Včera jsem stříkal vzduchovou pistolí akrylátovou základovku Body 980. (není ředitelná vodou)
Venku +12℃, na slunci tmavý povrchy +18℃. V technickým listu píšou, že stříkat nad 15℃. Barva normálně schla a dnes už je tvrdá.
Děla se mě zajímavá věc, po asi 15 sekundách stříkání pistole pomalu přestávala dávat barvu. Na pár minut jsem přestal stříkat a pak se zase vše opakovalo. Vypadá to na zamrzání barvy v prostoru trysky pistole. Vzduch foukal dál, navíc ho mám dost dobře sušenej molekulárním sítem.
Dá se nějak spočítat, jakou teplotu dokáže expanze vzduchu z 3 barů do atmosférickýho tlaku vytvořit? Asi to je adiabatická expanze.
T2=T1*(p2/p1)
T2 - výstupní teplota, T1 - vstupní teplota vzduchu z kompresoru cca 12℃, p1 - tlak vzduchu z kompresoru 3 bary, p2 - okolní tlak 1 bar.
Mě vychází T2=4℃. Divný, to by nemělo mít za následek zamrznutí barvy.
Nebo je celá ta úvaha špatná?
Když jsem do pistole nalil barvu před tím ohřátou v hrnci s horkou vodou, teplota barvy cca 35℃, tak to asi 15 minut nedělalo. Ale pak barva v nádobce pistole vystydla na okolní teplotu a znova začala zamrzat.
Umí to někdo z Vás výpočtem zdůvodnit?
Díky! _________________ Jirka
Namiesto pixle s farbou pripoj do pištole priesvitnú hadičku a koniec daj do vedra s vodou. Podľa výšky, do akej pištoľ natiahne vodu do hadičky, zistíš, aký je v hadičke tlak.
Úvaha je dobrá, ve zúžené trysce to zamzrne, ale o kolik to vypočítat neumím, ale souvisí to s tlakem uvnitř trysky a s kapalinou.
V návodu k té barvě by měla být napsaná doporučená teplota okolí při aplikaci.
Asi to bude adiabatická expanze, jak píšeš.
Ta má vzorec: p*V^kappa=konst.
Když vyjádřím V ze stavové rovnice, tak mi vyjde: p^(1/kappa - 1) * T = konst.
Takže pro teplotu platí: T2 = T1 * (p1 / p2)^(1/kappa - 1)
Když dosadím T1 = 273.15+15 K, p1 = 400000 Pa, p2 = 100000 Pa, kappa = 1.4, tak vyjde: T2 = 273.15 - 79.24 K
Tedy t2 = -79.24 stupňů Celsia
Tak jestli v tom nemám nějakou chybu, tak to na zamrznutí asi stačí.
Aby barva zamrzla, tak bych musel mít kolem výstupu z pistole jinovatku.
Takovej jev jsem u obyčejného stlačeného vzduchu nikde za celej život neviděl.
Spíš bych to viděl na to, že vlivem teploty ta barva prostě zhoustla a nestihla stékat do pistole. Přidat trošku ředila a bude to OK.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 547 Bydliště: Roztoky
Zaslal: po listopad 11 2024, 12:04 Předmět:
To co popisuješ je normální schnutí barvy na jehle. Znám to z modelařiny. Chce to buď víc naředit, nebo přidat retardér schnutí a taky snížit tlak vzduchu. Některý barvy to dělají víc, některý míň. Když se to chvíli nechá, tak tam přes trysku zavzlíná ředidlo z barvy a povolíto a pak to při dalším spuštění flusne ten kousek barvy z jehly na povrch
Každopádně téměř u každé barvy pomůže nižší tlak a větší naředění.
Ani by nemusel mít kolem pistole viditelnou jinovatku, průchodem tryskou se barva ochladí, zhoustne a pak to nefunguje, proto když chvíli počká, tak se to oteplí o tělo pistole a zase rozjede a když je okolní teplota menší než na jakou je to odskoušený, tak to osciluje mezi jede a nejede.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18547 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po listopad 11 2024, 23:37 Předmět:
asdf napsal(a):
Tedy t2 = -79.24 stupňů Celsia
Tak jestli v tom nemám nějakou chybu, tak to na zamrznutí asi stačí.
To je nějaký divný, pokud by se to ochladilo o -79℃, tak by žádná stříkací pistole nemohla stříkat vodou ředitelný barvy.
Asi to opravdu bude to Ondrovo schnutí barvy na jehle. Divný je, že jsem to nikdy před tím u nitro, syntetiky, epoxydu, polyuretanu a akrylů nepozoroval. Proč ale pomáhá teplá barva či ofuk horkovzduch pistolí, to netuším, spíš to opravdu vypadá na zámrz. A ty popisovaný flusance to nedělalo. To nasychání na jehle znám z Fenga pistole na airbrush, tam to přímo dělá od jehly "krápník" po větru. Tady se nic takovýho neděje.
Asi se prostě sešlo víc negativních podmínek, malá teplota, velký zrno základovky s plničem, taky se Body nesmí ředit víc než 4:1. _________________ Jirka
Koukám co je zač ten Body 980.
Koukám to není ani tak základovka, jako spíš plnič.
Jakou máš trisku? Na plniče se většinou používá větší. Já 1.7mm.
Oni v návodu sice píšou od 1.3, ale tomu bych moc nevěřil.
To je nějaký divný, pokud by se to ochladilo o -79℃, tak by žádná stříkací pistole nemohla stříkat vodou ředitelný barvy.
Ono to asi bude mít žalostnou účinnost. Třeba ten stlačený vzduch bude zahřátý. Taky obsahuje tlakovou energii, která se někde musí uvolnit. Takže v praxi se to asi tolik neochladí. A nebo tam mám někde chybku.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.