Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronické počítadlo k ruční vrtačce pro vinutí induktorů
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 1:55    Předmět: Elektronické počítadlo k ruční vrtačce pro vinutí induktorů Citovat

Předkládám zde konstrukci, která si svou složitostí jistě nenajde četné následovatele. Tak asi spíš jen jako ukázku míry použitelnosti stavebnice CMOS 4000 půlstoletí po jejím vzniku. Je to obousměrné počítadlo otáček vřetene vrtačky s přednastavením a s trochu komplikovanějším postupem automatického vypínání motoru. V kombinaci s běžnou ruční vrtačkou s plynulou regulací otáček mačkáním spouště lze efektivně motat nejrůznější induktory, i když mačkající prst musí jemně držet otáčky dost nízko. Stiskem tlačítka START na počítadle se nastaví požadovaný počet závitů a z něho se pak během vinutí odečítá až do nuly. Řešení takové úlohy mikrořadičem by bylo při výrobě mnohem méně pracné a mohlo by například vypnout motor včas úměrně aktuální rychlosti otáčení vřetene, aby se zastavilo tak akorát na nule. Moje řešení motor vypíná na třech fixních počtech otáček před nulou, konkrétně 27,9 - 7.9 - 0.9, následně na nule a při otáčení vřetene kterýmkoliv směrem od ní.
Napevno zadrátovaná konstrukce z logických obvodů má ale přece jenom nějaké výhody. Její životnost nestojí a nepadá s trochou elektronů v plovoucích hradlech paměti programu a s možností najít a nějak vypálit program znovu, už v časech jiných operačních systémů atd. Celkově při použití více drobnějších pouzder tradičních logických obvodů není moc omezený počet logických výstupů ani napětí na nich, což je příznivé pro použití kontrastního LCD konstruovaného pro nemultiplexní provoz. Katalogové údaje obvodů stavebnice CMOS 4000 uvádějí limit pro klidový napájecí proud několik řádů nad typickou hodnotou. U součástek od normálního výrobce lze s trochou štěstí sestavit zařízení s klidovou spotřebou velmi malou. Například můj prototyp odebírá ze zálohovacího knoflíkového lithiového článku proud 10 nA a vybil by ho takto za nějaké tisíce roků; přitom řídicí deska sestává z 35 pouzder od různých výrobců. Ale alternativní řešení s vhodným mikrořadičem by v tomto ohledu mohlo být srovnatelně dobré, když ani neuvažuji o využití paměti flash v řešení bez zálohovacího článku. Shrnuto, předkládané řešení není špatné, ale je co do náročnosti na výrobu značně luxusní a přece jen ne tak složitě se chovající, jak by asi ještě mohlo být přínosné. Já jsem už zůstal u CMOS 4000, když jsem takto vytvořil dokonalejšího následovníka mého starého podstatně jednoduššího počítadla. Předkládám schéma prototypu a schéma trochu vylepšené podle poznatků, které jsem získal při jeho odladění.
Dodatečně upozorňuji, že v nevyzkoušené verzi improoved jsem našel chybu jako nečekaný důsledek změny zapojení. Na třetí stránce vlákna je opravená verze, zde jsem starou odstranil.



Coil winder digital counter front r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  266.47 kB
 Zobrazeno:  24 krát

Coil winder digital counter front r.jpg



CWCounter.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CWCounter.pdf
 Velikost:  80.75 kB
 Staženo:  85 krát



Naposledy upravil Lojza1 dne ne srpen 18 2024, 22:21, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 1:56    Předmět: Citovat

dále několik fotografií


Coil winder digital counter rear r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  66.26 kB
 Zobrazeno:  9 krát

Coil winder digital counter rear r.jpg



Coil winder digital counter ready r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  110.42 kB
 Zobrazeno:  13 krát

Coil winder digital counter ready r.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 1:58    Předmět: Citovat

vnitřek počítadla


Coil winder digital counter inside 1 r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.28 kB
 Zobrazeno:  23 krát

Coil winder digital counter inside 1 r.jpg



Coil winder digital counter inside 2 r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  182.43 kB
 Zobrazeno:  15 krát

Coil winder digital counter inside 2 r.jpg



Coil winder digital counter inside 3 r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  185.71 kB
 Zobrazeno:  29 krát

Coil winder digital counter inside 3 r.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 1:59    Předmět: Citovat

displej


Coil winder digital counter - positive range r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  116.91 kB
 Zobrazeno:  6 krát

Coil winder digital counter - positive range r.jpg



Coil winder digital counter - negative range r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  120.43 kB
 Zobrazeno:  7 krát

Coil winder digital counter - negative range r.jpg



Coil winder digital counter - negative range -1xxx.x r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  94.15 kB
 Zobrazeno:  7 krát

Coil winder digital counter - negative range -1xxx.x r.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 2:04    Předmět: Citovat

displej mimo řádný rozsah


Coil winder digital counter - over range limit 9999.9 r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  111.68 kB
 Zobrazeno:  9 krát

Coil winder digital counter - over range limit 9999.9 r.jpg



Coil winder digital counter - under range limit -1999.9 r.jpg
 Komentář:
 Velikost:  106.32 kB
 Zobrazeno:  6 krát

Coil winder digital counter - under range limit -1999.9 r.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 2:16    Předmět: Citovat

jen pro úplnost k prototypu mapka řídicí destičky


CWCounter board plane.jpg
 Komentář:
 Velikost:  251.91 kB
 Zobrazeno:  27 krát

CWCounter board plane.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 9:06    Předmět: Citovat

Ty jo, to musely být stovky hodin práce Smile
Taky to tak mám, při stavbě zesilovače počty obvodů a součástek narůstají až se to zastavilo na 41 čipech a 64 tranzistorech. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 9:46    Předmět: Citovat

Smile Pracoval jsem na tom někdy od začátku července, když jsem zavzpomínal, jak je vymyšlené původní počítadlo, jehož schéma jsem tenkrát někam založil a už jsem ho pak nenašel. A došlo mi, že při té jednoduchosti logiky v něm musí být chyba, což jsem pokusem i ověřil - při opakované změně směru vznikla a kumulovala se nepřesnost. Reálně to nevadilo, ale měl jsem potřebu to vymyslet bezchybně a navrhnout lépe (použitelněji) i blokování motoru. Byla to brutální prokrastinace pod tíhou akutních úkolů. Snad skoro týden pak ještě zabrala výroba krabičky. Včera nafoceno, po pěti nebo šesti týdnech mizerné životosprávy konečně hotovo. Ono překvapivě hodně času zabralo kreslit schéma tak, aby se dobře čitelné vešlo na A4. Což jsem si mohl odpustit, ale s ohledem na ebastlírnu jsem se o to od začátku snažil.
Je tady vlákno "Co nebrat v Hadexu". Hodně součástek jsem použil odtamtud. Nádherný je LCD Tesla, který ještě vidím v nabídce Denkla - Hedex je dávno doprodal. Některé součásti z Hadexu jsou i novodobé a přesto použitelné. Osvědčily se drátky pro ovíjené spoje. Vyzkoušel jsem si metodu ostře zahnout vývody objímek IC přes okraj otvorů v destičce, drátek pak prostrčit vedlejším otvorem, přes vývod objímky napřed jen zachytit a až nakonec zapájet. Jde to rychleji i při opravách nedopatření a výsledek je fajn. Samotné papírové univerzální destičky jsou hodně tenké a jakoby vratké, ale vlastně jinak za tu cenu perfektní. Když jsem na destičce síťového zdroje trafopáječkou odstraňoval měděné kroužky v oblasti mezi primární a sekundární částí, bylo vidět, že drží mnohem lépe, než třeba na starém tuzemském laminátu Gumon. Použitelné jsou i síťové zásuvky a vypínač. Problematický je materiál krabičky - polystyren. Ale nic vhodnějšího jsem v sortimentu prodejců nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3382

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 9:56    Předmět: Citovat

To schéma je naprosto dokonale nepřehledné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 9:59    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
To schéma je naprosto dokonale nepřehledné.


Já vím. Tedy, ono se v něm vyznat dá, ale chce to trpělivost. Zde je i barevné. Méně vhodné pro tisk, ale lepší pro orientaci. Kdyby se nakreslilo na větší plochu, mohlo by být přehlednější, ale chtělo by to potom tisk na větší formát.
Příloha odstraněna, opravená verze je ne následující stránce vlákna.


Naposledy upravil Lojza1 dne ne srpen 11 2024, 13:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3382

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 10:09    Předmět: Citovat

Lojza1 napsal(a):
Já vím.

Takže to je cílená obfuskace? Jako smekám, už jsem viděla lecos, ale takhle dobře obfuskované schéma ještě ne. Je otázka, proč ho sem tedy dáváš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4406

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 10:19    Předmět: Citovat

To už aj netlist je čitateľnejší. Tú schému môže oceniť snáď len milovník rébusov, alebo abstraktného umenia. Mrzí ma, že znova niečo kritizujem, ale ako technik sa zaujímam hlavne o technické riešenie a to je bez vyyriešenia Einsteinovej hádanky nečitateľné. K dizajnu sa môžem vyjadriť len neutrálne, slovom retro. Znova sa mi chce citovať Pelišky.

Naposledy upravil samec dne ne srpen 11 2024, 10:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 10:19    Předmět: Citovat

Lesana87: Cílená ne. Je to výsledek snahy vejít se na A4. Zkusil jsem to a vím, že to není výsledek ideální. Je to kompromis. Dá se to vytisknout (spíš černobíle) a dá se to i pochopit (spíš na monitoru barevně). Jiná složitá schémata dříve vyžadovala slepovat více papírů a tomu jsem se zkusil vyhnout.

Naposledy upravil Lojza1 dne ne srpen 11 2024, 10:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lojza1



Založen: Nov 23, 2021
Příspěvky: 338
Bydliště: Uh. Hradiště

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 10:23    Předmět: Citovat

samec: Nejsme v tom ve sporu. Je to retro, jak jsem i implicitně uvedl. Ano, schéma je hodně zhuštěné. Vešlo se takto na A4. Ano, dalo to spoustu práce a přitom je to taková blbost. Neberu to jako kritiku, neboj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
asdf



Založen: Oct 06, 2022
Příspěvky: 292

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2024, 10:39    Předmět: Citovat

Moc pěkné. To schéma je vážně super.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund