Opravuji jeden starý osciloskop Tektronix a je tam hromada tantalových kondenzátorů. Problém byl mimo jiné v tom, že spínaný zdroj vypínal kvůli přetížení. Začal jsem tedy s hlavním podezřelým, tantaly. No a tady jsem narazil na zajímavou věc. Místo aby byl OK nebo ve zkratu, tak se téměř všechny chovají jako zenerova dioda. Na měřáku kapacity vykazují správnou hodnotu. Když je testuji napětím (proud omezen na 0,5A), tak místo zkratu normálně fungují do cca 5-6V. Když dál přidávám napětí, tak jen roste proud tantalem a napětí zůstává stejné. Když ho nechám dostatečně ohřát, tak se konečně zkratuje a pak vykazuje už trvale zkat. Jinak se ale pokaždé chová stejně.
S tímhle chováním jsem se setkal poprvé a dost mě to vyděsilo, protože to znamená všechny tantaly vypájet a otestovat na zdroji.
Máte někdo podobné zkušenosti?
Ano máme. To je u starých tantalů normální. Jde jen o to, jak velký proud se na ně v konkrétním zapojení dostane, tak velkou škodu způsobí.
Horší už jsou jenom mokré tantaly tesla - ty po delší době nečinnosti rovnou bouchnou a rozstříknou kyselinu všude po přístroji.
Můj názor na to je, že je lepší, levnější a rychlejší je všechny rovnou vyměnit za nové.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4151 Bydliště: Zlín
Zaslal: pá říjen 25 2024, 8:04 Předmět:
HF_Tech napsal(a):
Horší už jsou jenom mokré tantaly tesla - ty po delší době nečinnosti rovnou bouchnou a rozstříknou kyselinu všude po přístroji.
Ty stříbrné axiály? Ty jsem bouchlé ještě neviděl. Ty barevné kapkové hoří náramně.
Tantalům údajně vadí, když se po delší nečinnosti připojí na tvrdý zdroj. Když je náběh napětí pomalejší, tak nebouchnou a příště už fungujou. Ale nemám to prokazatelně vyzkoušeno.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 535 Bydliště: Roztoky
Zaslal: pá říjen 25 2024, 8:23 Předmět:
Jasně že je všechny měním, při takovém procentu vadných by byla blbost je tam nechávat. Už ale nedávám tantaly, ale low ESR elyty s paralelní kombinací (10n-1uF) keramiky. Do spínaných zdrojů pak hybridní.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá říjen 25 2024, 8:52 Předmět:
Ano, máme. Už v období, kdy se tvrdilo, že s hliníkové elektrolyty zhoršují zkreslení signálu o amplitudách v řádu voltů víc, než tantalové. Když takto sepnul vazební kondík, stálo to často pár koncových tranzistorů v zesilovači.
Přitom v zesilovači, který se používal alespoň jednou týdně, s nimi problém nebyl, při měření na můstku se chovaly podle očekávání. Hojně se vyskytovaly jako blokovací na deskách s obvody TTL, to zvládaly také, i když deska byla třeba měsíc nepoužitá a bez napětí. Proto to trvalo, než na to někdo přišel.
Časem jsem na to nějak zapomněl, buď jsem je dával do zapojení, kde na nich nebylo stejnosměrně víc, než asi 6V, nebo tím, že jsem je před použitím nějakou tu hodinku formoval a znovu měřil, protože je mám v šuplíku i přes 10 let. A musely pak být často pod napětím, jinak dělaly neskutečné poťouchlosti. O tom, jak jsem tantaly 1µ nakonec musel nahradit svitky na vstupech TDAčka po 470n (i když tam stačí i 220n) v pártyzesilovači používaném jednou za pár měsíců, jsem tu tuším už někde psal.
No, já nevím, ale tantaly jsme v audio nikdy nepoužívali (70 a 80átá léta), snad kvůli ceně, šumu a spolehlivosti. Problémy jsem s nimi měl i řídících deskách, nahrazoval jsem je hliníkovými elyty (nastojato, ty plastové mi neseděly) s přidanou keramikou. Celkem spolehlivá náhrada.
Nakonec je ani ve svém doupěti křečka vůbec nemám.
Založen: Mar 12, 2008 Příspěvky: 3037 Bydliště: Považie - Vorošilovo
Zaslal: pá říjen 25 2024, 17:43 Předmět:
My sme používali v našich zariadeniach naštastie väčšinou tie ,,kvapôčkové", tie vždy šli spoľahlivo do skratu. Ale počas živnosti som sa stretával aj s tými kovovými, a tie fakt, vždy strelili a kontaminovali celé zariadenie.... 😕
Když už se bavíte o tantalech, je možno je na tišťáku kontrolovat ESR metrem od Zajíce? Běžně ho k tomu u těch starých kapkových používám. Ale zjistím tak vadný kus? Nebo je ten Zajícův ESR metr, jen pro hliníkové ellyty?
Ne, že by nešly měřit na ESR, to se měří stejně pro tantaly i klasiku. Jenže ESR mají většinou dobré. Problém je s tou náchylností ke zkratu a to už ti ESR měřák nemůže ukázat.
No právě, to jsem si uvědomil, až po přečtení tohoto vlákna. A po pravdě řečeno, nikdy jsem na vadný tantal, tou ESR zkoušečkou od Zajíce, nenarazil. Možná jsem měl jen štěstí...
Založen: Nov 26, 2006 Příspěvky: 580 Bydliště: Brumovice
Zaslal: po říjen 28 2024, 18:12 Předmět:
Snad ne úplně OT, po kontrole normálního radiálního elytu 10uF/35V Zajícometrem v zapojení, mně mělo trknout velmi dobré ESR neodpovídající této kapacitě.
Po vypájení svod 5,6R
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 535 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po říjen 28 2024, 18:30 Předmět:
Tak můžu přihodit statistiku ze svého Tektronixe. Tantalů bylo nekolik druhů. Malé oranžové kapky s kapacitou do 1M a napětím 50V, všechny naprosto OK. Větší modré kapky 22M/16V a 15M/20V, 80% do 5V ok, pak chování zenerky, 10% zkrat v jednotkách ohm a 10% OK. Kapkové, pruhované s různými kapacitami a napětím na 35V, 10% zkrat, jinak OK. Velké hranaté modré s kapacitou 20M až 100M a napětím na 20V, 100% do 5V OK a pak chování zenerky.
Zkoušel jsem u těch divně vadných měřit doby nabíjení a vybíjení v zapojení se sériovým rezistorem, obdélníkovým generátorem 0-4Vp-p a křivky seděly přesně na danou kapacitu. Takže se při nízkých napětích nedají opravdu diagnostikovat jako vadné
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.