Aha, tak jak sem Ruprecht dal ten odkaz (který smazal), tak tam bylo LE uzemněný, aby to bylo průchozí. Tak má být asi spojený s GND, jak to má šampónek.
Aha, děkuji masar.
Čím to je, že to ještě nevyhořelo, když jsem do toho pouštěl 13V ?
Provedl jsem test s LT1016, pustil proud mezi plus a mínus a GND a zastavilo se to na 16.6V. Od 16.6V se chová jako zenerka.
A mezi vstupy +IN a -IN je to jenom 1.78V, od 1.8V už teče 1mA, na 2.3V 6mA, na 4V 128mA a dál už se to jenom zvyšuje až po 0.5A.
Znamená to, že byl LT1016 přetížený a zakousnutý, myslel jsem si to blbě, že napájení komparátoru je +-7V dohromady 14V a ono je tam ještě to GND a to je jenom 7V.
Žádaný výstup trojúhelníku je +3.5V a -3.5V dohromady 7V jako to má masar a 250khz.
Naposledy upravil samponek dne st říjen 30 2024, 12:26, celkově upraveno 1 krát.
...Čím to je, že to ještě nevyhořelo, když jsem do toho pouštěl 13V ?...
Zapomněl jsi namáhat přitom obvod na zrychlení a mech. rázy a přitom pronášet jisté formule.
Kromě toho - nebyl bych si jist, že po tvých "testech" je obvod v pořádku. Že "nějak" funguje neznamená, že je zdravý. Podle datašítu je diferenciální vstupní napětí +/-5V - ale není testováno. Podle vnitřního schematu jsou mezi vstupy antiparalelně dva e-b přechody ochranné a dva "pracovní" (mimo další struktury). Kdyby bylo max. napětí jen 1,8V, byla by ta ochrana k ničemu a bránilo by to funkci komparátoru.
Ještě nevím, ale nelíbí se mě to malý napětí mezi vstupy +IN a -IN, které je jenom 1.78V, když do toho pustím víc, tak se to brání a zvyšuje se proud protékající mezi vstupy a napětí se zvyšuje, ale vyžaduje to velký proud až 128 mA při 4V, ale mají to takhle všechny, tak je to asi v pořádku i když je to divný.
Když provedu pokus s LM311, tak tam to začne omezovat až na 13.5V v obou polaritách mezi +IN a -IN a mají to takhle taky všechny.
A proč si ho nezapojíš na prkýnku v základním, statickém režimu a neověříš funkčnost komparace i latche? A teprve pak testovat při nějakém provozním kmitočtu...Tohleto "testování" brouka dvěma dráty je k ničemu.
Prkýnko nemůžu použít, protože to testuju v zesilovači a vedle je cívka, ze které vychází magnetické pole.
Je tady moc drátů a došlo ke zkratu a zakouřilo se.
Ale výstup žije.
Proto musím oscilátor naletovat do plechové krabičky, ale když ho naletuju do plechové krabičky už potom nejde měnit komponenty.
Kolik ti to dávalo kilohertz za předpokladu že čipy ještě nebyly vyhořelý?
Prkýnko pro základní statický test všech funkcí IO. Do jakého jazyka to mám ještě přeložit?
K tomu nepotřebuješ žádný zesilovač ani magnetické pole a pokud víš, co děláš, tak se kouřit nemá z čeho.
edit: To schema je ideové, netestoval jsem ho - to můžeš ty na svém prkénku. A když to bude chodit na tom prkénku, tak pak můžeš vymýšlet plechové krabičky.
Buď seš Marťan nebo provokatér. To já nevím.
Nevím, proč trápit a přetěžovat komparátor, když požadované výstupní napětí lze nastavit i s malým rozkmitem komparátoru.
Původně jsem navrhnul zapojení, kde jde nejprve nastavit amplitudu a pak doladit frekvenci. Omlouvám se za formu, nakreslil jsem to během pauzy na kafe.
Zapojení, pokud má stavilizované napájení LT1016, tak je idiotům odolné.
Bohužel tady vedoucí musí pořád vymýšlet blbosti. Kdyby se třeba nejprve podíval do knihy Jiří Dostál - Operační zesilovače a poňjál alespoň základní principy, tak by ušetřil spoustu času, křemíku a už by měl funkční výsledek.
HF_Tech> Obávám se, že i v tvém schematu je komparátor defacto napájen jedním 10V napětím (proti GND) a tedy přetížen.
Z toho důvodu je nutné buď napájení snížit (a v důsledku toho změnit i použitou z.v. nebo upravit další hodnoty) nebo GND IO připojit k 0V a přizpůsobit zapojení integrátoru.
Už jsem vyzkoušel všechny zapojení, jenže už zlikvidoval všechny komparátory a jednou to vyhořelo škrtnutím drátu.
Komparátor když se přetíží, tak potom už nefunguje a je to zakousnutý a asi se odšlehnou vstupy a pak to zkratuje přes sebe na 12V a odebírá to všechen proud s AD826, který se jenom zahřívá, ale přežije.
AD826 je na tom líp, přežily zatím všechny, kondenzátor 270pF je moc malý, musí být co největší aspoň 1n a odpory co nejmenší, aby tekl co největší proud a nebylo to náchylné na magnetické pole z cívky.
Je to v pasti.
Naposledy upravil samponek dne st říjen 30 2024, 19:16, celkově upraveno 1 krát.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 3 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.