Kdysi jsem se na nějakém foru ptal, kam a jak se vlastně "nakýbluje" externí ekvalizer v mobilu či pc, když je to aplikace či software. A je to v podstatě všechno kompatibilní se vším. Odpověď jsem nedostal.
Asi tak od prvních šestnáctibitových soundblasterů (éra WIN95) je audio zpracovávané digitálně. Zvukové jádro je součástí kteréhokoli OS, čili Win, Linux, Ios, i všecky možné odvozeniny. On není důvod dělat to analogovými obvody ovládanými přes sw. Softwarově je to jednodušší, univerzálnější, a diky rychlému vývoji softu i potenciálně kvalitnější.
Jakékoli softwarové ekvalizéry, DSP, nahrávadla i přehrávadla buď využívají zvukové jádro systému, které je právě k tomu navržené (jednodušší cesta), nebo pro vyšší nároky mají svoje vlastní zvukové jádro, tomu systémovému se vyhnou, a vynutí si exkluzivní přístup přímo na zvukové zařízení.
Třeba: V PC můžeš používat na video, Youtube a podobně systémové zvukové jádro. To hraje přes zvolené zvukové zařízení, kterých můžeš mít i několik. K tomu si můžeš nahrát nějaký ekvalizér. Ten se napojí právě na systémové zvukové jádro, a ovliv´buje zvuk všeho, co tudy jde. Typicky třeba do repráčků v monitoru.
Zároveň ale můžeš mít nainstalovaný na muziku nějaký lepší hudební přehrávač. Tomu v exkluzivním režimu udělíš výhradní přístup do lepšího zvukového zařízení - třeba do USB DACu, ze ktrerého se pošle zvuk do zesilovače a do beden. (Ve Windows třeba Foobar, v Linuxu Clementine). Do téhle cesty už ale ten ekvalizér nezasahuje.
Další cesta audia do zvukového zařízení se dá vytvořit ve Windows pomopcí ASIO nebo Wasapi (opět obejde zvukové jádro), v Linuxu přes různé aplikace jako PipeWire. A zase se tahle cesta dá přidělit obecně všem zvukovým zařízením a softu, nebo jen exkluzivně. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Moc a moc dík, ransom. Takhle to stačí. Proto tedy znalci říkají, že není stejný zvuk z čehokoliv. Mohu k doplnění??: Nahrával jsem z externí zvukovky do pc, ze Spotify. Dělá to soubory waw. Zvuk stojí za houby a proto mne zajímá, jaký hardware či soft se toho účastní. Rád bych si označil "viníka".
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt srpen 22 2024, 15:36 Předmět:
Rozumím tomu dobře, žes z jedné externí zvukovky přetáhl analogový výstup do vstupu PC, a znovu digitalizoval? Při tom se dá zčunit zvuk nejméně dvěma dalšími způsoby, pokud tedy nebyl mizerný už na Spotify...
Tohle nedává smysl hned z několika důvodů.
Laciné a integrované zvukovky nenahrávají nic moc. Pokud propojíš výstup jedné zvukovky se vstupem druhé, vytvoříš zázračnou zemní smyčku, která bude zcela nahodile generovat pazvuky, zkreslení, chytat digitální rušení z obvodů počítače. A je nesmysl nejdřív digitální signál převádět na analog a hned ho zase digitalizovat.
Pro nahrávání čehokoli, co se přehrává v počítači slouží třeba WhatYouHear rekordéry (existuje jich řada). Ten ukládá do zvoleného formátu všecko, co právě teče zvukovým jádrem.
Pak tedy ještě úplně nechápu, proč nahrávat ze Spotify. Ale to není předmětem vlákna. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Zvukovka je připojena přes USB kabel do PC. Software zvukovky umí nahrávat z externích konektorů analog i digital, mikrofonu,. Ano, má tam možnost What you hear. To jsem myslel. Jestli se externí zvukovka účastní na (ne) kvalitě zvuku, nabo je jen jaksi v této funkci v roli softwarové podpory PC.
Díky za trpělivost.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.