Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plnospektrální osvětlení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6059
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2024, 16:35    Předmět: Citovat

To preto, lebo žiarivky, ktoré si použil, produkovali málo červenej zložky. Pre tento účel siahni po tej s čo najvyšším CRI a ak možno (málokedy), tiež pozeraj CRI R9 a vyber verziu "teplá biela". Do digestora neviem.
Prikurovať si 100W žiarovkou a ešte lepšie vysvietiť priestor za 10W je trochu rozdiel. A v kúpeľni napríklad vždy zabúdali vypínať. Nakoniec som vymenil i na záchode, ale to preto, lebo sa rýchlo vypalovali. Nepomohol ani NTC. A už mám pokoj. Klasické žiarovky už máme v domácnosti len na chodbe. Tam zatiaľ držia. Či iná firma alebo druhá fáza, neviem.
Ináč ja som si už prevykol na dennú bielu. V dielni a v garáži máme po dve 200W klasiky, ešte z totality a to svetlo mi nevyhovuje, dokonca mi unavuje oči. Do dielni som doplnil LED panely a väčšinou používam tie. Ona tá nažltlosť žiarovky mi vždy vadila. Raz som do kuchyni priniesol 110W halogénku za strašné peniaze. Ale ten rozdiel v svetle bola slasť. To už bolo dávno. Pod neutrálnou bielou sa cítim príjemnejšie. Pravda pred spaním je lepšia teplá biela a nižší výkon. Tiež ráno, keď sa chystám do práce a práve som len vyliezol z postele. Tak nás príroda naučila. Slabšie svetlo znamená žltšie svetlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2024, 19:25    Předmět: Citovat

Já teda nevim co na full spectrum led vidíte. Osobně mi to přijde docela jako masochismus.

Co se týká usínání a světla monitoru, buď mám štěstí a u mého Dell U3011 u kterého každý den usínám se ono inkriminované protiusínací záření nevyskytuje, nebo jsem proti němu imunní. Večer si pustím nějaký seriál a málokdy se stane že díl dokoukám bez usnutí. Smile U LG OLED83C31 to funguje podobně i kdyz na ni koukam jen ze 3m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6059
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2024, 20:38    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6529
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2024, 21:28    Předmět: Citovat

Jojo, potřeba mít venkovní osvětlení bez modré, abychom dobře usnuli. Modrá obrazovka od bastlírny pak už nevadí... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2024, 22:13    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Napr. https://remspanek.cz/modre-svetlo/

Modré světlo způsobuje mj. "bolestí hlavy a šíje"
Uf. Dnes jsou nějaké skvrny na slunci jež zatemňují vedení?

Takže polopatě. Obsah toho webu je jen omáčka na pomezí teleshoppingu a hrncových šmejdů obírajících důchodce. Ty kecy mají za úkol pouze prodat nesmysly typu brýle proti modrému světlu apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19768
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 20 2024, 4:50    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že za ty "výzkumy na vzorku obyvatelstva" dostal někdo zaplaceno. A, jestli to někdo na sobě pozoruje sám, může to mít jiné důvody, ale zrovna o tom výzkumu někde četl, tak má o původci jasno. A nepřipustí si, že blbě spí, protože například nestíhá nějakou "důležitou" zákonnou povinnost, z nichž o většině se dovídá z urgencí s pohrůžkou, které mu přistály ve schránce.

Naposledy upravil Hill dne út srpen 20 2024, 7:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6529
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: út srpen 20 2024, 5:48    Předmět: Citovat

To by, Hille, musela mít modrý pruh! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19768
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 20 2024, 7:08    Předmět: Citovat

Ty jsou nejhorší, ale pořád ještě nejsou tak zákeřné, jako ty v datové schránce. Tam jsou bez pruhu a ještě to bonzuje...

martinkopp napsal(a):
Duvsan napsal(a):
Napr. https://remspanek.cz/modre-svetlo/

Modré světlo způsobuje mj. "bolestí hlavy a šíje"
Uf. Dnes jsou nějaké skvrny na slunci jež zatemňují vedení?

Autor článku asi zapomněl podotknout, že bolesti hlavy a šíje mají příčinu v masturbaci, přesněji - od rozhlížení, jestli někdo nejde.
V tom případě na barvě světla nezáleží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6059
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: út srpen 20 2024, 14:18    Předmět: Citovat

Čo ti/vám bráni pozrieť ďalšie zdroje a trochu poštudovať o anatómii? S tou bolesťou šije som to prehliadol a tej časti úplne neverím, o hlave to neviem, vplyv na migrénu to mať môže, ale farba svetla určite vplýva na to, ako sa pod ním cítime. A s tou modrou zložkou je to tak, že podľa nej telo vie, že je deň. V noci farba ohňa nevadí. Časť nervových vlákien dostávajúcich signál z "modrých čapíkov" z očí totiž putuje nie do centra videnia, ale do tej časti, ktorá nám nastavuje denný rytmus. Dokonca som niekde čítal, že pre tento účel je v očiach relatívne malé množstvo zvláštnych čapíkov. Dúfam, že sa so mnou niekto nebude hádať o tom, že máme cirkadiánne centrum. Ďalší problém je tvorba melatonínu. Modrá zložka svetla a trochu i zelená tlmia jeho tvorbu. A melatonín je údajne jeden z najsilnejších prírodných antioxidantov. A samozrejme má nejaké úkony ohľadne spánku. Pre jeho tvorbu je ale potrebné cez deň mať dostatok najlepšie slnečného svetla, niečo robiť najlepšie vonku. Cez deň pracujem, v noci spím. Samozrejme silné svetlo akékoľvek narúša spánok a veľmi slabé svetlo i biele nevadí (svit mesiaca).
To sú dôvody, prečo pred spaním máme používať tlmené teplé svetlo a nečumieť na obrazovky. Priznávam, tiež to porušujem.

Ináč Google toho vyhodí až-až, napr.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Modr%C3%A9_svetlo
https://www.gsklub.sk/magazin/modre-svetlo-nie-je-len-skodlive-telu-tiez-prospieva/
https://aktin.sk/co-je-modre-svetlo-a-je-nutne-sa-proti-nemu-branit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6529
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: út srpen 20 2024, 14:57    Předmět: Citovat

Tyjo, ty jsi to asi úplně nepochopil. Něco málo mám nastudované z 1. lékařské fakulty, o to nejde. Jde o to, že si z toho děláme legraci podobně jako si dělal autor filmu Jáchyme hoď ho do stroje z těch zázračných náramků. Nikdo nepopírá fiziologii člověka. Jen je vtipné, jak každá doba má něco v módě a poblázní se kvůli tomu svět. Každému je přece jasné, že člověk nějak reaguje na barvy/tvary/... Na tom je po tisíciletí založen například design interiérů/exteriérů obydlí. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: út srpen 20 2024, 17:00    Předmět: Citovat

Bude to tak nějak jak říkáš. Osobní preference pro tu kterou barvu nebo síla zvyku. Jen šmejdi si z toho udělali business aby prodali své krámy a blbnou lidem hlavu se škodlivostí modrého světla, podobně jako třeba s homeopatiky. Klidně to mohlo být červené, zelené, nebo kdovíjaké světlo. A dav je zblblý natolik, že je schopen denní světlo jasného slunečního dne nazývat mrtvolným osvětlením pitevny kde by nevydržel ani 5minut Smile

Mám příbuznou která bydlí v Brně na okruhu někde v Židenicích. Když přijede k nám, nemůže usnout protože daleko od civilizace je prostě úplné ticho. Smile A že ji vzbudí každý šelest listu jež se sveze po střeše apod. Ale že je ticho spánku škodlivé netvrdí. Aby usnula musí si pustit aslepoň klimatizaci. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6059
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2024, 14:35    Předmět: Citovat

Ticho spánku ani neškodí, naopak. Zvykla by si za niekoľko dní (nocí). Jednou stranou, každý sme nejakí, na každého ináč vplýva káva či každý ináč pociťuje účinky alkoholu. Ake KAŽDÝ sa z toho alkoholu ochlasce. Historicky sme nejak naučení a prekrúcame to posledných pár desiatok rokov. Telo sa porispôsobí, ale nie tak rýchlo v takom rozsahu. Fakty sú fakty a kecy sú kecy. O vplyve modrej zložky na cirkadiánny rytmus a melatonín to platí/neplatí nezávisle od toho, čo bude kto tvrdiť. Predložil som tri linky a ďalšie zdroje si ľahko nájdeš. Že na tom chce niekto zarobiť je druhá vec. Ako všade, i tu treba premýšľať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19768
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2024, 17:26    Předmět: Citovat

Martin to napsal přibližně tak, jak to vidím i já: nezanedbatelně velká je skupina lidí, která si jen vsugeruje (nebo si nechá vsugerovat), že nějaký přípravek, přístroj, barva, světlo, či potravinový doplněk na ně příznivě působí, a jdou do toho.
Nemá smysl je přesvědčovat, že by to měli aspoň tři neděle testovat, jestli to bude pořád stejně fungovat, že nejde o placebo efekt. On dobře zpracovaný mozek si ty slibované účinky dokáže i sám nasimulovat, než se zase hladiny všech -toninů vyčerpají a srovnají do normálu.
U těch přístrojů o tom mám celkem přehled, občas se u mě nějaký objeví, že přestal účinkovat. Nepřestal, jen fyziologie se zachovala podle pradávného zvyku.
Potíž je, že dřív, než se nějaká teorie dostane do skutečné praxe dotažená tak, aby něco skutečně dlouhodobě účinkovalo, překroutí to a pseudovědeckými výzkumy nějakého institutu, třeba i s certifikátem na hlavičkovém papíře, opentlí šmejdi k obrazu svému a udělají z toho kšeft. A prodávají to v takových podmínkách, aby bylo těžké zjistit, zda takový institut vůbec existuje (a že na té adrese není v lepším případě veterinární klinika, v horším lisovna plastických hmot).
Ale nic si z toho nedělej, není to jen v našich zemích, skok na špek je mezinárodně provozovaným sportem a hlasoval bych pro jeho zařazení mezi olympijské disciplíny, myslím, že by účast byla početná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 6059
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2024, 18:07    Předmět: Citovat

Ja netvrdím, že nie a o takých praktikách viem. "Fáma" o tom modrom svetle a samozrejme i o intenzite mi pripadá logická z prostého dôvodu. Praktiky našich predkov. Samozrejme akékoľvek svetlo kazí spánok. Modrá zložka má byť len citlivejšie vnímaná, zelená menej citlivo, o samotnej červenej sa nehovorí. A pre nápravu nie je potrebné nič kupovať, nikomu dávať peniaze. Len včas vypnúť televízor, počítač, odložiť mobil a do nočnej lampy si namontovať teplú bielu nižšieho výkonu, alebo použiť oranžové okuliare so silnejším filtrom. Osobne to vyskúšané nemám a spím hala-bala a cítim sa permanentne uťahaný. Z mojej strany všetko. Každý osudu svojho strojca.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 168

PříspěvekZaslal: st srpen 21 2024, 21:09    Předmět: Citovat

Já teda s prominutím nechápu ještě jednu věc. Neustále na všech těch stránkách odborníci tvrdí, že modré světlo kazí spánek. Ale aspoň já když spím tak mám zavřené oči, takže logicky žádné světlo nevidím. Smile Mi hlava nebere, jak mi pak může kazit spánek. To spáváte s otevřenýma očima, nebo se modré světlo vsakuje kůží, vlasy, ušima, nebo čím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund