém. Představ si to jako desítky malých prohlížečů neustále spuštěných a připojených k internetu. Firewallem a antiviry zalepíš před povodní dveře, ale je to prd platné když se ti voda do baráku dostane odpadními trubkami.

Ale je obecně známý fakt, že lidé jež provozují děravé systémy si myslí že je mají dobře zabezpečené (jinak by to asi ndělali), takže to nemá význam dál rozebírat.

Já tady chtěl jen upozornit na úskalí používání mrtvého softu. Ona ani virtualizace neřeší vše. Odhlédnuli od obecných problémů s výkonem, přístupem k datům a internetu apod. tak konkrétně eagle například ve virtuálu odmítal uložit jakékoliv nastavení. Rešili to i na fóru autodesku s tím, že si nastavení měnili ruční editací konfiguračního souboru. Prostě soft mívá tendenci se ve virtuálu chovat divně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9062
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 8:22    Předmět: Citovat

Provozování nezáplatovanýho OS opustíme, nemá to smysl dále rozebírat.
Jen si dovolím poznámku k virtualizaci, nikdy jsem nenarazil na žádnej problém s kompatibilitou. V práci provozujme vyšší desítky serverů, vše virtualizováno na pár fyzických strojích. Vše funguje jak má. Problémy s výkonem? Snad kdysi v MS VirtualPC, dnes jsou virtualizační nástroje jinde.
Ať si každej provozuje co chce, mě už tato diskuze nebaví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.35 sekund