Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lineární zdroj - návod vs kit z Číny
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lukeB



Založen: Aug 17, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 19:47    Předmět: Lineární zdroj - návod vs kit z Číny Citovat

Mám otázečku. Potřebuju lineární zdroj +12 V a -12 V pro živení opampu. Nízký šum. (lineární a nízký šum, aby to nerušilo frekvenční generátor). Našel jsem si návod: https://www.instructables.com/Adjustable-Double-Output-Linear-Power-Supply/ anebo Čínskou stavebnici: https://www.aliexpress.com/item/1005005809728369.html (když jdete na Description a kliknete na View more, uvidíte úplně zblízka obrázky desek s popiskama součástek). Můj dotaz je, jestli je rozdíl ten návod nebo ta Čína. Návod tvrdí šum Vpp = 1,12 mV a rovnou to tam ukazuje na osciloskopu (bez zátěže). Dostanu z toho Čínského kitu stejně nízký šum? Jde mi o to, že z Číny dostanu krásnou hotovou desku a součástky. Prosímvás, já tuším, že se tu rozjede debata, že si mám pořídit prototypovací desku a skusit 10 různých jiných zapojení, ale já jsem fakt jen amatér, umím to spájet, ale v teorii jsem mimo. Takže mi jde o to, co si můžu postavit na hraní z hotových návodů nebo stavebnic, neb různé teoretické úvahy nejsem schopen žel v reálu uplatnit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5747
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 20:20    Předmět: Citovat

Klidně si kup tu čínskou stavebnici, je to prakticky to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 2023
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 20:21    Předmět: Citovat

LM317/337 bych určitě nepovažoval za nějak extra nízkošumový zdroj. Maximálně jako předřazený k následné další filtraci. No ale budiž.
Mám doma do zásoby nějaké takovéhle moduly z Aliexpressu. LM vypadají jako docela civilizované pajcy. Můžu je zkusit nalézt, zapojit a změřit co z nich vlastně leze. Ono nejde jenom o šum naprázdno, ale o další zvlnění při zátěži. Pokud to má krmit něco s proměnlivým odběrem (třeba sluchátkáč), tak i při tom modulovaném odběru.
V zásadě bych ale moc nevěřil elektrolytům a preventivně bych je vyměnil za značkové.

_________________
Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1342
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 20:38    Předmět: Citovat

Jaké máš trafo? Ten návod a modul se liší v napájení - návod je napájen jedním vinutím (dva dráty z trafa, jednocestné usměrnění pro každou sekci, potřeba větších kapacit pro stejné zvlnění výstupů), modul symetrickým (tři nebo čtyři dráty z trafa). PSRR operáků je kolem 80dB, nějak moc bych šum samotného zdroje neprožíval když to má živit frekvenční generátor (jaký?)
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukeB



Založen: Aug 17, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 21:17    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
Jaké máš trafo? Ten návod a modul se liší v napájení - návod je napájen jedním vinutím (dva dráty z trafa, jednocestné usměrnění pro každou sekci, potřeba větších kapacit pro stejné zvlnění výstupů), modul symetrickým (tři nebo čtyři dráty z trafa). PSRR operáků je kolem 80dB, nějak moc bych šum samotného zdroje neprožíval když to má živit frekvenční generátor (jaký?)


Díky za různé postřehy. Trafo koupím až podle toho, který návod vyberu Smile Našel jsem si datasheet k opampu https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD8055_8056.pdf píše se tam že PSRR je 66 až 72 nebo 69 až 86. Generátor z tohoto návodu: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=107392. Kolegové poradili, ať to celé překopu, ale na to fakt nemám. Při své laickosti se radši asi budu držet návodu. Jestli jsem to dobře pochopil, o šum možná zas tak strašně nejde, spíš o to, aby to nebyl spínaný zdroj a frekvence spínání nerušila následně ten generátor (?). Když už jsme u toho, já už jeden zdroj postavil, jenže spínaný a to asi nebude ono kvůli těm "ripples" (nevím jak je to česky, zvlnění nebo frekvence přítomná na výstupu). Anebo...by to nevadilo, když ten opamp má PSRR jaké má? Tedy já postavil toto: https://www.aliexpress.com/item/1005003615239248.html Fungovat to funguje a navíc musím pochválit soudruhy, že teda ten plošňák má špičkovou kvalitu. Nicmně jsem to proměřil (na takovém osciloskopu za pár šupů) a zjistil toto: z PC ripples Vpp = 25 mV, z nabíječek Vpp = 15 mV (ripples mají asi 5 MHz), z 9V baterie Vpp = 10 mV (ripples mají asi 500 kHz). Čili jsem si řekl, aha, toto asi stačit nebude, bude to chtít lineární zdroj. (je to tak či není?). V návodu na ten generátor funkcí píše autor, že "Začínal jsem se spínaným zdrojem Meanwell 5V, +-12V, abych zjistil, že signál generátoru je silně zkreslen spínacím šumem zdroje. Nakonec jsem postavil jednoduchý lineární zdroj s použitím 2x15V transformátoru dvou můstkových usměrňovačů se dvěma 1000uF elektrolytickými kondenzátory a regulátory napětí 7812,7912 (+-12V pro výstupní buffer) a L7805CV pro Pico. Na všechny tři regulátory jsem dal chladič."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1342
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 21:45    Předmět: Citovat

Pokud se chceš držet návodu tak je úplně jedno, který z těch zdrojů vybereš. Použitý AD8055 má napájení max. +-6V, takže stejně použiješ 7805 a 7905 (podle návodu) a šum zdroje +-12V tě nemusí vůbec zajímat. Navíc je to 10-bit nebo 8-bit DAC (už máš nakoupené odpory 0,1%?), který bude mít vlastní kvantizační šum kolem -60dB, spíš horší.

No a pokud
citace:
z 9V baterie Vpp = 10 mV
tak bych se zamyslel kde se vůbec berou, jestli to není vlastním generováním signálu nabo napájením pico. Jestli vznikají v pico nebo ve výstupním bufferu (a co a kde vlastně měříš).
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukeB



Založen: Aug 17, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 22:02    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
Pokud se chceš držet návodu tak je úplně jedno, který z těch zdrojů vybereš. Použitý AD8055 má napájení max. +-6V, takže stejně použiješ 7805 a 7905 (podle návodu) a šum zdroje +-12V tě nemusí vůbec zajímat. Navíc je to 10-bit nebo 8-bit DAC (už máš nakoupené odpory 0,1%?), který bude mít vlastní kvantizační šum kolem -60dB, spíš horší.
Díky za komentář, takto, ten frekvenční generátor jsem postavil podle první verze toho návodu: https://www.instructables.com/Arbitrary-Wave-Generator-With-the-Raspberry-Pi-Pic/ a ve své naivitě jsem tehdy netušil, že by se k tomu hodil třeba taky zesilovač. Tam se píše o odporech 1%, které se chytře dají do tabulky a pak se poskládají tak, že se defacto zvýší jejich přesnost, což jsem přesně tak udělal (použil jsem nějaké běžné odpory z gme.cz). Nicméně pro příště by mě zajímalo, kde já můžu sehnat .1% přesné odpory? A postavil jsem to teda 8bit. // Zpátky ke zdroji. Měření s 9V baterkou se týká pouze tohoto spínaného zdroje: https://www.aliexpress.com/item/1005003615239248.html a předpokládám, že ta frekvence co z toho leze je z XL6008. Mimochodem na tento zdroj jsem našel i recenzi, kde je i zapojení: https://chinese-electronics-products-tested.blogspot.com/p/hiland-multiple-output-power-module.html a tady je fotka, jak to měřím: https://imgur.com/a/oCGoB6C // Teda když to shrnu, generátor jsem postavil a funguje (velmi přesný btw), ale je vidět, že je slabý, stačí trochu vyšší frekvence, vyšší zátěž a pod. a místo hranatých vln už tam jsou žraloci. Za druhé jsem postavil spínaný zdroj, ale na výstupu je na osciloskopu vidět nějaká frekvence (viz foto výše) a autor návodu zesilovače ke generátoru tvrdí, že spínaný zdroj mu ten generátor rušil. Čili v plánu mám asi postavit lineární zdroj + zesilovač dle návodu jen s tím, že půjde potenciometrem upravit gain. // Na vymýšlení vlastních obvodů na nepájivém poli nemám potřebné tituly, IQ atd Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1342
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2024, 23:00    Předmět: Citovat

0,1% odpory mají v GM, TME, Mouser, Farnell a jinde.
Zdroj z návodu i modul z číny budou fungovat podobně a měly by stačit, jejich šum u osmibitu bych fakt neřešil.
citace:
místo hranatých vln už tam jsou žraloci

Ten osciloskop je do kolika MHz? Máš sondu přepnutou na 10x?

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1801
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 8:57    Předmět: Citovat

Nebudu zakládat nové vlákno, už dřív mě napadlo pro gramo preamp použít 3 + 3 LiIon aku s tím že by se živily malým nabíjecím proudem a při přehrávání by se nabíjení vypnulo. Takže preamp by jel jen na baterky, nějak si pořád myslím, že by to mohlo fungovat, uvidím v zimě až bude ošklivo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 2023
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 9:37    Předmět: Citovat

Jistěže to funguje. Mám to tak taky. Nejjistější cesta jak se zbavit smyček a brumů.
Doporučuju použít těch šest článků se společným BMS/balancérem a střed pro symetrické napájení vyvést z toho. Nedělat to jako tři plus tři. Mohlo by se stát, že by se jedna trojice vybila dřív a vypla.

Ještě jsou v poslední době oblíbené spínané zdroje. Ne ale ty nejlevnější průmyslové, a musejí být ošetřené dodatečnou LC filtrací. Ta je ale miniaturní a laciná (jde o vf produkty). Kolegové do highend preampů a DACů používají třeba miniaturní zdroje a DC/DC konvertory TracoPower do DPS. S něčím takovým je možné použít jednu v podstatě libovolnou baterku a symetrické napětí z ní vyrobit měničem. Nebude se aspoň napětí měnit podle stavu baterky.

Na Audiowebu je taky vlákno o krmení výkonových zesilovačů spínáky. Dnes už to vyjde na stejné prachy jako trafo a kvalitní kondy a funguje to v některých ohledech líp (žádné artefakty síťové padesátky).

_________________
Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 10:21    Předmět: Citovat

Ano, protože se tím "jako" vymažou zemní smyčky. Žádný zesilovač napájený spínaným zdrojem potom nebručí.
A Déčka jsou vůči tomu imunní úplně, mají svoji nosnou o velikosti napájeího napětí daleko nad spínacím kmitočtem zdrojů a jsou to aktivní dolní propusti, takže tam nic neproleze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 323
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 16:13    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5169
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 17:54    Předmět: Citovat

Pekné, ale nemali by tam byť aj keramické kondenzátory? Elektrolyty sú pomalé, možno preto je tam šum.
_________________
Prichytené vrchnáky na PET fľašiach ma štvú, tak fľaše odovzdávam zásadne bez nich. (Mysleli to dobre ale dopadlo to ako vždy.)
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 19:04    Předmět: Citovat

Říká že jsou tam tantaly. Šumět to bude vždycky, stačí poslechnout stabilizátor kvalitnějším zesilovačem s trochu větším zesílením, třeba Déčkem, ten samotný šumí jen málo, protože přes tranzistory neteče klidový proud Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukeB



Založen: Aug 17, 2024
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2024, 19:28    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
0,1% odpory mají v GM, TME, Mouser, Farnell a jinde.
Zdroj z návodu i modul z číny budou fungovat podobně a měly by stačit, jejich šum u osmibitu bych fakt neřešil.
citace:
místo hranatých vln už tam jsou žraloci

Ten osciloskop je do kolika MHz? Máš sondu přepnutou na 10x?
U osciloskopu uvádí výrobce všecko možné, jako třeba bandwith nebo sample rate, ale max. MHz neuvádí, tak nevím. S osciloskopem se teprv učím. Měřil jsem to při 1x, myslel jsem, že je to na menší proudy. Proč přepnout na 10x?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund