Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Toroid do Butterworth dolní propusti
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5058
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 22 2024, 19:15    Předmět: Citovat

Asi to nejede do předepsané zátěže 50 Ohmů, ale jen do osciloskopu. S tím vzorečky nepočítají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18183
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červenec 22 2024, 22:19    Předmět: Citovat

Jo, jde to přímo do osciloskopu ale přes 50R sondu 1:1. Jedině že by se s ní něco stalo. Vloni, když jsem dělal programovatelnej atenuátor, tak ještě makala. A i kdyby sonda neměla 50R, tak jak to, že 4 filtry makají a pátý ne? Zítra ji přeměřím.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3375

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 6:44    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Tak jsem vytahal všechny tři kondíky a vzal pulzní gener, čítač, milivoltmetr a oscilo a začal s metodou pokus omyl. Jak už jsem psal, bez kondíků obdélník prochází čistej a bez sebemenšího útlumu.


Sonda zcela jistě nemá 50R, protože kdyby ano, nemůže signál procházet bez sebemenšího útlumu, ale jak psala lesana, musí procházet s útlumem 6dB.

Jsi si jistej, že metoda pokus omyl je správná a s kondenzátory 470nF to funguje jako Butterworth 1kHz ?
( jsem přesvědčen, že tomu vědci a fyzikovi by se to nelíbilo, odporuje to fyzice )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3356

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 7:47    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
A i kdyby sonda neměla 50R, tak jak to, že 4 filtry makají a pátý ne? Zítra ji přeměřím.

Pořád tu nevidím odpověď na dotaz, jaký ss odpor mají ty cívky. A můžeš přidat, na jaký proud jsou podle výrobce určený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18183
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 10:04    Předmět: Citovat

Talema CAF 1,1-6,8; Idc 1,1A; Lo 2 x 6,8mH (změřeno 2 x 6,1mH); DCR 2 x 0,34Ω, obě vinutí v sérii.
Jinak jsem přišel na to, kde byl problém. Sonda od ruskýho S1-?? oscila (co přišel se sálovým počítačem) opravdu nemá dle 50R ale 600R a to přesně. Mám dvě, na pohled stejný, popis štítek na kabelu nečitelnej, vyšisovanej. Druhá 50R má. Vůbec jsem nevěděl, že jsou každá jiná.
Těch 600R mě vrtá hlavou, není to taky nějaká impedanční norma? Neměly některý teslácký NF generátory taky výstup 600R?
Ale zase jsem tam co dřív, jak to že pro filtr 10kHz a výš impedance zátěže 600R nevadila?
Ta Butterworth kalkulačka neumí spočítat filtr pokud je vstup 50R a výstup 600R, vycházejí z ní nesmyslný hodnoty.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne út červenec 23 2024, 22:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1311
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 10:21    Předmět: Citovat

600Ω je základ pro audio (1mW do 600Ω = 0dBm)
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3375

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 10:43    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Talema CAF 1,1-6,8; Idc 1,1A; Lo 2 x 6,8mH (změřeno 2 x 6,1mH); DCR 2 x 0,34mΩ, obě vinutí v sérii..


Takže 24.4mH, ve schéma máš 12.9mH, došlo mezitím ke změně hodnot komponent ? To je dobře, kdybys tam dal takovou 2x22mH, to by bylo 88mH a už by si to chrochtalo. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18183
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 16:35    Předmět: Citovat

A impedance by pak byla kolik? 50R určitě né.

Konzultoval jsem to s jedním starým vývojářem z přeloučskýho speciálu. Vyhrabal nějaký grafy pro Butterworth filtry a odečetl mě ho po svým. Součástky vyšly ± stejně jako z té kalkulačky. No a potom při pohledu do schematu na netu, podle kterýho jsem to dělal, ho to trklo. Ve všech filtrech, kromě toho 1 kHz jsou použity dvě samostatný cívky na tyčkách a nebo "čínkách". Pouze v 1 kHz filtru jsou dva samostatný dvoucívkový toroidy u nichž jsou cívky zapojené v sérii. A u těch toroidů je napsáno 12 mH, což autor bere jako celkovou indukčnost obou cívek v sérii. Správně mělo být 2 x 3 mH. Prostě výrobci to prodávají s deklarovanou indukčností jedné cívky toroidu.
Takže zkusím přemotat ty zcela původní toroidy na 2 x 3 mH.
Systematická chyba, kterou odhadl JirkaZ už na první stránce. Embarassed
A bordel mě v tom navíc udělal čínskej tester T4, kterej "ukáže" cca 3 x menší indukčnosti, než BM509 a BM595. BM509 měří kmitočtem 1 kHz, RLCG jsem nezkoumal ale ukazují oba stejně.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3375

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 17:14    Předmět: Citovat

Ve filtru kolem 1khz dává smysl použít ty toroidy, vyrábějí se ve velkým jako tlumivky v souhlasném režimu a proto jsou levný. Je to manganozinečnatej ferit s míčkem od 6000 do 17000.

Pod 1khz už bych to tam ale nedal, tam dobře hodí nanokristalické toroidy.

Na tu impedanci se podívej do simulátoru, umím to spočátat pro dva prvky, ale tady jich je 5 a ještě na sobě závislých.

S tou indukčností je to vždycky Al x N2, takže toroid 2x 3mH má 12mH.
Je dobře, žes tam dal aspoň těch 24, dal bych 100 a oželel 50R, nelíbí se mě velké kondíky kde teče moc proudu Smile
Stačily mě kondíky 17nF, který žerou 20A, aby to nebylo zakulacený při 60khz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5058
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 19:17    Předmět: Citovat

Takže tu máme: chybnou hodnotu indukčnosti, špatný měřák, špatnou sondu,.... to se pak vyrábí záhady jedna radost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3356

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 19:33    Předmět: Citovat

Řády tu lítají, jeden sem, dva tam, tři sem... Prej má ta cívka míň než půl miliohmu, asi je supravodivá. Very Happy Mimochodem, to je kompenzovaná tlumivka do síťovýho filtru, kde jednou půlkou teče proud tam a druhou obráceně, takže se toky navzájem vyruší. Když se obě poloviny zapojí sériově, určitě už není na 1,1A, to je hodnota daná drátem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3375

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 20:06    Předmět: Citovat

S tím by se taky mělo počítat, protože ty toroidy mají míčko i 17000 a jsou maličký a lehko se tady může stát, že se přesytí při miliampérech a indukčnost padne. 1.1A znamená jenom to, že proteče drátama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18183
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2024, 22:57    Předmět: Citovat

Závěr:
- funkční měřák RLC BM509 zkontrolovanej na tesláckým RLCG.
- aby se vyloučil špatnej matroš toroidu indukčnosti 12 mH namotaný na TDK "čínce" velký průměr 10 mm na který bylo původně 8,2 mH
- 50R BNC zakončovák
a výsledek je stále pouze obrovský útlum.

Ještě jsem to zkusil zbastlit mimo desku na vrabčáka abych eliminoval možnou chybu na desce a nedomrvil ji úplně neustálejma výměnama součástek a žádnej rozdíl.

Už nevím, co s tím dělat, vrátil jsem to do včerejšího chodivýho stavu velký indukčnosti a impedance a malých kapacit vzniklýho metodou pokus omyl a z vysoka na to tentononc. Za ty hodiny laborování, motání cívek a rozčilování mě to nestojí.
Zajímalo by mě, jestli a jak to chodilo autorovi konstrukce. Ty kompenzovaný tlumivky do síťovýho filtru vymyslel a použil právě on. Zkusím na něj najít kontakt a napsat mu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3375

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2024, 5:31    Předmět: Citovat

Jestli se ti náhodou při 50R zátěži a 5Všš ty malé cívečky nesytí, proud teče docela velký. Potom se z nich totiž místo indukčnosti stane zkrat a to by napovídalo tomu obrovskému útlumu o kterém píšeš, protože jinak to není možný a musí to normálně fungovat.

Když máš věc naproudovanou, tak k té velikosti proudu je potřeba taky určitá velikost komponent, hlavně cívek.

Schválně vem tu cívečku samotnou, pusť do ní proud a osciloskop a koukni co se děje.
Takhle vypadá cívka na zátěž 4R 30A jenom 33uH, má míčko jenom 10, tvoje cívka má míčko 10000 a 12mH, rozdíly jsou několik řádů a potom stačí miliampéry.



33uH 30A.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  149.91 kB
 Zobrazeno:  3 krát

33uH 30A.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barnodaj



Založen: Apr 16, 2011
Příspěvky: 754
Bydliště: Vodňansko

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2024, 8:57    Předmět: Citovat

Šampónku, dej k těm cívkám něco známého, pro srovnání velikosti, jinak to můžou být klidně jádra T6 (mm)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund