Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5823 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: st listopad 20 2024, 20:52 Předmět: Zdroj na bázi G400- problém.
Zdravím Vás a mám prosbu. Postavil jsem už několik zdrojů téměř stejného zapojení a vždy chodily bez problémů. Až u tohoto mám problém se zvlněním při proudovém omezení, kdy naroste až na cca 700mV takového divného patvaru cca 150Hz.
Původně jsem myslel, že je to špatně vedenou zemí, na dvou místech to na skopu ukazovalo malé zvlnění, ale po opravě je to stejné.
Nějak už mi dochází nápady. Jestli někoho ještě něco napadne, dejte mi prosím vědět.
Mám v plánu navrhnout novou desku, ale nevím, čeho se vyvarovat.
Děkuji.
Postavil jsem už několik zdrojů téměř stejného zapojení a vždy chodily bez problémů. Až u tohoto mám problém se zvlněním při proudovém omezení, kdy naroste až na cca 700mV takového divného patvaru cca 150Hz...
V tom slově "téměř" bych hledal příčinu. Jedná se tedy o "vývojovou vadu".
Jistý problém spatřuji ve volbě počtu zdrojů, jejich obvodové "topologii" a volbě jejich napětí. Např. OZ proudového omezení OP1A má výstupní napětí max. +11.5V, takže dioda proudového omezení D10 funguje jako omezovač napětí na neinv. vstupu OP3A (i bez aktivace proudového omezení), které by jinak bylo max.+15V.
Pro vyloučení chybné topologie bych zkoušel nahrazovat jednotlivé větve zdroje externím nezávislým laboratorním zdrojem a sledovat důsledky.
To k čomu skladáš taký orloj?
Keby bol pri tej zložitosti aspoň štvorkvadrant.
A to vážne chceš páliť na bočniku ampérmetra 100W výkonu?
A vôbec, prečo zdroj s relatkom? Veď je to také prvoplánové riešenie narýchlo, keď nie je čas sa zamýšľať. Ale za nejké desaťročie, čo sú zdroje tejto konštrukcie na trhu, už sa niekto mohol zamyslieľ, že výkonový tranzistor je lacnejší, než relatko, že inteligentnejšie riešenie je použiť dva výkonové tranzistory, jeden napájaný z nižšieho napätia a druhý z vyššieho a k tomu už zaslúžene hentaký orloj, ktorý plynule otvorí druhý tranzistor napájaný vyšším napätím, keď už prvý tranzistor nestačí.
Jako další potenciální problém vidím v použití virtuální GND pro referenci a napěťový potenciometr. Tato virtuální zem je tvořena ze zdrojů +13V/-5V, takže roli zde může hrát i parametr SVR zúčastněných OZ ve smyčce.
Na zkoušku vyřadit.
samec napsal(a):
A to vážne chceš páliť na bočniku ampérmetra 100W výkonu?...
Zaměňuješ předimenzování za reálný výkon. Nesmíš podléhat prvnímu dojmu.
Ty tvoje "počty" jsou poněkud "cinknuté". Tady 2x10A není 20A, ale zase jen 10A. Navíc počítáš s poruchovým stavem a v podstatě ospravedlňuješ použité dimenzování.
Smyslem předimenzování (a chlazení) bočníku je udržení jeho maximální teploty v mezích, zaručujících jeho stabilní odpor a tedy i měřený/stabilizovaný proud.
Stále uvažuješ poruchový stav. Maximální provozní proud zdroje je 5A. Tzn. max. ztráta na bočníku je 8.25W. (Pře)dimenzování na 100W je v pořádku.
Kdybys kritizoval příliš vysoký odpor bočníku, bylo by to něco jiného.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5823 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: čt listopad 21 2024, 11:08 Předmět:
Díky za reakce.
K napájení, měl jsem i verzi s jedním můstkem a na vstupu LM317 na 13V bylo poměrně velké zvlnění, což se částečně projevovalo i na výstupu. Po předělání na dva můstky se to o dost zlepšilo, ale bez efektu k uvedenému problému.
Náhradní napájení pro 13V i -5V z jiného stabilizovaného zdroje jsem zkoušel.
Reference je podepřená OZ z důvodu, že ze snímacího odporu beru napětí pro měření proudu a při připojení reference přímo se proud referencí zobrazí na měření proudu. I po připojení reference napřímo se stav nemění a zrovna tak jsem osciloskopem nezjistil žádné kmitání.
Zdroj je stavěn na trvalý odběr max. 5A, bočník je předimenzován a ještě chlazen z důvodu co nejmenší změny odporu v závislosti na teplotě jak už psal masar.
Že je to orloj je jen zdání, složitě to vypadá jen proto, že je doplněn ochranami a indikací nastavení proudového omezení.
Dávám obrázek původní varianty napájení.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5823 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: čt listopad 21 2024, 11:26 Předmět:
masar napsal(a):
Např. OZ proudového omezení OP1A má výstupní napětí max. +11.5V, takže dioda proudového omezení D10 funguje jako omezovač napětí na neinv. vstupu OP3A (i bez aktivace proudového omezení), které by jinak bylo max.+15V.
Tak tohle mě opravdu ušlo a myslím, že by to mohla být podstata problému, připojím OP1 na vyšší napájecí napětí.
Zřejmě musíš porovnávat změny oproti poslední "bezproblémové" verzi a tyto změny podrobit analýze.
Proud bočníkem (offset), způsobený referenčním zdrojem, by snad šel kompenzovat i jinak.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5823 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: čt listopad 21 2024, 11:51 Předmět:
Jak už jsem psal, podepření reference nemá žádný vliv, zkoušel jsem i vyřadit.
Jiné řešení, pokud nechci další bočník v kladné větvi, mě nenapadá.
K měření proudu používám ručkový měřák s poloautomatickým přepínáním rozsahů. Na rozsahu 30mA je výchylka rušivá.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.