Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvuková obrázková kniha pro malé děti.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1542
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červenec 22 2024, 8:01    Předmět: Zvuková obrázková kniha pro malé děti. Citovat

Moje pravnučka dostala k 1. roku v květnu zvukovou knihu s 6 obrázky, a ke každému obrázku byla milá operetní melodie. Melodie se spouští dotykovým senzorem v každém obrázku. Malou to bavilo, ale ani ne po dvou měsících senzory přestaly fungovat.
Po relativně násilném otevření zadní, asi 1/2 cm silné, elektronické části knihy byla příčina jasná. K senzorům vedla folie s napařenými spoji v provedení "nejlevnějších klávesnic".
Napařené spoje byly někde popraskané. Pro malé děti je toto provedení naprosto nevhodné, protože folie se ohýbá přes 180 ° přes hřbet knihy, a dítě tu folii při otevírání a zavírání knihy samozřejmě nešetří.
Oprava folie je nemožná.
Napadlo mne nahradit spínací senzory na folii mikrospínači. Našel jsem v šupleti uloženou destičku se 6 mikrospínači z nějakého, snad satelitního přijímače, už nevím z čeho jsem to vybral kvůli těm mikrospínačům.
Souhrou náhod to rozměrově pasovalo do té hrubé zadní části knihy, ale až po násilném uvolnění místa v několika papírových vrstvách. Podařilo se mi mikroskopem přečíst typ řídícího obvodu jako TRSP5171A. Dokonce jsem našel jeho datasheet, a mohl jsem se zorientovat, jak jsou ty dotykové senzory připojeny na nožky IO.
Pak už to byla jen mechanické hračičkaření. Mikrospínače jsem od původního zapojení uvolnil vycvikáním nepotřebných součástek a páskovým vedením jsem mikrospínače napojil řídící IO.
Výsledek je vidět na obrázcích. Místo senzorů má maličká na okraji knihy 6 tlačítek, kterými k obrázkům nyní spouští ty melodie.

Prostě naprosto nevhodná vodivá folie pro tento čínský šmejd. A to je kniha doporučena pro děti od 1 roku.

Odkaz na datasheed zvukového IO:
http://www.chipsourcetek.com/DataSheet/TRSP(M)5182A_5171A_5171S1_5086A.pdf



Původní elektronika.jpg
 Komentář:
 Velikost:  211.41 kB
 Zobrazeno:  160 krát

Původní elektronika.jpg



Zabudování nových mikrospínačů.jpg
 Komentář:
 Velikost:  244.5 kB
 Zobrazeno:  165 krát

Zabudování nových mikrospínačů.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4094
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po červenec 22 2024, 8:22    Předmět: Citovat

V zájmu zachování duševního zdraví rodičů je lepší dětem takové zvukové hračky vůbec nedávat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1542
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červenec 22 2024, 10:01    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
V zájmu zachování duševního zdraví rodičů je lepší dětem takové zvukové hračky vůbec nedávat Smile
Ten zvuk je tak slabý, že neruší. Není to bubínek nebo hlučné klávesy pro děti. Pro mne jako pradědu se slabším sluchem je zvuk sotva slyšitelný. Mimino s citlivými oušky si to rádo poslouchá, jsou to příjemné melodie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Valdano



Založen: Jan 01, 2023
Příspěvky: 1889
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po červenec 22 2024, 14:55    Předmět: Citovat

Třeba díky tomu z vnučky bude jednou druhá Dagmar Pecková. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1542
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červenec 27 2024, 10:10    Předmět: Citovat

Pravnučka zvládla v " Dětské knize" ovládání zvuků místo ze senzorů na tlačítka snadno a rychle. Posílám fotečku jako výběr jednoho snímku z krátkého videa.


Pravnučka se učí pracovat s novými tlačítky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  180.82 kB
 Zobrazeno:  35 krát

Pravnučka se učí pracovat s novými tlačítky.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RX-20



Založen: Jun 30, 2024
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2024, 10:33    Předmět: Citovat

To je pěkný. Kolik stála ta čínská obrázková kniha? Napadá mne totiž ji vyrábět v Česku místo dovozu z Číny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2292
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: po srpen 12 2024, 12:10    Předmět: Citovat

RX-20: to sa ti nevyplati. U nas takmer vsetky detske knihy sice vydava slovenske vydavatelstvo, ale "vytlacene v cine". Cize ak im sa to nevyplati, tak to uz duplom sa nevyplati nikomu mensiemu.
_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RX-20



Založen: Jun 30, 2024
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2024, 0:21    Předmět: Citovat

Na ty dovozy z Číny všichni dojedem. Doufám, že to zadávání práce do Číny postupně Brusel zarazí. Začali u elektroaut a doufám, že budou pokračovat. Jsem zvědav, jak to s těmi elektroauty z Číny nakonec dopadne. Brusel zvedl cla, Peking si dal žalobu k WHO. Pan Xi byl před pár měsíci v Evropě a "náhodou" se zastavil v Maďarsku, kde za čínské peníze budují obrovskou fabriku na lithiové baterky a přes Maďarsko, kde končí hedvábná stezka, se mají do EU valit ty čínská elektroauta. Jenže Maďarsko je černá ovce EU a kdoví jak se postaví ke clům na elektroauta, které nařídil Brusel. Bude to ještě zajímavý vývoj.
Když Brusel nezarazí tohle zadávání práce do Číny, bude po celé EU obrovská nezaměstnanost, protože nikdo nebude nic v EU vyrábět. Už dnes je v Německu mezi výrobci boj o zakázky.

To mi teď připomíná Běchovický Pragoboard. Na jaře jsem chtěl plošné spoje. Obeslal jsem čtyři výrobce: Pragoboard v Běchovicích, německou firmu v Mnichově, OSH v New Jersey a JLCPCB. Výsledek nabídek byl zajímavý: Německá firma dodá za 5 dní FedExem do Česka. Pragoboard dodá za 2 týdny bez záruky termínu dodání a za stejnou cenu jako německá firma s výhradou, že si může navýšit cenu. To vypadá, že Pragoboard objednávku nevyrábí, jen výrobu na někoho přesune...
OSH v USA mají ceny podobné německým + drahou dopravu DHL. K tomu náklady na vyclení + skladné 50 Kč /den po dobu vyclívání + DPH.
JLCPCB, po započtení dopravy, poplatků za vyclení a DPH vyšla dráž než německá firma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2292
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2024, 7:56    Předmět: Citovat

RX-20: ked to tak chcu.... Uz obycajni zivnostnici u nas koncia, lebo maju plne zuby tej byrokracie a buzeracie. Co potom velke firmy, kedy nevies, ake dalsie poplatky a dane ti stat zavedie.
Podla mna by tu aj snaha vyrabat doma bola, ale tie polena, ktore hadzu pod nohy, to cele zabije.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15661
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2024, 11:30    Předmět: Citovat

RX-20 napsal(a):
To je pěkný. Kolik stála ta čínská obrázková kniha? Napadá mne totiž ji vyrábět v Česku místo dovozu z Číny.
Máš vůbec nějaké vlastní zkušenosti s podnikáním? Já jen, že máš takové divné nápady. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1801

PříspěvekZaslal: út srpen 13 2024, 16:37    Předmět: Citovat

RX-20 napsal(a):
Na ty dovozy z Číny všichni dojedem. Doufám, že to zadávání práce do Číny postupně Brusel zarazí.


Ten byl dobrýýýýý Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Jak to chceš zarazit, když tady v Evropě si diky de bil nim regulacim, absurdnim zelenym zavazkum, smernicim REACH podle kterych uz je toxicka substance pomalu i kuchynska sul neumime vyrobit NIC. Fabriky jsou zlikvidovane a misto nich brownfieldy a lidi co v tech fabrikach umeli delat v duchodu. Z prumyslove velmoci jsme se stali levnou montovnou, kde k sobe motroci skladaji to, co by se poskladane nevlezlo nebo nevyplatilo nacpat do kontejneru. Bez soucastek z Ciny si tady uz neposkladame ani jizdni kolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RX-20



Založen: Jun 30, 2024
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 9:36    Předmět: Citovat

Bohužel máš pravdu. Ale za tu likvidaci fabrik, ZPA, Tesla a spousty dalších, za tu nemůže Brusel. Ta nastala a byla dokonána počátkem 90-tých let a můžeme si za ni sami. Na druhou stranu, je tu spousta lidí, kteří kvůli okamžitému osobnímu prospěchu v podobě několika korun raději objednají brak z Číny než aby dali přednost domácím výrobcům. Ačkoliv i ten osobní prospěch, ta úspora pár korun je dost diskutabilní. Když se započte DPH a celní poplatky a skladování a čekací doba na dodávku z Číny, je to spíš ztrátový nákup.
Ještě pro srovnání, ačkoliv amerického "blonďáka s přehazovačkou" Very Happy "nemusím", jedno se mu upřít nedá, a sice jeho tvrdý postup proti dovozům z Číny a prosazování "USA first". Co si teda tak vzít příklad a hlásit "Czech first" a nekupovat čínský brak na který všichni nadáváme?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RX-20



Založen: Jun 30, 2024
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 10:17    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
RX-20 napsal(a):
To je pěkný. Kolik stála ta čínská obrázková kniha? Napadá mne totiž ji vyrábět v Česku místo dovozu z Číny.
Máš vůbec nějaké vlastní zkušenosti s podnikáním? Já jen, že máš takové divné nápady. Laughing

Ano mám. Nebudu je zde prezentovat, protože jen vyvolávají závist.

Ale napadlo mne, přece ty hrací knihy se nemusí vyrábět od počátku. Stačí přidat tu hrací elektroniku. Mám z pradávných dob nějaké obrázkové dětské knihy. Některé měly tlusté kartonové listy. Třeba od Říhy jak děti tahaly řepu... Stačí naspodek knihy přidat tenkou krabičku s elektronikou. Když se ta destička s elektronikou s hracím obvodem udělá ve velkém počtu kusů, náklady i tady v česku budou malinkaté. Jen se a tom nesmí chtít zbohatnout. Dnes je totiž v Česku jiný problém, který se tahne už 30 let. Nikomu se nechce dělat a všichni chtějí být bohatí teď hned a bez práce.

Když jsem v 70-tých letech chodil na učňák, vyrobil jsem pro ségru hrací šperkovnici na její korále. Koupil jsem v hračkářství pokladničku z bakelitu a podle amatérského radia vyrobil z tranzistorů melodický zvonek. Ten jsem dal na dno pokladničky, zakryl lepenkou a spojil lankem s víkem. Vždy když segra otevřela pokladničku s jejíma korálema, tak zvonek dole začal vyřvávat melodii. To bylo před 50 lety...

Příklad českých firem, kde chtějí být bohatí teď hned::
s partou 6 lidí si děláme jen tak z recese programovatelnou kapesní kalkulačku, něco jako HP-71. Sehnali jsme krabičky u české firmy "Krabičky pro elektroniku". Typ krabičky 1599HBK. Ta firma nabízí že vyfrézuje otvory do krabiček. No dobře. Chtěl jsem, aby teda vyfrézovali tři velké čtvercové otvory (pro klávesy a displej) a vyvrtali osm malých 3mm otvorů pro LEDky. Chtěl jsem vědět, co bude referenční bod, ke kterému vztahnu výkres s kótami a pozicemi otvorů.
Odpověď od firmy: vztáhněte kóty k pravému dolnímu vnějšímu rohu. Very Happy
Vtipné... jednak krabička není uvnitř symetrická, takže není jasné, který dolní roh se uvažuje, ale především rohy z vnějšku jsou docela dost zaoblené a boky sešikmené. Teda to vypadá na výřez s tolerancí plus-minus 2mm. Very Happy
A za tuto frézovací práci chtějí 1500 Kč ...

Jiný příklad - v jiném vlákně zde jsem řešil ozubené čelní kolo jaké se používá u ručních vrtaček "kolovrátek".. Dodnes nedořešeno. Výrobci v Česku jsou pohodlní. Nechce se jim pracovat. A když už, tak prý ať si dodám strojní výkres (oni neumí navrhnout ozubené kolo) a kolo mne prý vyjde na min 10 tisíc Kč, možná prý i na 20 tisíc Kč.
Další příklad - potřebuji AL plech 3mm tlustý přesně uříznutý na desetinu mm. Firma na Berounsku mi odpověděla a poučila mne, že AL plechy se neřežou ale stříhají. S přesností dle ČSN plus mínus 5 mm. Cena za jejich šišatě ustřižený plech byla stejná jako cena za jízdenku drahou z Jihlavy přes Prahu do Drážďan a zpět + 10 euro za plech, který mi dědek v německé firmě uříznul na počkání s přesností na desetinu mm. To jsou paradoxy.

A ještě jeden příklad, v Pardubicích je plošnospojovna. Dělá plošňáky retro jak v 70-tých letech minulého století. Nazývám tu firmu "Chlapec z Pardubic s.r.o.". Kvalita dost pokulhává za srovnatelnými výrobky plošňáků, které dělala DIPRA v 70-tých letech pro Amaterské Radio a prodávaly se v Praze v Budečské ulici. Firma "Chlapec z Pardubic" klidně místo otvoru 0.8mm vyvrtá 1.2mm, a o půl mm vedle (ačkoliv si žádá Excellon soubor). Otvory jsou posunuté, vezmou s sebou okruží pájecího bodu. Mám od nich dvě různé desky. Obě jsem použil jako podložky místo chybějící nožky u ledničky. Byly drahé, celých 600Kč, zaplacených předem za zmetky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund