To už potom ako možný zdroj požiaru musíš brať všetky zariadenie pripojené k elektrike... teda aj elektromer !!
Elektroměr, když začne hořet, hoří ve sloupku před barákem
Nicméně podle jakési hasičské vyhlášky či co to je, při opuštění bytu má ten poslední vytáhnout vše ze zásuvek. Důvod - příčina požáru může být cokoliv. I obyč.lampička s wolframovou žárovkou. To není nějaká teoretická možnost, ono se to opravdu sem tam děje. A jak už tady zaznělo v tomto vláknu, i staré el.vedení. To ale musí být fést staré. Odhaduji tak 80let. To snad bylo ještě zamotané do mastného papíru...
Založen: Mar 29, 2009 Příspěvky: 4134 Bydliště: Olomouc
Zaslal: so srpen 03 2024, 7:23 Předmět:
Kabely z 60 - 70 let minulého století už jsou rozpraskané a křehké. Zejména pokud jsou uložené na krovech na chalupě, kde je také v létě docela horko. Ale stávající CYKY kabely nepochybně časem také degradují a křehnou. A kdoví, jestli také vydrží těch 50 roků.
Založen: Mar 29, 2009 Příspěvky: 4134 Bydliště: Olomouc
Zaslal: so srpen 03 2024, 7:27 Předmět:
klacek napsal(a):
To musí být ovšem docela makačka na bednu odhalit příčinu vyhazování chrániče.
Jsem doma, vyhodí chránič. Nahodím ho, vyletí zas. Povypínám jištiče a postupně zapínám jeden po druhým. Zjistím, na kterém okruhu mi chránič vyhazuje. Odpojím z něho všechny zařízení, ale chránič vyhazuje furt. Zkusím vyměnit chránič, problém přetrvává. Podotahuju zásuvky, problém přetrvává. No a kde by mě napadlo, že to bude stářím izolace vodičů... Rozeberu zavěšený strop, abych se dostal ke kabelům. Kabely jsou na první pohled ok... Začínám uvažovat, jestli jsem ve snu
Někdy docela jo. Naposled jsem měl problém s tlumivkou v zářivkovém svítidle. Eliminovat svítidlo až takový problém nebyl (chránič vyhodil po sepnutí vypínače), ale hledej v tělese, co je blbě. Jestli kond, sokly nebo co,
Založen: May 01, 2008 Příspěvky: 692 Bydliště: Praha 5
Zaslal: so srpen 03 2024, 7:28 Předmět:
Bohužel v systému instalace předřazený proudový chránič a další rozbočení přes jednopolové jističe, jakýkoliv svod cca 20 až 30mA mezi N (modrý) a PE (žlzel) vede k vykuplování proudového chrániče. Vypínáním jednotlivých jističů porucha nezmizí. Jedinná možnost jak to najít je postupné odpojování modrých drátů a pak megr. Dost vopruz. Tak,že raději používat „jistič/chránič“(1000Kč) nebo za chráničem dvojjistič.(500Kč) Obojí bohužel vychází dost draho a zabírá místo. Co naděláš. S obyč jističi za chráničem jsi v pohodě do prvního svodu N x PE v instalaci. Pak jsi všude bez proudu!
Luboš
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19944 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so srpen 03 2024, 8:08 Předmět:
Izolace se může poškodit velmi snadno: nejčastěji k tomu dochází tepelnou degradací v blízkosti svorek, kontaktů zásuvek či vypínačů, v nichž se zvýšil přechodový odpor a začaly se hřát. Často ještě periodicky byly/nebyly zatížené. A bylo celkem jedno, jestli vodiče byly hliníkové, měděné, nebo z jiného materiálu*): ono to nemuselo topit v místě připojení drátu, ale přímo uvnitř, vypínače i zásuvky umí topit dodnes, zvlášť, když se na ně časem navěší odběry "co kdo snese".
Jistě, hliníkové rozvody byly převážně v soustavě TN-C, občas se objevil svod mezi svorkami bakelitového věnečku, ale s nimi si proudový chránič netyká. Dnes se používá na domovní instalace výhradně měď v soustavě TN-S, tam včasná reakce chrániče na rostoucí svodový proud může zachránit hodně.
Obecně - každé technické opatření omezí rizika škod, která jsou známá. A rozsah takových opatření závisí na tom, jak dalece jsme ochotní nějaké riziko připustit. Ale to je dnes věc projektanta.
*) OT poznámka: doba pokročila, dvoudrátové rozvody bronzovými pocínovanými dráty izolovanými gumou opředenou hedvábím (ať už na keramických rolnách, nebo v plášťových trubkách) se s proudovým chráničem jaksi neslučují.
Přesto jsem už takovou instalaci viděl - světla i zásuvky v celém domě mimo sklep zůstaly natahané těmito vodiči v trubkách, zůstaly i bandážované a procínované kroucené spoje v krabicích. Snad od dvacátých let minulého století, kdy dům postavili, jen vypínače, zásuvky a instalace ve sklepě byly nějak v padesátých letech měněné.
Dokonce tam svítila ve spíži ještě původní žárovka 15 W se zátavem na vršku baňky.
A k tomu všemu tam byla už nejméně 20 let mateřská škola.
Ovšem musím přiznat, že počáteční zděšení mě během revize přešlo: izolačně i přechodovými odpory byla ta instalace po 50 letech jak nová, rozhodně promyšlená tak, aby se dlouho nemuselo nic předělávat (přitom to nijak případnou výměnu rozvodů neomezovalo, ale nikdo se do ni nepustil), spoje neporušené. Jediné, co jsem neviděl, byly prostupy trubek dřevěnými podlahami a stropy, ale nepochybuji o tom, že ani ty trubky neměly přímý kontakt se dřevem. Vlastně i ty novější zásuvky z padesátých let měly keramický ořech, tak se nanejvýš vyhřály dutinky, ale jinak se nic nestalo.
Podle norem platných na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let tomu nebylo, jakožto stávajícímu zařízení, co vytknout. Jenže tehdy se stav takové instalace posuzoval přednostně podle naměřených hodnot, přírodních zákonů a předpisů ESČ z doby, kdy se do toho zjevně naposledy sáhlo.
Dnes by ten seznam rozporů s platnými předpisy spotřeboval jednu náplň toneru do tiskárny, a začínal by konstatováním, že k zařízení není žádná zákonem požadovaná dokumentace skutečného provedení, chybí certifikáty, prohlášení o shodě...
. S obyč jističi za chráničem jsi v pohodě do prvního svodu N x PE v instalaci. Pak jsi všude bez proudu!
Luboš
To už ale byl trochu čuně ten, kdo takovou instalaci dělal. Při skoro nulovém potenciálu mezi PE a N dosáhnout 30mA je téměř zkrat natvrdo.
Pokud je v rozvaděči před chráničem spojeno PE a N, jak to v TN-C-S bývá, tak si tohle moc nedovedu představit. Pokud vypnu jistič poškozeného okruhu, tak jediný proud mezi PE a N může téct z cizího okruhu. Ale ten by se měl uzavřít právě přes to propojení PE-N v rozvaděči a ne být zavlečen z jiného okruhu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.