Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Knoflíky a hmatníky na muzejní techniku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2024, 7:34    Předmět: Citovat

Máme packu pro nasazení posuvníku vpřed/zpět a packu tlačítka STOP. Pošli Jardo jejich šuplerové rozměry, rozteče a rozměry postavení obou pacek v díře krytu. Míry max vpravo/vlevo. Možná také postavení posuvníku vzhledem k tlačítkům záznam a reprodukce, jestli šoupě šířky 13mm nebude drhnout. Posílám navrhované provedení tlačítka STOP. Rozhodnutí o způsobu tisku necháme na později. Udělal bych první pokus tisk na lešeni, posuvník dvojšipky nahoru.


Nástřel2proKorekciRozmeru.png
 Komentář:
 Velikost:  63.61 kB
 Zobrazeno:  3 krát

Nástřel2proKorekciRozmeru.png



B4StopVar1.png
 Komentář:
 Velikost:  86.36 kB
 Zobrazeno:  4 krát

B4StopVar1.png



B4stopVar1a.png
 Komentář:
 Velikost:  68.42 kB
 Zobrazeno:  3 krát

B4stopVar1a.png



B4stopVar1b.png
 Komentář:
 Velikost:  89.24 kB
 Zobrazeno:  3 krát

B4stopVar1b.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19710
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2024, 9:39    Předmět: Citovat

To vypadá náramně dobře, tak jsem ještě přeměřil velikost díry, celkový rozhup šoupáku (potřebuje asi o 0,5 mm přes aretaci, aby spolehlivě zaskočil i v lehce ojeté mechanice) a vzdálenost mezi dírami pro šoupák a tllačítka.
Jak je vidět, i mezi šoupákem a dírou pro tlačítka je pořád ještě dost místa, zvlášť, když jde o stroje B41 či B42 (včetně přiloženého samo domu vzorku, to je jen, aby tam byly čtyři fotky), které mají tlačítka jen dvě a neúmyslný stisk prostředního nehrozí.
Píšu schválně zdvih, čili rozhup - ten jsem naměřil u 4 strojů vždy celkem 16 mm od zaskočení aretace, ale symetrie středu se až o 1 mm různí. Ale to není důležité.



miry_soupaku_B4.jpg
 Komentář:
 Velikost:  219.33 kB
 Zobrazeno:  20 krát

miry_soupaku_B4.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2024, 10:54    Předmět: Citovat

Ještě prosím změř vzdálenost konce kovové packy do strany od hrany díry v krytu v pozici rychle vpřed/vzad. Přidáme ten 1mm na zaskočení. Co zbyde dáme výztuhu.Hranu kovové packy stop od díry v krytu ve směru k tlačítkům záznam a reprodukce. Také hranu druhé packy směrem k díře v krytu (k sobě).
Já se to pokusím spočítat podle zatím dodaných rozměrů. Bude tak kontrola.
Při nejhorším prodloužíme šoupátko a lehce propiluješ kryt. Jaká je rozteč kovových pacek? Momentálně jsou knoflíky na 4.8mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19710
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2024, 11:02    Předmět: Citovat

Je to min. 3,8 mm. Pokud jde o ty packy ve směru k tlačítkům, tak ta nižší, šoupáková, má průměrně 2,1 mm od okraje díry (a vůli ±0,6 mm dopředu a dozadu), stopková má 2,5 mm od nejbližšího kraje díry a taky má ±0,6 mm vůli k tlačítkům a od nich.
Obě plechové vidličky jsou z plechu ≠1 mm a široké 6,1 mm (a dají se roztáhnout, takže zřejmě z výroby už je malinko rozcápli, aby tlačítka držela).

Ta celá mechanika tlačítek a jezdce rychloposuvů je tak ježatá na všechny strany, že se tam při měření není čeho chytit, jako referenčního bodu nebo roviny, proto jsou i díry pro tlačítka o nějakou tu desetinku mm větší, aby se celá jednotka dala na šasi povolit a posunout.[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2024, 12:52    Předmět: Citovat

Vadilo by kdyby se díra v krytu30x10 propilovala na 32, případně 33x10 a prodloužil jsem o to samé do stran šoupátko. Nějak nevychází výztuha.
Nahoru dolu budu kompenzovat později. Je to honička.



máloMista.png
 Komentář:
 Velikost:  131.64 kB
 Zobrazeno:  11 krát

máloMista.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19710
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 04 2024, 21:47    Předmět: Citovat

Vzhledem k délce krycí destičky to problém není, nakonec by nevadilo její prodloužení o milimetr na každou stranu, vzhledem k různému tvaru krytu páskové dráhy bych ale do většího prodloužení nešel (pro modely B4/ANP220-221, B46/ANP253 a B47/ANP229 by to šlo i o 2 mm na každou stranu, ale modely B41/ANP226 a B42/ANP223, kterých se prodalo nejvíc, mají jiný tvar krytu páskové dráhy, tam by to bylo na knop).

Už jsem výše psal, že okénko by se dalo i o nějaký milimetr délky na obě strany prodloužit.
Nakonec by šlo okénko prodloužit jen na jednu stranu a přihnutím páky mírně vystředit šoupák, aby do krytu dráhy nenarážel.


Naposledy upravil Hill dne po srpen 05 2024, 7:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 05 2024, 7:03    Předmět: Citovat

Provedl jsem cvičný tisk na lešení. Proběhlo to bez problému. Šoupátko jsem v další variantě prodloužil na 54x13. Vidím to na otvor v krytu 32x10. Kdyby Ti nevadil 34x10 zvětšil bych výztuhu. Spodní část komínku jsem doplnil rantlem pro omotání nití. Když se to přelakuje nitrolakem nebo prstolepem, tak to nejde rozlomit. Středy pacek zatím vycházejí na 4.8mm. Zkontroluj prosím jestli to není moc. Ještě vyzkouším namáčknutí obou knoflíků na plech 6x1mm.
Luboš



RantlProNit.png
 Komentář:
 Velikost:  144.95 kB
 Zobrazeno:  4 krát

RantlProNit.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2024, 6:50    Předmět: Citovat

Zmenšil jsem díru pro nasazení obou tlačítek na plech 6x1, trochu to vaklalo. Změř prosím potřebnou hloubku, zbytek dáme do výztuhy. Někde mám ale patrně chybu v rozteči obou pacek. V jakém rozsahu může být tato rozteč aby to nedřelo? Zatím je 4.8mm. Poslední varianta posuvníku má délku 54mm a je pro rozpilovanou díru 34x10. Komínek s výztuhou má u paty 16mm, to by mohlo držet i z PLA. Jestli se někdo z borců, kteří exhumují magiče řady B4 chce zapojit do testování, budu rád. Když už jsme tomu věnovali čas tak ať je to plně použitelné. Já to nemám na čem vyzkoušet. Zatím má xxx.stl okolo 3.5Mb, tak na email.
Luboš



Soupe54 KomínekPata16.png
 Komentář:
 Velikost:  222.28 kB
 Zobrazeno:  4 krát

Soupe54 KomínekPata16.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19710
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2024, 7:23    Předmět: Citovat

Ale vypadá to dobře.
Hloubka díry stačí 8, max. 8,2 mm, protože od osazení po vrch jsem naměřil na 4 tlačítkách mezi 7,65 a 7,88 mm, z toho tři měla výšku 7,82 až 7,87 mm.



Tesla_B4(2)-tl_vyska_osazeni.jpg
 Komentář:
 Velikost:  127.79 kB
 Zobrazeno:  6 krát

Tesla_B4(2)-tl_vyska_osazeni.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2024, 15:12    Předmět: Citovat

Odstranil jsem několik chyb. Pořád nevychází součty. Změř prosím ještě jednou rozteč obou pacek na jejich středy. Jsou obě packy opravdu stejné 6x1mm? Stále mám někde chybu. Už z toho blbnu. Poslední rozteč je 4mm. V komínku je místo pouze pro radius 0.5mm. Taky dobrý.
Luboš



Uprava na rozteč 4mm.png
 Komentář:
 Velikost:  207.44 kB
 Zobrazeno:  6 krát

Uprava na rozteč 4mm.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19710
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2024, 8:54    Předmět: Citovat

Ještě jsem nedorazil tak blízko, abych zase některou B4 otevřel, ale:
- ty planžety pro nasazení jezdce i stoptlačítka mají skutečně 6x1 mm průřez
- výškově končí planžeta stoptlačítka 6,2 mm nad koncem planžety jezdce
- vzájemná vodorovná rozteč obou planžet souhlasí s tím, co už jsem tu psal, nejde to přesněji změřit, než zprůměrovat na 4,5±0,6 mm, to totiž zahrnuje i vzájemnou předozadní vůli obou planžet navzájem.

Podle dílenského výkresu sestavy (bohužel kótovaný jsem nikde nesehnal) jsou skutečně obě planžety pro nasazení jezdce a tlačítka 6 mm šroké a výškově o fous nad 6 mm rozdílné.
Ta nestiskací, tedy namáhaná boční silou, je dole, vyšší je od tlačítka, které se unáší s sebou a slouží jen k odklopení závory všech tlačítek i jezdce, tedy jeho boční namáhání je minimální.



TS_prava_B4x_port.png
 Komentář:
Tato mechanika tlačítkové soupravy byla univerzální pro kufříkové verze celé řady B4 (bylo jedno, zda se osadí dvě, nebo tři tlačítka.
Špatně přenosné (stolní) verze B43, B44, B45 a B444... měly 6 tlačítek na vše.
 Velikost:  192.54 kB
 Zobrazeno:  8 krát

TS_prava_B4x_port.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt srpen 08 2024, 13:21    Předmět: Citovat

Tak prima. Začneme na rozteči planžet 4.5mm a usadím to pokud možno na geometrický střed posuvníku. Komínek - stop- okradu na úkor posuvníku a výztuh. Na STOP je minimální tah do strany tak to nebude vadit. Jde ale jen o desetiny. Protože je tam podle obrázku úskok na planžetě stop z ?x1 na 6x1 a ještě ohyb tam a zpět mam obavu,že to bude dřít o výztuhy, těžko odhadnout. Zkusím to vytisknout v nějakém jemném tiskovém modu, jestli tam není nějaká chyba. Pak ti pošlu xxx.stl a budeme testovat "navostro".
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 652
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá srpen 09 2024, 10:40    Předmět: Citovat

Tak, že rekapitulace. Posuvník rychle vpřed/zpět B4 má rozměr 54x13 je do propilované díry v krytu na 34x10. Středy komínků obou tlačítek mají rozteč 4.5mm. Rozměr komínku je upraven z bratru 10x4,2mm na 16x4,6 a dále opatřen rantlem pro omotání nití aby nit nepadala. Zalakovat! To pak nejde roztrhnout. Možná nebude třeba omotávat a PLA to udrží. Tisknul jsem „na lešení“, výška vrstvy 0,15, teplota 215/65, plnění 40 procent, rychlost první vrstvy jsem snížil na 10. Sežralo to asi 2m struny a trvalo celé 1h +15min. Vyšlo to OK. Průvlak na tlačítko STOP je na těsno aby se účastnil tahu do strany, tak doladit diamantovým pilníkem. Trochu mam obavu jestli to nebude dřít v místě toho trojúhelníku výztuhy na obrázku. Dělal jsem v tom ještě drobné úpravy tak doufám, že tam není nějaká zanesená chyba.
Oba soubory ti posílám na email k dalšímu testování na „drhnutí“.
Dej vědět jestli soubory dorazily.
Luboš



UpravaTrojuhelniku.png
 Komentář:
 Velikost:  173.37 kB
 Zobrazeno:  1 krát

UpravaTrojuhelniku.png



soupatkoB4.JPG
 Komentář:
 Velikost:  48.59 kB
 Zobrazeno:  2 krát

soupatkoB4.JPG



soupatkoB4_stop.JPG
 Komentář:
 Velikost:  42.24 kB
 Zobrazeno:  3 krát

soupatkoB4_stop.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund