Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Cívka v FM demodulátoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 1263

PříspěvekZaslal: ne září 15 2024, 20:47    Předmět: Citovat

Je klidně možné, že jsem to blbě napsal. Ale jde přece o koincidenční detektor a ten rezonanční obvod je fázovací článek. Můžeš prosím shlédnout přiložený pdf a říct mi, proč jsem uvažoval špatně? O jakosti obvodu a vlivu na výstupní signál se tam taky píše. Díky.


fmdet copy.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  fmdet copy.pdf
 Velikost:  78.78 kB
 Staženo:  20 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19944
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 15 2024, 20:52    Předmět: Citovat

Ano, vycházíš z chybných předpokladů, ale omlouvá tě, že ses tím dosud nemusel zabývat.
V době, kdy nebyly keramické filtry s povrchovou vlnou jsme museli umět naladit několik mf propustí mezi stupni mf zesilovače, ba ještě v době, kdy se objevily integrované obvody (u nás slavný MAA661), jsme se museli zabývat filtry soustředěné selektivity mezi vstupní jednotkou a mf zesilovačem, tak nás ještě pár zbylo, kdo o tom něco víme.

Modulační signál potřebuje totiž šířku pásma nejméně 53 kHz (kolem amplitudově modulované pomocné nosné 38 kHz, která je potlačená, zůstávají dvě postranní pásma signálu L-R, obě široká 15 kHz. Tedy 38+15=53 kHz. Pokud se využívají i signály RDS, EON a TA/TP, pak je potřeba šířka pásma přes 57 kHz, tato pomocná nosná je modulovaná fázově příslušnými informacemi s poměrně malou přenosovou rychlostí, nezabírá proto příliš velkou šířku pásma. To vše je multiplexní stereofonní signál, zvaný MPX.
Jenomže doteď hovořím o šířce pásma potřebného pro modulační signál.
A teď bude řeč o šířce pásma, kterou potřebuje signál frekvenčně modulovaný tím MPX signálem, potažmo šířkou pásma přenášeného mezifrekvenčním zesilovačem. Tady mezi modulačním signálem a šířkou přenosového kanálu neplatí přímá úměra, jako u amplitudově modulovaného vysílání. Frekvenčně modulovaný signál se v Evropě moduluje maximálním kmitočtovým zdvihem ±75 kHz (z toho je využitých cca ±63 kHz pro užitečnný signál, zbytek je na pilotní kmitočet 19 kHz a přídavné signály přenášené na trojnásobku pilotního kmitočtu).
Jestli se má signál detekovat s minimálním zkreslením, je žádoucí, aby S-křivka demodulátoru byla v rozsahu nejméně ±90 kHz maximálně rovná a souměrná ke střednímu kmitočtu mezifrekvence (zde obvykle 10,7 MHz, ani tentokmitočet nebyl zvolený náhodně, ale to je na další kapitolu, proč právě 10,7 MHz). Určitý přesah je nutný z důvodu případné odchylky oscilátoru ve vstupní jednotce, kterou obvod AFC nikdy nemůže srovnat na nulovou.
Šířka pásma mezifrekvenčního zesilovače pro stereo pak by měla být nejméně 230 kHz, pro co nejkvalitnější příjem ještě o něco víc.
Ona totiž i při frekvenční modulaci vznikají jakási nekonečně široká postranní pásma, spíše proměnlivé spektrum kmitočtů, jejichž amplitudy se vzdáleností od okamžitého kmiočtu klesají. Jejich amplitudy jsou tím větší, čím širší je pásmo modulačního (MPX) signálu a kmitočtový zdvih modulované nosné. Teoreticky by tedy mohla stačit šířka pásma 150 kHz (dvojnásobek kmitočtového zdvihu), ale, protože úplné (a s amplitudou modulace se měnící) odříznutí těch postranních pásem by způsobilo zvětšení zejména fázového zkreslení detekovaného MPX signálu, v důsledku čehož by se zkomplikovala kompenzace přeslechů ve stereodekodéru a vzrostlo nelineární zkreslení, využívá se v mf zesilovači šířky pásma 250 - 280 kHz (-3 dB), potažmo 650 kHz (-20 dB). Kolem modulované nosné by totiž měly projít alespoň složky o větších amplitudách, jejichž absence v signálu by způsobila jeho degradaci (ty méně významné lze od určité úrovně zanedbat, aniž by to bylo slyšitelné ve zvuku). Jen pro monofonní dálkový příjem někteří výrobci poskytli možnost zúžit šířku pásma mf zesilovače na 180 kHz (-3 dB).
Dvě rezonance vedle sebe se v tomto případě využívaly jen u Travisova diskriminátoru, nikoli u pásmových propustí.
Dvojité vázané rezonanční obvody mezi zesilovacími stupni ano, ty byly před nástupem obvodů soustředěné selektivity jediným a nejrozšířenějším řešením pro realizaci mezifrekvenčních zesilovačů. Ale nastavovaly se s jen mírnou nadkritickou vazbou (to kvůli strmosti boků útlumové charakteristiky). Aby se zmenšilo prosedlání ve středu pásma, mohla být jedna z propustí s vazbou kritickou či mírně podkritickou. Ale to už je dnes pasé, dnes tam vrazíš keramický filtr SFE 10,7 MA, za něj kterýkoli mf zesilovač s detektorem, dokonce nemusíš u některých použít ani LC obvod v koincidenčním detektoru, i místo toho lze použít keramický rezonátor pro detektory (například CDA 10,7MG16 nebo MG48 s linearitou v rozsahu 300 - 400 kHz).

Dnes to máš jednoduché: použiješ některý mf zesilovač s detektorem pro FM přijímače, vrazíš před něj keramický filtr třeba SFE 10,7MA-5Z pro šířku pásma 280 kHz, nebo SFE 10,7 MS-2Z pro šířku pásma 230 kHz. Pro dálkový příjem je lepší SFE 10,7MS-3Z (180 kHz), a zajistíš, aby byl buzený z výstupní impedance 330 Ω a zatížíš ho stejně velkou impedancí. A nemusíš se o nic starat. I když pro stereofonní tunery jsou ještě o fous lepší filtry řady MX-Z.

Ale to už supluji něco, co mnohokrát vyšlo v knížkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7729

PříspěvekZaslal: ne září 15 2024, 21:33    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Je klidně možné, že jsem to blbě napsal. Ale jde přece o koincidenční detektor a ten rezonanční obvod je fázovací článek. Můžeš prosím shlédnout přiložený pdf a říct mi, proč jsem uvažoval špatně? O jakosti obvodu a vlivu na výstupní signál se tam taky píše. Díky.
Zjednodušeně řečeno. To, co jsi předtím popsal, se týkalo amplitudové charakteristiky MF filtru, navíc zmiňuješ selektivitu. U koincidenčního detektoru řešíš ale fázovou charakteristiku obvodu, amplitudová tě příliš nezajímá. A fázová charakteristika složitějších LC obvodů je spíš "divoká", zatímco u koincidenčního detektoru potřebuješ ideálně lineární charakteristiku v celém pásmu. Pro rozšíření pásma je tak reálně lepší přidat tlumící odpor a snížit Q. Se selektivitou to nebude mít nic společného, jen se sníží výstupní napětí z demodulátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 1263

PříspěvekZaslal: ne září 15 2024, 21:44    Předmět: Citovat

OK. Díky za vysvětlení. Zmotal jsem víc věcí dohromady Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund