Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8136 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: po listopad 11 2024, 15:49 Předmět: Zesilovač v "D" a výstupní trafo
Dalo by se k modulu NF zesilovače ve třídě D připojit výstupní trafo pro převod do 100V rozvodů? Co by to provádělo např. po odpojení zátěže? Předpokládám nutný Boucherot? _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Neměl by to být větší problém. Používám levné D moduly s trafem jako budič 50Hz 230VAC Belimo serva.
U toho Boucherota se nejdřív podívej jaký význam to mělo a proč už se to k moderním konstrukcím nedává.
Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8136 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: po listopad 11 2024, 21:29 Předmět:
Boucherot zajišťoval stabilitu ks proti zakmitání. Prostě zatěžoval ks na nadzvukových kmitočtech zátěži v hodnotě odporu ve článku. Je tak? Jistě, dcko funguje jinak ale nějakou špici při odpojení trafa by zachytit mohl, ne? A teď mě to docvaklo, špice bude na odpojeném trfu. Tak nic, no. Moje úvaha sahá do dob kdy trafo 4/100V v plechový šedý krabici s držadlem a libereckými ježky Boucherota myslím mělo. _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Boucherot stabilizuje vysokofrekvenční chování lineárního zesilovače.
Déčko není lineární zesilovač. Déčko je spínanej zesilovač s PWM modulací. Nezesiluje od vstupu po výstup, ale spíná. Přímo za výstupníma spínacíma tranzistrorama je vf napětí o velikosti napětí napájecího. (Tam ti boucherot do sekundy bouchne.)
Pak je výstupní LC filtr. To jest za tlumivkou impulsní kondenzátor přímo na zem, zapojený paralelně k zátěži. Na co bys k němu paralelně ještě připojoval další RC člen? _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Pak je výstupní LC filtr. To jest za tlumivkou impulsní kondenzátor přímo na zem, zapojený paralelně k zátěži. Na co bys k němu paralelně ještě připojoval další RC člen?
Součásti filtru na výstupu se běžně dává ještě RC člen.
Dalo by se k modulu NF zesilovače ve třídě D připojit výstupní trafo pro převod do 100V rozvodů? Co by to provádělo např. po odpojení zátěže? Předpokládám nutný Boucherot?
Tady máš přímo 100V ústřednu ve třídě D a výstupním toroidem.
Součásti filtru na výstupu se běžně dává ještě RC člen.
Kde by to bylo k vidění? Nepřu se, ale zajímá mě to. Protože to zas tak úplně běžné není.
Zajímá mě to včetně hodnot součástí celého filtru. Dovedu si představit, že by mohlo jít o korekci výšek na horním konci akustického pasma, protože jednoduchá déčka mají tendenci vyšší frekvence lehce zdůrazňovat. Kapacita by pak byla řádově větší než kapacita filtru. A šlo by (dohromady s tlumivkou filtru) o pasivní frekvenční korekci. Nikoli o boucherot. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Nojo, ale tohle konkrétně mi moc nedává smysl. To by chtělo vyjádření autora.
Efekt RC členu (3R3 + 10n) paralelně k 680n nějak nedovedu docenit. (1n paralelně jo, 680n už může mít velkou parazitní indukčnost.)
Ten filtr preemfáze, co jsem zmiňoval, je třeba v datasheetu TDA8954. Tam mi i hodnoty dávají smysl. Ale jde o deemfázi, ne o boucherot. Je to tam proto, aby zesilovač mohl nárokovat označení HiFi - rovná to zvednutou frekvenčku cca o decibel. Něco, co se jinak celkem oprávněně ignoruje. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Dalo, jen třeba rozlišovat mezi třemi druhy déček, u každého druhu je to trochu jiné.
UcD phase shift, sigma delta a taktovaným (řízeným hodinami) Class D zesilovačem.
U UcD bych Bucherot bez dalších následných opatření nedával, protože při velkém modulačním indexu kontra zátěž se může stát, že se fáze posune natolik, že pracovní kmitočet klesne až k Bucherotu, "zahvízdne" to a celý to vyhoří.
U taktovaného, nebo sigma delta Bucherot klidně dej, tam k tomu nemůže dojít (oni ho přes tu cívku LPF stejně nevidí)
U UcD nechej LPF, protože je součástí zpětné vazby a trafo zapoj až za LPF.
U UcD to musíš opřít rychlými diodami před LPF a stačí pomalými diodami za LPF.
U taktovaného a sigma delta odpoj LPF a trafo zapoj přímo a před trafem to opři dvěma rychlými diodami o napájení, abys nerozboural tranzistory velikou indukčností transformátoru při jeho odpojováním v zátěži. Trafo bude plnit funkci LPF.
Zastoupení těchto tří druhů je zhruba stejný, záleží na tom jaký druh zapojíš nebo jaký druh máš a od toho se odvíjí způsob připojení transformátoru.
UcD Bucherota vidí a může to skončit výbuchem mosfetů a driveru. U sigma delta a řízeného hodinami je to fuk.
(LPF = dolní propust)
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.