Zaslal: čt srpen 15 2024, 13:05 Předmět: Pozice DA převodníku v audiocestě ?
Ahoj. Mám Technisat Digitradio 10 IR s optickým výstupem. Dost mne překvapilo, že i tento výstup reaguje na nastavení basy/výšky, stejně tak, jako u analog výstupu. Pak ten optický výstup nemůže sloužit k případnému zvýšení kvality zvuku, ale je to jen jakási odbočka už hotového signálu. Mýlím se?
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt srpen 15 2024, 13:53 Předmět:
Mýlíš se. To rádio má hlasitost i korekce přepočítávané ještě na úrovni digitálního signálu, který jde i na optický výstup. K převodu do analogu dojde až pak, analogový konec v rádiu, který by mohl kvalitu nabourat, se na tom už nepodílí.
On by to taky byl nesmysl, převést digitál do analogu, zavést řízení hlasitosti a korekcí a pak znovu digitalizovat, aby to šlo poslat do optiky.
Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 34776 Bydliště: Bratislava
Zaslal: čt srpen 15 2024, 15:19 Předmět:
Keby to malo byt hifisticke, tak je tam niekde v menu prepinac, aby to posielalo na digitalny vystup neupraveny signal. Vzhladom ku kvalite vysielania to nema vyznam.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32855 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt srpen 15 2024, 15:35 Předmět:
Já když jsem viděl ty údaje o bitrate DAB přenosu, tak jsem jednou pro vždycky vzdal snahu si to domů pořídit ... To už má i ten šmatlafoun srozumitelnější přenos, než co leze z toho dablbáku ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Ještě že máme DAB+ , kde některé stanice mají bitrate větší než většina televizních stanic. Ani vysílání rozhlasu nebo televize přes Internet není lepší.
Mají se rozjet další multiplexy a bude více místa pro větší bitrate nebo to dopadne tak, že bitrate bude stále nízký a multiplexy poloprázdné.
Když ten "dablbák" nemá pořádný reprák, tak připojíte průměrná sluchátka a myslím si, že ten zvuk bude lepší než z repráčku toho "šmatlafoun".
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32855 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt srpen 15 2024, 19:17 Předmět:
nonius napsal(a):
...
Mají se rozjet další multiplexy a bude více místa pro větší bitrate nebo to dopadne tak, že bitrate bude stále nízký a multiplexy poloprázdné.
...
Přesně tohle byla hlavní idea nutnosti přejít z analogu na DVBT - aspoň podle tehdejší kampaně. Víc programů ve vyšší kvalitě. A co z toho máme? Jenom častější opakování starejch sraček ve velký části ještě komunistický provenience - a několikanásobně větší prostor pro reklamní prezentaci jinejch sraček, který by se bez toho staly prakticky neprodejný. Nová tvorba nula vod nuly pojde, dělá ji pár společností jako tenkrát, když se ještě všecky vešly do analogu - a na nákup čehokoliv kvalitnějšího zvenku už zas nejsou finance ... Jen nám všecko v obchodech zdražilo, jak musíme vydělávat na nenažraný reklamní špektákly ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Možná to dopadne tak, jak píšete.
Pokud se rozjedou další sítě, tak místa bude dost a současné stanice se tam vejdou s přijatelným datovým tokem. Když bude snaha tam nacpat co nejvíce stanic, tak kvalita zvuku a obsahu bude tomu odpovídat.
Myslím si, že DAB+ může uvolnit přeplněné VKV pásmo a může se v něm vysílat dál. Sice méně stanic, ale s lepším pokrytím.
O osudu VKV FM vysílání asi nebudou rozhodovat technicky vzdělaní lidé, možná ani vzdělaní lidé, ale ti ostatní, zVOLEní. .
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt srpen 15 2024, 20:21 Předmět:
Naprostá většina lidí nějakou ztrátu kvality nepozná. Že ji rozeznám, když to lídlácké chrastítko, které jsem tu hodnotil připojím na zesilovač a slušné bedny regálovky, to je jiná věc. Překvapilo mě, že ten zvuk je dost dobrý, přesněji řečeno - podle zveřejněné bitrate jsem to čekal daleko horší.
Ostatním, u kohokoli jsem to viděl, takové rádijko hraje v kuchyni v mono na vestavěný reproduktorek.
Ale toto vlákno je o tom, proč lze optický výstup regulovat, a to jak hlasitost, tak korekce. A že to jde, to jsem zjistil už u šestkového Samsunga televize - hlasitost na TOS-linku se nastavuje zvlášť, jen se k tomu přes několik úrovní menu blbě leze. Jinak by se přece hodilo, ovládat hlasitost vnější aparatury stejně, jako bez ní.
Tak jo, souhlasím. V každém případě zapojením do jakéhokoliv externího DAC se mi zvuk nevylepší. Ten vnitřní už asi postačuje mp3 320 kbps či 128 AAC . (se mi tam ukazuje). Přes zesik to nemá cenu, hraju přes sluchátka a ještě přes svůj ekvalizer. Jen málo stanic se dá opravdu poslouchat, ale najdou se.
ČRO nepřekračuje 80 kbps AAC u DAB a těch cca 128 AAC u některých web radií není o nic lepší. (možná ve smyslu: příjemnější na poslech).
Jasně, je to strojek za 3000 Kč. Vůbec nevadí, že se vlákno posunulo jinam, odpověď jsem dostal. Pokud tedy nebyla : "myslím si", ale "vím".
Založen: Nov 17, 2011 Příspěvky: 6765 Bydliště: U Litomyšle.
Zaslal: pá srpen 16 2024, 10:46 Předmět:
Tohle mne zajímá. Pokud je tedy audio v digitální formě, jsou korekce a hlasitost prováděny digitálně, teda výpočtem? Nebo záleží jak kdy? _________________ Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá srpen 16 2024, 11:08 Předmět:
Výpočtem, dnešní hardware to zvládá s přehledem a navíc se to celé výrobně zjednoduší. Z analogové části zůstane jen převodník a výstupní zesilovač, v němž není třeba nic řídit.
Otevři si normální přehrávač souborů v počítači: máš tam ekvalizér. A ten určitě neřídí nic analogového...
Za audiofily dodám, že při digitální úpravě (nejsou to jenom tónové korekce) může dojít i ke slyšitelné degradaci. U starých jednoduchých zařízení prakticky vždy, u nových prakticky nikdy, pokud běhají na Linuxu nebo jeho klonech. Kvalitní zvukový soft (resamplery, filtry atd) byl dříve licencovaný a drahý, dnes je opensource, v kvalitě, která uspokojí 95% uživatelů. Takže není důvod používat ten mizerný. Dokonce ani ve Windows od W7 výš už není nezbytné používat na lepší zvuk ASIO nebo WASAPI a obcházet zvukové jádro, které dříve zvuk mršilo.
Jinak dobrý převodník hraje o něco líp i komprimované streamy. Pokud tedy mají aspoň nějaký datový tok. Moderní kodeky dovedou komprimovat opravdu šetrně a nahrávka mp3 v novějších verzích Lame při 320kbps (nebo AAC, OGG a podobné moderní kodeky) už je prakticky nerozeznatelná od .wav. Má to ale význam opravdu u dobrých nahrávek. Na 96 kbps v jakémkoli kodeku už je toho vynecháno tak moc, že není jak to laciným převodníkem zhoršit ještě víc. Připočtěmež k tomu nevalný mastering nových nahrávek (nebo remastering starých) a degradaci dynamiky optimodem před vysíláním. To ale postihuje rozhlas obecně, jak analogový, tak digitální a stejně i streamování po internetu. Najít dnes stanici, která vysílá "tak jak bylo nahráno" je hrozná fuška. Obecně to jsou internetová rádia bez reklam a moderování. Pak se dá poslouchat i 192 kbps a nesere to hned na první poslech. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.