Právě že se mi ten český líbí, už kvůli napájení a to že je vývoj a výroba tady u nás. No a samozřejmě dobrá cena oproti konkurentům. Proto jsem se ptal jestli ho někdo nemáte. Díky že se věnujete tomu tématu.
S žádnými cloudovými čidly nemám zkušenost, protože používám vlastní řešení viz. předchozí screenshot.
U těch českých čidel není ovšem cena při zakoupení konečná, protože využívají web/cloud https://tmep.cz/?page=cenik , za který se platí. Stovku ročně za jedno čidlo a další za padesát. Navíc se k těmto čidlům dá přiobjednat tzv. expertní mód, což je tzv. častější logování a to stojí dalších stodvacet ročně. Není to hrůza, ale jsou to nějaké finance navíc.
Data je také možné zasílat do jakéhokoliv veřejného cloudu, takže nejste závislí na mém serveru brrr.cz
To by mělo fungovat i bez toho expertního režimu tedy bez nutnosti platit ten poplatek 120 Kč ročně a nemusí používat ani žádný placený cloud ani SMS. Ve stylu "proč to dělat jednoduše když to jde složitěji" si k tomu může dobastlit nějaké vlastní HW udělátko třeba s ESP32, které bude připojené ve stejné wifi síti jako ten teploměr a přes Wifi bude přijímat data z teploměru a pak posílat dál přes Wifi a Internet buď jen případné alarmy při poklesu teploty pod nějakou mez nebo třeba pravidelně jednou za hodinu aktuální teplotu přes email a k tomu stačí pokud bude v rámci té Wifi trvale k dispozici Internet.
Osoba/hlídač co na to má dohlížet a v případě potřeby chodit přitápět pak může mít na mobilu nainstalovaného emailového klienta a když přijde zpráva tak to mobil zvukovým znamením oznámí. Hlídač si přečte zprávu a v případě potřeby vyrazí na místo a přitopí.
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4388 Bydliště: u HK
Zaslal: po listopad 04 2024, 7:52 Předmět:
jak už bylo řečeno pokud je tam zabezpečovačka tak mnoho z nich umožňuje připojit i čidlo teploty. Myslím, že i některé chytré zásuvky umí měřit teplotu.
Jak to nyní sleduji, tak by si v těch různých IoT protokolech a aplikacích chtělo udělat jasno.
Je sice hezké podpořit nějakého českého výrobce, ale pokud to stojí na jednom člověku, tak se může stát kdykoliv cokoliv, ale zase má možnost změnu k jinému cloudu.
Existují zařízení Tuya, ZigBee, Sonoff a další. Nad nimi jsou aplikace jako např. eWeLink, která není se vším kompatibilní a určitě jiné.
Když vezmu, jaké bylo haló kolem LoRaWAN sítí, tak ty se asi moc nerozvíjí. Pomalu se vytrácí jiné viz. odkaz. Stále sice existují třeba NB-IoT, ale moc důvěry už všechny tyto sítě nemají.
Jestli to má někdo zmapované, tak dejte vědět. Nerad bych se pod tímto dočkal nalinkovaných a nic neříkajících obecných popisů od Valdana (potažmo AI).
LoRaWAN by na todle byla nejlepší, ale jít do volné sítě ČRA je ne zrovna dobré s ohledem na její spolehlivost a i s ohledem na to jak ji novej majitel poškodil místo aby ji začal zlepšovat.
Možná by se dalo použít třeba něco od Mclimate, mají teploměry a tuším, že do 10ks senzorů mají portál zdarma a tam jde nastavit vše i notifikace.
Pak tu jsou samozřejmě firmy co se zabívají senzorikou a celím tímto systémem, ale to jsou průmyslová řešení s pravidelnou měsíční platbou což fakt asi nechce
Jinak LoRaWAN se rozvíjí a používá, jen to není tak veřejně známé a viditelné. Třeba dálkové ovládání veřejného osvětlení je na LoRaWANu , dálkové odečty některých měřidel (voda, elektro) jsou na stejném protokolu. Jen někteří výrobci si to uzamknou pro sebe a musíš tak mít vše od nich (od portálu, přes gateway až k senzoru)
A pak samozřejmě ta cena, buď za zařízení kdy do toho promítnou třeba 5letý tarif a nebo pak samotné tarify
Stačí, aby třeba při zapnutí kotle vypadl jistič. Jistota je jistota.
To mi ale furt nebrání v tom si tam pro jistotu dát nějakej tuya wifi teploměr. A tu teplotu si pro jistotu hlídat, ale už to nebude tak životně důležité, protože automatika si kotel zapne sama a to teplotní čidlo bude jen kontrolní.
A podle mě je daleko menší šance, že vypadne jistič jako šance na to, že vzdálená obsluha zapomene, cestou si zlomí nohu a tak dále.
Takže vůbec nechápu proč to tazatel chce řešit takto složitě, když to jde jednouše a navíc bezobslužně.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.