Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Knoflíky a hmatníky na muzejní techniku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: ne září 01 2024, 15:34    Předmět: Citovat

Ironing trochu pomůže u vodorovných ploch, ale se zaoblením a vertikálními plochami nic nenadělá. FDM bude prostě vždy vypadat jako ušmudlaný 3D tisk, kdežto SLA nikdo na běžný pohled nepozná od vylisovaného originálu. A o to myslím u restaurování historických strojů jde. Nepředpokládám že tyhle věci někdo opravuje pro běžné používání jako třeba čudlík k vysavči, kde je podstatné aby fungoval a na vzhled každý kašle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19823
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 01 2024, 17:41    Předmět: Citovat

Ale to se pleteš - jde především o to, aby přístroj fungoval.
Když už funguje, tak ať taky vypadá, že je ovladatelný originálními knoflíky.
Některých modelů bylo vyrobeno tolik, že ukazovat je jen jako muzejní exponáty, aniž by současně bylo možné vyzkoušet jejich funkčnost, by byla přinejmenším škoda. To už bych mohl přilepit zbytky původního šoupáku přímo na kryt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: ne září 01 2024, 18:58    Předmět: Citovat

Jo, samozřejmě že musí fungovat, to by opravdu nemělo význam věc tisknout. Ale taky by knoflíky měly vypadat jako originál jak píšeš, je škoda tam dávat knoflíky jež vypadají jako odpadky vypadnuvší z průši.

Má averze vůči tomu jak vypadaji výrobky z FDM je asi dána tím, že tiskármu mám už velice dlouho a výtisky už se okoukaly a nemají pro mne nádech něčeho hi-tech jako na začátku, ale spíš mizerně vyrobeného plastového odpadu. Co se týká funkčních věcí které nejsou vidět, nevidím v tom žádný problém, ale kochat se pohledem na věc z FDM tiskárny fakt nemůžu. Samozřejmě jde to zatmelit, vybrousit, nalakovat... ale kdo to někdy dělal, potvrdí jaká je to pakárna, zvlášť u věcí kde musí být dodržena geometrie, poloměry zaoblení hran apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34615
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 01 2024, 19:03    Předmět: Citovat

Ked sa vyladia rozmery, tak sa da niekde objednat vyroba viacerych kusov na SLA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 667
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: po září 02 2024, 6:29    Předmět: Citovat

Když dojdou argumenty přichází osobní urážky a zesměšňování. Tak takhle ne.
To nemám ve svém věku zapotřebí. Jardo pošlu i na email nějaké další poznatky z ladění.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19823
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 02 2024, 10:36    Předmět: Citovat

Až dojde na to, že bude funkčnost plně vychytaná, můžu řešit historicky kompatibilní vzhled. Předpokládám, že půjde o několik pokusů časově málo efektivních, ale teprve ty poslouží k maximálnímu přiblížení se vzhledu ohmataného originálu.
Je tu samozřejmě ještě jedna možnost - vytisknout stejnou technikou všechna tlačítka a šoupáky nové, aby v opotřebovanosti nebyl vidět rozdíl, ale, jak říkám - momentálně je důležité, aby to tam sedělo, drželo a fungovalo.
Další upřesnění nejdříve příští týden, nějak jsem s tím nápadem přišel, a Luboš se ho obratem chytil. Jenže žádný z nás jsme netušili, co se mi mimořádně vyštění mezi plánované využití času, chtělo by to chobotnici.
Zatím děkuji všem, kdo přispěli nápadem a podporou, samozřejmě dokumentujeme průběh a dáme vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 667
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 7:47    Předmět: Citovat

Naládoval jsem do tiskárny černého Průšu a provedl kontrolní tisk. Tisknul jsem s vrstvou 0,12 a zařadil na tento výtisk žehlení, jak navrhoval Jirka. Žehlení je nastaveno na 0,1 a pro jistotu jsem zakázal přejíždění perimetrů. Jedna strana vyšla dobře, druhá s chybou. Plocha je evidentně hladší a fakt dost dobrá ale pouze v místě pod tlačítkem stop. Patrně na dalších plochách dělá brajgl ta dvojšipka a přechody na rádius ale jde to zachránit šmirglem 800. Má to tendeci v těchto místech vytrhávat materiál z žehlené plochy i když jsem dvojšipku upravil aby lépe chladla. Na fotce je další černý knoflík vrstva 0,1 tisk HD bez žehlení tak jak vypadnul z tiskárny. Bude následovat pokus s broušením pod vodou. Vše je foceno z 5cm na mikro. Po zabroušení žádné chyby v povrchu z 1m nevidíš. Vypadá že oboje bude použitelné. Komu tato koncepce nebude vyhovovat, nic nebraní tomu aby si namaloval vlastní model a vytisknul ho na lepší technologii. Vycházím z toho co dokážu udělat doma na tiskárně za bůra a 2m struny nestojí za řeč. To hlavně v případě, že mám volbu mezi žádným knoflíkem a knoflíkem PLA.
Luboš



tistk012zehl01.JPG
 Komentář:
 Velikost:  45.99 kB
 Zobrazeno:  20 krát

tistk012zehl01.JPG



tisk016.JPG
 Komentář:
 Velikost:  73.79 kB
 Zobrazeno:  14 krát

tisk016.JPG



tisk01a.JPG
 Komentář:
 Velikost:  49.39 kB
 Zobrazeno:  14 krát

tisk01a.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32742
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 8:37    Předmět: Citovat

Chlapi, že si toho nactiutrhače vůbec pouštíte do hlavy? Ano, nemáte ty knofle hladký a lesklý jak psí koule, ALE FUNGUJOU VÁM = mají potřebnou rozměrovou stabitu, mají i pevnost a dovolujou obnovit destrukcí původních ztracenou funkčnost. A pak teprv přijde čas na parádičky = leštěný povrchy, vícebarevnej tisk a podobný vopičky. Dotyčnej si tady zatím jen honí triko a kritizuje, JAK BY TO VYTLAČIL ON. Tak kdo nebo co mu brání v tom přestat mlátit naprázdno klapačkou - a vymodelovat und vytlačit to v ideální podobě???
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19823
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 9:20    Předmět: Citovat

Přesně.
Asi jsem si měl jeden magneťák vzít na cestu a po volných chvílích, kterých tu mám denně dost, si s tím pohrát. Takhle to musí počkat, až se vrátím a probojuji se k tomu.
Ony ty původní hmatníky se časem ohmataly, něco se vyleštilo víc, něco méně.
Jistě, dnes ten progres nebude tak rychlý, jako v dobách, kdy jsme z nich prsty téměř nesundali, třeba při sestřihu pro ozvučování tkaniček do bot (tím myslím filmy 8 mm bez ohledu na formát) nebo diapásem.
Už jsem ale psal - napřed funkčnost, vzhled se dá doladit potom. Nakonec asi nepůjde o desítky kusů, aby se vyplatilo unverzální řešení, povrch jde doladit i vodovzdorným šmirglplátnem pod vodou, jak píše Luboš.
I s tím pohledem z metru a volbou PLA knoflík/žádný knoflík má pravdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 667
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 10:42    Předmět: Citovat

Na obrázku je povrch v místě dvojšipky, který je vidět v provozu. Tisk vrstva 0.1mm, režim HD. K broušení jsem použil trojhranný carborundum brousek1x1x1cm, zrnitost může být tak 300 a smirek 800. Obojí pod vodou.Leštit jde i více. Foceno asi ze 3cm. Záměrně jsem zatím nebarvil dvojšipku, odvádí to pozornost při hledání chyb v ploše. Je to pouze utřené, žádný vosk nebo silikon. Vzhled vidím jako použitelný. Ještě vyzkouším tisk knoflíku STOP na lešení, tedy značkou O nahoru ve stejném rozlišení. Že se ale vyblnu.
Luboš



broušení.JPG
 Komentář:
 Velikost:  42.17 kB
 Zobrazeno:  18 krát

broušení.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32742
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 10:59    Předmět: Citovat

Vaše ženský musej dávat na modlení za Průšu a jeho 3D vomalovánky - když si takhle hrajete, pánové (protože kdo prej si hraje, ten nezlobí...)
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 217

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 16:38    Předmět: Citovat

Tady je srovnání obou technologií. Rozdíl je naprosto diametrální, zvlášť u šikmých ploch, zaoblení apod.

Výtisk z FDM bude vždy vypadat více nebo méně hnusně. A já nebudu tvrdit že je hezký jen proto, že to autorovi dalo mnoho hodin práce. To je pokrytectví a já jsem zvyklý nazývat věci takové jaké jsou.

Příspěvkem jsem chtěl nasměrovat autora knoflíku ke konkrétnímu výrobnímu postupu z jehož výsledku by měl opravdu radost, místním brebtům typu ekkar navzdory. SLA tiskárnu má dnes kdekdo, 12k tiskárna jež takto tiskne se dá pořídit za cca 7000,- Vytištění takového knoflíku je korunová položka. Ani zkoušet prototypy vyrobené jednou technologií a finální věc yvrábět jinou není nejlepší nápad. Má to jiné vlastnosti, tolerance, smrštitelnost pevnost apod.



sla.JPG
 Komentář:
 Velikost:  53.34 kB
 Zobrazeno:  17 krát

sla.JPG



ts.jpg
 Komentář:
 Velikost:  28.82 kB
 Zobrazeno:  25 krát

ts.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32742
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 16:43    Předmět: Citovat

Na těch fotkách - TO JSOU TVOJE VÝTISKY?????
Pokud ne, tak furt čekáme na to, co skutečně dokážeš TY SÁM (kromě kritizování).

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19823
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 04 2024, 19:33    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
...Je úžasné, že lze modelovat přes půl republiky.
Luboš

Potvrzuji a znovu děkuji Lubošovi, že se toho ujal. My jsme s tím totiž začali už loni, ale žádné zkušenosti s modelačním software, prostě nešlo to na svět. Odložili jsme to, až jiné vlákno mi připomnělo, že se tím možná už někdo zabýval. Asi zatím nikdo, ale přihlásil se Luboš, dal se do toho a najednou tu jsou výsledky. Hmatatelný hmatník. Myslím si, že ani modeláři v LNH nebo Plastimatu, či kde to pro Teslu lisovali, neměli jádra do forem tak rychle doladěná, přestože přesný technický výkres od konstruktéra konzultujícího se zkušeným plastikářským technologem mohl hodně zbytečné práce ušetřit. Podívejte se na šoupáky řady Sonet, ty drží dodnes. Ovšem ty jsou z termosetu a držené šroubkem.
Kdyby mi mezi plánované akce nepřišlo několik neplánovaných, určitě bychom byli dál, protože na mně je to zkoušení, měření, posouzení užitných vlastností. Jenže to chce čas, a ten jsem tentokrát neměl. A teď zas nedosáhnu pro žádný z magneťáků ani výlisků, jsou poněkud dál, než přes půl republiky.
Tak prosím, nechte planého plevelení vlákna, vítáme jen věcné návrhy a nejlépe z vlastní zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 667
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt září 05 2024, 8:54    Předmět: Citovat

Na obrázku je tlačítko B4 stop po vybroušení pod vodou. Je pouze utřené bez dalších úprav. Pokud na to neupozorním pochybuji, že někdo pozná výtisk z levné PLA tiskárny. Jde jen o pokusný výtisk tak jsou tam ještě další místa k broušení. Tisk je proveden s vrstvou 0,1mm HD na lešení značkou O nahoru, bez žehlení. Do další varianty tisku jsem doplnil pomocné rozšíření v dolní části komínku, protože tisk začíná na vůbec nejmenší ploše knoflíku a slepá díra 6x1 měla tendenci se v začátku zavalovat. Toto rozšíření se ze strany snadno zapiluje. Nahoře zůstává naprosto ostrá hrana u symbolu O . Je to patrně maximum co se z této technologie dá dostat.
Luboš
Asi jsem nastavil Jardovi dost vysoko laťku na broušení. Fotka je asi z 5cm. On to zvládne.



B4brouseni.JPG
 Komentář:
 Velikost:  44.75 kB
 Zobrazeno:  27 krát

B4brouseni.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund