Zaslal: čt říjen 03 2024, 7:48 Předmět: P: Malý řídící systém
Malý řídící systém
Malý řídící systém Pro všeobecné použití Jsem vyrobil pro ovládání krokového motoru .
Vpřed , vzad , programovatelné úhlové otočení , počet cyklů a plno jiných vychytávek .
Schéma , rozpis materiálu a pokládací výkres je zde a foto desky s prokovenými otvory .
Nabízím profesionální dvouvrstvou desku tištěného spoje rozměrů stokrát 100 x100 mm za cenu 200 Kč . Osobní odběr dps nebo poštou na dobírku odesláno českou poštou .
Obr. 7 Osazovací výkres
Použité součástky :
Malý řídící systém :
I1 Mikroprocesor Arduino Nano
I2 Stabilizátor 7805
T1 Testovací patice DIP 40
D1 Displej LCD 16x2
R1 Rezistor 39R/0.5W
R2 Trimr 10K/N
C1 Kondenzátor 470mikrofaradů/16V
C2 Kondenzátor 470mikrofaradů/6V
K1,K2 Šroubovací konektory 8 kusů
Tlačítka 5kusů libovolný tip
Distanční sloupky 8mm s maticí M3 4 kusy
Tak tohle mě zpočátku nadchlo. Mám nachystané 3 projekty, kde by se takový polotovar řídícího systému hodil. Ale při bližším zkoumání jsem nalezl řadu chyb a nedodělků. Posílám pár zlepšovacích návrhů, jak bych si to představoval já, aby to bylo co nejuniverzálnější:
1) Stabilizátor 7805 přemostit antiparalelní diodou. Při napájení Arduina z USB a odpojeném napáječi na K1 hrozí zničení stabilizátoru. Nano má na sobě jinak "Power auto selector" v podobě ochranné diody.
2) Sériovou diodu bych dal i na vstup stabilíku jako ochranu proti přepólování. Minimální vstupní napětí pochopitelně příslušně (o cca 0,7V) zvětšit.
3) Nás tedy vždy učili, že filtrační kond na výstupu těchto lineárních stabilíků 78xx by měl být o řád menší, než na vstupu. Zde tedy max 47uF.
4) Také nás učili, že by se měly osazovat keramické 100nF kondy mezi vstupní a GND pin a výstupní a GND pin stabilíku 78xx jako prevence před zakmitáváním. Dělám to vždy a nikdy jsem neměl problém.
5) Piny D0-D3 u LCD displeje je vhodné uzemňovat přes odpory cca 47R (je to obousměrná sběrnice).
6) Není těch 39K na omezení proudu podsvětlení moc? Podle fotek to sice svítí, ale určitě by to nefungovalo u všech LCD. Nemá to být spíše 39R?
7) Na pin D13 bych dal ještě tranzistor spínající piezoměnič. Ideálně samovybuzující bzučák. Sice zde nebude možnost měnit výšku tónu, jen délku, ale zase se to snadněji ovládá. Akustická indikace je zde velice vhodná. Navíc bude kombinovaná s optickou na D13.
8 ) Tlačítka je vhodnější připojit pomocí odporového děliče na jeden analogový port. Tohle je zbytečné mrhání piny Arduina. Mám vyzkoušeno naprosto spolehlivé připojení 6 tlačítek na jeden analogový vstup za použití odporů výhradně z řady E12. Doporučil bych využít vstupu A6 nebo A7, které jsou pouze analogové vstupy.
9) Pokud se mají využívat piny D0 a D1 sloužící primárně k sériovému rozhrani a při programování. Doporučil bych zachovat jejich původní rozdělení na vstup (RX, D0) a výstup (TX, D1). Čili to tlačítko TEST bych připojil na D0 a přidal bych k němu větší pullup (např 22K+), aby nebylo nutné tento pin konfigurovat jako Input_Pullup, ale pouze Input. Tím zůstane funkce sériáku plně zachovaná, jen během přenosu nikdo nesmí šmatlat na to tlačítko
10) Vůbec bych zvolil zcela jiné obsazení pinů Arduina. Snažil bych se nechat volné piny (alespoň některé), které mají speciální funkce. Zejména piny pro PWM výstup (5,6,9,10,3,11) a vstupy externích přerušení a vstupů timerů (2,3,4,5,8 ). Pochopitelně i nějaký ten analogový vstup. Asi bych zvážil připojení LCD displeje pomocí shift registru 74595. Ušetří se 3 piny.
11) Volné piny bych vyvedl na konektor (dutinkovou lištu) nahoře, ne dole pod tlačítky. To je ergonomicky úplně špatně. Tohle není řídící systém. To je jen na hraní.
12) Také bych asi na to Nano nepoužíval ZIF patici, ale klasické dutinkové lišty. Ale to je věcí vkusu každého souhruha
Přikládám svůj Arduino tahák s pár užitečnými informnacemi, které se na první dobrou nikde moc neuvádějí.
Až pan nostalcomp vyrobí vše co se naučil ve škole a dá to sem na diskuzi
a červeně podtrhne co má z taháku bude to konstruktivní . Až půjdeš zase do školy
optej se zda se dá realizovat daný projekt různými autory různě ?? Co ti řekne učitel
sem zase napiš .
Zapojeni ŘS pracuje už 5 Let na https://youtu.be/pnph4AOYgwQ
to dej shlédnout svým rádcům .
Jinak ti děkuji za iniciativu a jsem rád že si moc neplival kolem sebe .
Zapiš si za uši že USB slouží jen pro programování tzn motor periferie je odpojen .Vstup 7V je pracovní .
==================================================================
Celý program v Cpp a Hexa mohu poslat tomu kdo si to sletuje .
Stejně tak i konstrukční podklad celku .
=================================================================
Pro administraci opakuji nabízím jen DPS za 200 Cz.
Celek osazený a s rotátorem dle https://youtu.be/pnph4AOYgwQ
mě stál 2500 Cz.
_________________
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6757 Bydliště: Praha
Zaslal: čt říjen 03 2024, 14:36 Předmět:
Když už se tu takhle diskutuje, zeptám se znovu, už jsem se ptal jednou, ale celé vlákno bylo šmahem smazáno. Proč jsou dráhy na desce odmaskované, k čemu tam potom ta nepájivá maska je? Proč jsou dráhy vedeny pod obecnými úhly a proč je použita změna směru o 90°. Je to minimálně nevzhledné, nehledě na další nedostatky takového řešení. Návrh doplnění keramik k blokování stabilizátoru jsem zmiňoval také. Krokový motor bych doporučil řídit přes A4988, stačí dva signály z MCU. Výstupní hřídel by bylo vhodné doplnit snímačem polohy, třeba optozávorou, pro náběh na výchozí známou polohu po zapnutí. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Já to nemažu maže to akorát administrace jinými slovy ten kdo má svoje jméno napsáno jinou barvou než černou....
Tišťák byl vyroben zcela profesionálně jestli se někomu nelíbí tak je to stejný jako že se to dá udělat jinak a jinak a jinak se závorou.
V příloze posílám fotku tišťáku z obou stran návrh byl proveden v eaglu
realizace v továrně
děkuji za připomínku fotografie DPS jsem opomněl dát
PRO prototypovou desku je někdy výhodné celkové maskování je rovno překrytí spojů nepájivou maskou NEDĚLAT.
Pro druhotnou výrobu není problém vyexportovat do gerberu i překrývací nepájivou masku .
=================================================
Celý program v Cpp a Hexa mohu poslat tomu kdo si to sletuje .
Stejně tak i konstrukční podklady celku .
=================================================
Pro administraci opakuji nabízím jen DPS za 200 Cz.
Elnovy, já přece nerozporuju, že ti to funguje. Já jen říkám, že se to dá docela hodně vylepšit, aby to bylo univerzálnější a zároveň blbovzdornější pro nepozornou obsluhu (přepólování, souběh napájení).
Ale jestli to chceš natvrdo, tak posloužím alespoň takto: řídící systém s jednočipem, který většinu univerzálních pinů spotřebuje na řízení sebe sama, je řídící systém na knihovno.
Při připojení tlačítek na analog. vstup a připojení LCD pomocí 74595 se dá počet nutných služebních pinů zredukovat na 4 (slovy čtyři) + případně 1 další pin na akustickou signalizaci. A třeba akustická odezva tlačítek či akustická signalizace překročení nějakého rozsahu se hodí vždy.
Pokud by se použil I2C adaptér na LCD displej, je možné ušetřit jeden další pin a přitom zůstane stále k dispozici I2C sběrnice pro další zařízení, což by asi šlo zkombinovat i s tím 595.
A pochopitelně se to dá udělat i úplně jinak. Třeba vše (tlačítka, displej, repro) připojit pomocí I2C a pak stačí jen 2 piny.
Vše ostatní je pak k dispozici pro vlastní řízení "něčeho". Pro připojení různých vstupů a senzorů a ovládání různých výstupů (motorů, serv, cívek, relé...). Desku na takový systém bych si vzal minimálně 3x.
Ty máš 11 pinů jen pro řízení sebe sama. Nemáš už k dispozici žádný pin pro nativní PWM výstup ani žádný pin pro nativní vstup externího přerušení, což jsou věci, které by univerzální "řídící systém" umět prostě měl. Otázkou ale je, jestli máš vůbec tušení, o čem vlastně píšu.
Původně jsem chtěl napsat něco jako nostalcomp, ale raději to nechme jako ukázku jak se to nemá dělat nebo odstrašující příklad. Tady je špatně snad úplně všechno Koncepcí počínaje, absencí blokovacích kondíků konče. A jestli bude vypadat software stejně jako hw...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32942 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt říjen 03 2024, 17:21 Předmět:
A to ještě nikdo z vás nezmínil ten fakt, že tady autorovi ZADARMO děláte veškerou oponenturu a vychytávání dětskejch nemocí (způsobenejch často jeho ignorantstvím) JEHO KOMERČNÍHO PROJEKTU. Vy tady hezky vypíšete připomínky a on je pak prodá. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6757 Bydliště: Praha
Zaslal: čt říjen 03 2024, 18:38 Předmět:
EKKAR napsal(a):
A to ještě nikdo z vás nezmínil ten fakt, že tady autorovi ZADARMO děláte veškerou oponenturu a vychytávání dětskejch nemocí (způsobenejch často jeho ignorantstvím) JEHO KOMERČNÍHO PROJEKTU. Vy tady hezky vypíšete připomínky a on je pak prodá.
Neprodá, něco takového si (doufám) nikdo, kdo je při smyslech, nekoupí _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.