Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cívka v FM mezifrekvenci Technics SA-5360
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2024, 21:37    Předmět: Cívka v FM mezifrekvenci Technics SA-5360 Citovat

Ahoj, mám tu špek. Mám tuner s MF demodulatorem IC LA1230.
Je tam dvojitá cívka v jednom pouzdře a nejde mi sladit
Jedna cívka má nastavit 0 na výstupu pro indikaci vyladění, druhá nastavuje zkreslení sinusovky na výstupu - v té problém není.
Napětí klesá a rádio začně hrát, až když hrníček zašroubuju nadoraz (cívka co nejvíc v hrníčku), i tak mám pořád velkou odchylku a je to "na hraně" jakmile tam dám zpátky stínění, tak zhasne stereo a vypne mi šumová brána.
S jinou cívkou (mám ještě stejné rádio) to funguje perfektně, jde to sladit, napětí na indikátoru je na 0 a hrníček je tak v 1/3

Cívka má v sobě skleněný trubičkový kondenzátor, ohmicky v porádku, zalitá ve vosku, i kondenzátor se zdá ok.
Vůbec netuším, co by se mohlo stát, že by se změnil parametr toho LC obvodu tak výrazně, že přestane fungovat
Jde to nějak nahradit? Nebo upravit kapacitou?



LA1230.jpg
 Komentář:
 Velikost:  88.92 kB
 Zobrazeno:  65 krát

LA1230.jpg



Snímek obrazovky 2024-07-18 v 22.28.47.jpeg
 Komentář:
Ta oranžová cívka.
Trubičkový kondík je schovaný v kostřičce.
 Velikost:  40.09 kB
 Zobrazeno:  19 krát

Snímek obrazovky 2024-07-18 v 22.28.47.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 1013
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 6:52    Předmět: Citovat

napíš do Googla lebo iného obľúbeného vyhľadávača T101 a Technics a študuj. Je to častá závada a vo väčšine prípadov ju zapríčiňuje práve ten vosk. Vybrať, vyčistiť, umyť rozpúšťadlom, založiť, naladiť a hrá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1776
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 7:06    Předmět: Citovat

Jen ze zvědavosti jsem zadal "Technics FM tuner T101" a je tam dost info co s tím. Dej vědět jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 574
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 16:28    Předmět: Citovat

slavek napsal(a):
... že by se změnil parametr toho LC obvodu tak výrazně, že přestane fungovat? Jde to nějak nahradit? Nebo upravit kapacitou?


Ano, Tvoje úvaha je naprosto správná. Ten trubičkový kondenzátor už zřejmě nebude mít stříbrné polepy, ale černé. Jsou zoxidované, mají větší plochu a tím má kondenzátor větší kapacitu. Když ladíš diskriminátor na "nulu", dostáváš se už mimo střed filtrů, tak to hraje blbě a neochotně naskakuje stereo.

Vyndej ten kondenzátor a pak na plošný spoj mezi vývody, kde byl ten kondenzátor připojený, dej třeba SMD kondík cca 100pF. Mohlo by to jít doladit i s kapacitou mezi 80 - 120pf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 19:27    Předmět: Citovat

To Mikras:

tak C je správně Smile

Já sem teda opravdu nenašel nikde nic, kde by psali o vosku na cívce, sem ale důvěřivej, tak jsem to oloupal, no alespoň jsem si přepočítal závity (13z), samozřejmě to nepomohlo Very Happy
Jak jsi psal, tak jsem narychlo skočil do dílny a nabastlil jsem tam 47p na desku (nemám male kapacity) a je to mnohem lepší! Už jede stereo, funguje šumová brána, má to teda velkou strmost ladění ale to bude asi tím, že nevím kolik tam vlastně je těď těch pF.
Takže objednám nějaké pikofarady, vyhodím tu trubičku (asi rovnou z obou cívek) a nabastlím k vývodum na desku 82 nebo 100p.


Díky Very Happy [/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 574
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 21:12    Předmět: Citovat

Pokud jsi kapacitu jen přidal k té stávající, tak jsi to rozladil ještě víc. Ale je možné, že jsi to posunul do místa, kde je boční strana S-křivky a nějak se to trefilo. AFC ale bude fungovat špatně (reverzně) a ručně to půjde naladit přesně jak píšeš, velmi ostře. Až to ošetříš a naladíš se správnou kapacitou, tak to bude hrát, jak má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7490

PříspěvekZaslal: pá červenec 19 2024, 21:23    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že to originálně dokázal doladit tehdy, když hrníček zašrouboval, nikoliv vyšrouboval, tak to spíš vypadá, že kondenzátor kapacitu ztratil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_01



Založen: Sep 15, 2018
Příspěvky: 1013
Bydliště: BB SK

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 7:04    Předmět: Citovat

slavek napsal(a):
.. kde by psali o vosku na cívce, sem ale důvěřivej, tak jsem to oloupal...
ten vosk robí časom zvod práve na tom kondenzátore, nie na cievke. Podobne ako postupom času zvodivelejšie tmely v niektorých zariadeniach, typicky subwoofre JAMO, JBL a tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 9:41    Předmět: Citovat

To Mikras
Budu uvažovat nahlas.... pokud to napařené stříbro na skle shnilo, tak má kapacitu blížící se 0, svod se vzhledem na materiál asi předpokládat nedá...tzn cokoliv tam přidám, tak mi tu kapacitu navyšuje.
To je moje uvaha Smile

To Ivan_01
Voskem byla pokryta jen civka, kondenzator je schovaný uvnitř kostřičky a vosk není ani na vývodech ani nikde jinde než jen na závitech - precizní japonská práce Cool


Teď se snažím přijít na to, jak to optimálně sladit, mám 2 tinySA spectrální analyzery které mají i rozmítaný generátor, mám Metex 9160, který umí naladit 10,7 a rozmítat taky, mám dvoukanálový osciloskop, všude je milon krásných videí jak to sladit, ale já prostě nejsem schopnej z toho tu S křivku vyloudit. tinySA ani metex nemá značkovač, ale v jednom videu použil jako "značku" lupání z NF výstupu při změně frekvence a měl jí pěknou. Tak si říkám, nepotřebuju k tomu náhodou tu diodovou VF sondu?
Na škole jsem jí nastavoval, ale to bylo 30 let zpátky, měli jsme Tesla výbavu (rozmítač, osciloskop....) a vím jak to má vypadat

Nechci to dělat jednoduše - napětovou cestou popsanou v manuálu, chci to složitě, graficky, prostě si chci hrát Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12627

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 10:21    Předmět: Citovat

slavek napsal(a):
...ale já prostě nejsem schopnej z toho tu S křivku vyloudit... Tak si říkám, nepotřebuju k tomu náhodou tu diodovou VF sondu?...
Nechci to dělat jednoduše -...prostě si chci hrát Cool

No nevím, ale tyhle úvahy postrádají logiku. V prvním příspěvku píšeš:
"S jinou cívkou (mám ještě stejné rádio) to funguje perfektně, jde to sladit, napětí na indikátoru je na 0 a hrníček je tak v 1/3"
a teď najednou k tomu potřebuješ detekční sondu? Nemyslíš, že je to, už z principu, nesmysl? Vždyť měříš výstup detektoru, ne útlumovou charakteristiku.
K sejmutí S-křivky žádnou vf sondu prostě nepotřebuješ. V manuálu je jako místo k jejímu sejmutí označen jeden vývod R150.
Stačí jen rozmítač naladěný na vf nebo mf kmitočet připojit do příslušných (zájmových) míst a ...můžeš si hrát.
A ještě něco - ten mf díl má 3 (slovy tři) keramické filtry 10.7MHz a ty potřebuješ značku?
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 11:01    Předmět: Citovat

Ten přijímač má přece dva měřáky - ukazatel síly signálu i naladění na střed S-křivky. To musí jít naladit i bez vybavení: stačí stabilní úroveň signálu z antény.
Jo, a ještě maličkost: ty kondíky jsou tam dva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7490

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 11:11    Předmět: Citovat

Nebo 10,7 do vstupu MF a naladit demodulátor na 0 pro AFC.
Ohledně TinySA. Nedává ten začátek rozmítání na druhém vstupu/výstupu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikras



Založen: Sep 04, 2019
Příspěvky: 574
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 11:22    Předmět: Citovat

slavek napsal(a):
To Mikras
Budu uvažovat nahlas.... pokud to napařené stříbro na skle shnilo, tak má kapacitu blížící se 0, svod se vzhledem na materiál asi předpokládat nedá...tzn cokoliv tam přidám, tak mi tu kapacitu navyšuje.
To je moje uvaha Smile


Může být. Smile Každopádně ten kondík bude svojí kapacitu měnit stále, já takhle napřed dolaďoval jeden tuner asi pět let až do úplného zašroubování jádra v cívce a pak došlo na výměnu za SMD a drží to už asi 7 let.



slavek napsal(a):

Teď se snažím přijít na to, jak to optimálně sladit...
...Nechci to dělat jednoduše - napětovou cestou popsanou v manuálu, chci to složitě, graficky, prostě si chci hrát Cool


Já bych to zkusil opačně. Nejdřív jednoduše zprovoznit a pak si hrát a případně to vylepšit. A protože ten tuner nemá syntézu, naladil bych si nějakou silnější stanici zhruba uprostřed pásma a čítačem kontroloval kmitočet oscilátoru, který bude o 10,7MHz rozdílný. Pokud to ten čítač nevezme, tak podle S-metru na nejsilnější signál a pak tou opravenou cívečkou naladit "nulu". Měla by se shodovat jak na indikátoru, tak na měřícím bodu. A případně to pak ještě zopakovat, pro kontrolu. A pak si můžeš rozmítat, kam je co libo a hrát si. Smile

Vrcholem představení pak může být zobrazení tvaru S-křivky na osciloskopu. Rozmítat třeba těch 10,7 na vstupu (nebo výstupu mf), propojit časové základny rozmítače a osciloskopu a v měřícím bodu pro nastavení "nuly" snímat časový průběh napětí. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
slavek



Založen: Mar 27, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 12:14    Předmět: Citovat

To Masar

To druhé rádio jsem zprovoznil a složil, takže pořád zbýva jedno opravit. Momentálně už hraje, ale vím že ty kapacity takhle nejsou ideální, tak to mám na stole pořád rozebrané než přijdou SMD kondíky a mám čas si s tím hrát.
Ano, vím že to jde naladit "napěťově", dělal jsem to u toho funkčního a je to tak popsané dopodrobna v manuálu, ale já si chci oprášit základy a prostě si tu S křivku chci zobrazit.
Značkou myslím výstup rozmítače - pilu, kterým se synchronizuje časová základna osciloskopu (díky za typ XSC zkusím to) V jednom návodou ten signál bere z audia, protože při rozmítání je v repro slyšet "vrtulník" a funguje mu to.
Já fakt nevím jak Smile na youtubu všichni ukazují S křivky, ale nikdo neukazuje jak má propojené měřáky a nastavený osciloskop Smile
S tou sondou si to nevymýšlím, jen jsem oprášil staré AR a protože sem to před 30 lety dělal, tak zkouším stejný postup...



FM_MINI.jpg
 Komentář:
Postup nastavování MF A225D AR A11/86
 Velikost:  99.58 kB
 Zobrazeno:  11 krát

FM_MINI.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12627

PříspěvekZaslal: so červenec 20 2024, 12:36    Předmět: Citovat

Ten článek z AR jsi špatně pochopil. Ta sonda je určena pouze ke snímání útlumové charakteristiky. Ke snímání S-křivky určena není a být nemůže. S-křivka je nf výsledek detektoru (a rozmítače, fm-vysílače mají jen malý zdvih) a má nf kmitočet rozmítacího napětí (obvykle pily 50Hz).
Ano, opraš si základy, hlavně principy demodulátorů FM.
Značku 10.7MHz lze vyrobit jen nf záznějem vf signálu rozmítače a přesného oscilátoru 10.7MHz. Ale v tomto případě to nemá smysl, protože předmětem kontroly nejsou keramické filtry, ale detektor. Tvým cílem je nastavit S-křivku na maximální rozkmit a symetrii. Kmitočet jejího středu nemá smysl nastavovat.
A ještě něco. Ta "nula" S-křivky není absolutní, ale je vztažena ke ss napětí v daném bodě. V bodě na R150 je to cca +3.2V. V tomto bodě nelze S-křivku měřit "staticky" (voltmetrem), protože je až za C110.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund