Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Otestování obvodu před spájením (začátečník)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Simulátory a simulace obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6553
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 6:42    Předmět: Citovat

O nepájivém poli se píše ošklivě. Já jsem s ním nikdy problém neměl a když bude mít někdo součástku s nevhodnými vývody, tak o tom přece ví a nehledá problém u součástky vedle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3680

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 6:57    Předmět: Citovat

Mám stejnou zkušenost jako Artaban001, když si vyklektáš kontakty tlustejma vývodama, tak hubený potom mají špatný kontakt.
A jsou druhy zapojení kdy jeden špatný kontakt kdekoli má za následek vždycky stejně se projevující disfunkci.
Takový příklad je třeba to diskrétní Déčko, když to kdekoli rozpojíš, zastaví se to a výstup je 0V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 871

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 7:22    Předmět: Citovat

lukeB napsal(a):
Moje první kniha https://www.databazeknih.cz/knihy/od-krystalky-k-modelum-s-tranzistory-266233, můj první kit: https://www.elektroraj.cz/2017/09/22/stavebnice-elektronik-detsky-radioprijimac/ (no, není to přesně ona...vypadalo to nějak podobně, součástky se musely napájet) postavil jsem toho tehdy dost, leptal vlastní spoje atd, vrcholem bylo FM rádio, když pomalu končily AM rádia. Ale léta jsem na to nešáhl a dělal jiné věci. Teď jsem si řekl, že zkusím pár věcí, ale koukám, že se všecko dneska dělá jinak. Když vidím SMD, PCB desky z Číny, věci jako Raspberry, KiCad, tak nestačím valit voči, atd... všecko je jinak, než si to pamatuju. Doteď jsem vlastně nepochopil jak se vlastně dělá s tou moderní páječkou protože jsem zvyklý na trafopájku a kalafunu. Ale už mě nebaví pořád zírat do PC a chci něco udělat rukama a mám pár praštěných nápadů. Možnosti jsou velké, kdysi bylo jen pár knih, Amatérské rádio nebo jedině chodit na VŠ. Dneska internet plný info, datasheety atd. Ještě i ChatGPT poradí. Co by mě velice zajímalo, jestli se dá před stavbou nasimulovat softwarem obvod, nevím nakolik ta doba pokročila. Nepájivé pole jsem kdysi použil jen na pár logických obvodů, bylo to dost drahé, dneska za pár šupů z Číny. Nemůžu si stěžovat. Samotné součástky se mi ale zdají celkem drahé, ale asi si to jen špatně pamatuju a měl jsem toho kvanta vypájené ze starých TV a rádií (dneska jak jsou všude čipy a SMD, to je zas jiné).


V tomhle případě bych asi doporučil začít se simulátorem Electronic Workbench. Zkusit si s tím pohrát a pak se uvidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dumitru



Založen: Dec 11, 2015
Příspěvky: 175
Bydliště: Slovensko,Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 10:11    Předmět: Citovat

Úplne súhlasím s Cust, a ak sa niekde aj správy chyba opraviť to na pcb ide oveľa elegantnejší nejakým drôtikom a vôbec potom človek ani po oprave sa nemusí hanbiť to ukázať poprípade v svojich projektoch použiť ten prototyp.


Tu je príklad potreboval som si otestovať jeden MCU tak som si narýchlo nakreslil testovaciu pcb, samozrejme som spravil chybu, ale aj napriek tomu pcb sa da opraviť a použiť .



1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  33.72 kB
 Zobrazeno:  26 krát

1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 16:29    Předmět: Citovat

Důrazně doporučuji VYHNI SE NEPÁJIVÉMU POLI. Je to extrémně nespolehlivá záležitost. Profík si s tím poradí hned, protože ví kam se má podívat a co zkontrolovat. Ale ty budeš kvůli špatnému kontaktu nebo vypadlému drátu hodiny pátrat v čem je problém a nakonec tě to znechutí tak, že se zapojením a celou elektronikou sekneš.

Kup si univerzalní desky, ty zelené oboustranné, ne ty hnědé papírové a pájej to kombinací naprasením součástek do vzduchu a osazením. Kup si drát s PTFE izolací nebo samopájitelný lakovaný. Taky záleží jestli věc budeš chtít dál používat (pak to musíš dělat trochu pořádněji - jako šamponek, nebo jestli je zapojení jen na vyzkoušení a ověření funkčnosti, pak ti stačí chumel součástek. Bez větších problémů se tak dají pájet i SMD obvody typu SSOP, QFN apod, prostě je otočíš na záda a na vývody připájíš drátky. A jako bonus se naučíš pájet. Deska je samozřejmě nejlepší, ale to až v případě že aspoň trochu víš co děláš. Výroba není drahá, ale dost to trvá, takže pokud máš momentální nápad a náladu, moc se postup s výrobou desky nehodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6553
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 18:09    Předmět: Citovat

qfn obvody opravdu začátečník drátkama nezapájí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 18:45    Předmět: Citovat

Já bych řekl že tohle je spíš jen o manuální zručnosti a silné lupě Smile
Třeba pro hodináře jež je zvyklý na práci s malými věcmi nebude žádný problém připájet pár drátků na QFN, narozdíl od toho aby zapojení rozchodil.
Postupů jak na to je na internetu plno, jen je třeba se toho nebát, případně natrénovat na elektroodpadu. https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/qfn-16-to-socket.431223/



Kupodivu ani podobné akce jako tohle nepotřebují příliš elektro znalostí, spíš klidnou mysl a pečlivost.



0.jpg
 Komentář:
 Velikost:  47.92 kB
 Zobrazeno:  15 krát

0.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6553
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 19:12    Předmět: Citovat

Já to v klidu zapájím, ale nevím o druhém v mém okolí... Rolling Eyes Natožtak začátečník. Nehledě na to, že ta druhá fotka je úplná blbost a pustí se do toho dle mne jen člověk vyšinutý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34517
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 19:15    Předmět: Citovat

Na QFN je fakt lepsie dat vyrobit plosak, pripadne kupit hotovu redukciu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martinkopp



Založen: Oct 12, 2023
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: po září 09 2024, 21:21    Předmět: Citovat

Ta BGA motanice je jen na odlehčení, když se podíváš na ni, tak se ti bude zdát QFN jako brnkačka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Simulátory a simulace obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund