Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32922 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út listopad 12 2024, 21:02 Předmět:
dvorak napsal(a):
...Sice to hraje krásně čistě, bez šumu, ale MONO ! Kontrolka sterea se rozsvítí pouze tehdy, když prstem přitlačím na kondenzátor 1mikro F na straně napájení a svítí nezávisle na signálu mono/stereo. Pravda, zatím jsem neřešil výstup radia - změna kapacity a odporu pro vstup MPX dekoderu. ...
No, bez toho vyřazenýho obvodu deemfáze ti to stereo hrát ani nebude. Uvědom si, co ten obvod dělá - je to integrační RC článek, kterej zařazenej v podstatě paralelně k výstupu demodulátoru FM uřezává vyšší frekvence, než který jsou v monofonním součtovým signálu užitečný. Bohužel pro tebe včetně toho, kterej potřebuje dekodér pro svoji funkci - pilotního kmitočtu 19kHz. Pokud dekodér nedostane tenhle kmitočet na vstup, nezasynchronizuje se jeho vnitřní oscilátor a multiplexní elektronika nezačne přepínat - a protože neběží právě ten jeho vnitřní oscilátor, nesvítí ani indikační LEDka stereoprovozu. To že se ta LEDka rozsvítí při nějakým doteku na součástku v okolí švába je projev nějakejch parazitních oscilací. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st listopad 13 2024, 5:45 Předmět:
Klidně dej kondík ještě menší, se stereodekodérem ho potřebuješ jen k odfiltrování zbytků mezifrekvenčního kmitočtu 10,7 MHz, zatímco kmitočty do 53 kHz projít musí pokud možno bez útlumu a výraznějšího fázového posuvu, čili stačí i pod 100 pF.
Zkus to napřed bez kondíku, jestli to nebude ničemu vadit, ani ho tam nedávej.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32922 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st listopad 13 2024, 19:49 Předmět:
To spíš dělá zemní smyčka, máš tam někde vedený napájení po stínění vstupního obvodu a úbytek i s 100Hz zvlněním se ti tak dostává na vstup. Prohlídni napájení a udělej ho striktně hvězdicový, aby ti zpětným vodičem pro signál netek napájecí proud nějakýho bloku a stínění netvořilo uzavřený smyčky, do kterejch se může indukovat brum. Nejlíp je všecko paprskovitě pospojovat na hlavní filtrační škopek ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Apr 25, 2013 Příspěvky: 2092 Bydliště: Dvůr Králové n.L.
Zaslal: so listopad 16 2024, 22:19 Předmět:
Konečně jsem to zprovoznil, ale je to tak nějak na heslo, stereo se zpíná tak nějak mimo frekvenci, resp. těsně před laděnou stanicí, nekvalitně. Nebo tomu musím pomoc krátkým dotekem na tišťák.
Ty doteky na tišťák jsou divný. Ale jinak k nastavení kmitočtu máš na tom dekodéru trimr, tak ho nastav při příjmu stanice tak, že najdeš krajní polohy, kdy se stereo vypne a pak trimr nastavíš doprostřed mezi ně. Jinak kondenzátor deemfáze 100p tam doporučuji dát, křemíkové tranzistory zesilují všechno....
Založen: Apr 25, 2013 Příspěvky: 2092 Bydliště: Dvůr Králové n.L.
Zaslal: ne listopad 17 2024, 18:42 Předmět:
Stereo hraje prakticky jen místní stanice Rock radio na 89 MHz. Jinak zkusím ještě úpravu, kterou má tento model v provedení stereo - viz příloha.
Je tam odpor 100 ohm, kond. 500 pF a 0.05 mikro na zem.
Pravda, je zde použit jejich dekoder.
Také další problém - radio je přeřvané, dekoder pracuje i jako předzesilovač, takže potenciometr to nezvládá ani na minimum. Mám to raději přes sluchátka, aby to neřvalo po bytě.[/url]
Já tam tedy vidím jen 500p na zem, nic víc.
Jinak u samotného integráče píšou zisk 0dB, tak nevím, kde se ti tam bere ta nadměrná hlasitost? Jedině že by vstupní odpor dál byl nízký a uplatnil se ten 22kohm odpor na výstupu FM demodulátoru, zatímco stereodekodér má výstup na nízké impedanci. To by se vyřešilo tak, že bys na výstup dekodéru dal 22k odpor do každého kanálu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne listopad 17 2024, 23:23 Předmět:
Kde má dekodér nějaký předzesilovač?
Sám o sobě má dekodér průchozí zisk 0±2 dB, čili zhruba, kolik do něj na vstupu leze, zhruba tolik toho leze ven.
Jestli předtím šla uřídit hlasitost, musí teď jít uřídít taky. Nemáš někde utrženou zem od poťáků? Vždyť musí jít hlasitost ubrat až do ticha.
Ale v původním zapojení pracoval detektor přes ten sériový odpor do odporu potenciometrů, teď ten odpor tvoří dělič se vstupem dekodéru, jehož vnitřní odpor je zjevně vyšší. Výstupy dekodéru naproti tomu mají malý vnitřní odpor, zátěž potenciometry tu úroveň neovlivní. Vraž do série s zaždým živým koncem potenciometru hlasitosti odpor rovný odporu dráhy potenciometru a máš úroveň o 6 dB nižší.
Ten RC člen z detektoru 100 Ω a 500 pF představuje časovou konstantu 50 ns, může být o něco větší vlivem vnitřního odporu detektoru. To představuje mezní kmitočet propusti 3,18 MHz. Jen to částečně zeslabí zbytky mezifrekvenčního kmitočtu.
Důvod použití odporu v desítkách kΩ (v původním zapojení) může sedět i v požadavku detektoru, takže bych ho radši pod 1k nesnižoval. A o kondíku do 150 pF nebude dekodér ještě ani tušit, natož si ho všimnout.
A ten větší kondík jen blokuje napájení dekodéru, v tvém případě (přece jen k němu vede napájení od nejbližšího elektrolytu nějakými kousky drátu a ještě jeho zem není spojená se zemí kombajnu galvanicky, jen přes kapacitu ve zdroji) bych to napájení ještě zablokoval těsně u dekodéru paralelní kombinací elektrolytu 100 µF a keramiky 100 nF.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19923 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st listopad 20 2024, 13:14 Předmět:
Já tam žádný rozdíl, který by měl mít vliv na funkci dekodéru, nevidím.
Jsou tam nějaké odchylky v hodnotách součástek, ale ty nepoznáš.
Vazební kapacity jsou větší, protože se neví, jaký bude výstupní odpor detektoru, a jakými vstupními odpory budou zatížené výstupy dekodéru. Tak aby příliš nízké kapacity neořezaly hloubky.
Dekodér ale musí makat (a LEDka svítit), ať už ty výstupy někam vedou, nebo ne.
Hlavně se nepokoušej nastavit dekodér podle rádia Impuls, jak tu kdosi radil. To vysílá jen monofonně, takže dekodér se ani nepokusí dekódovat.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.