Založen: Dec 11, 2015 Příspěvky: 205 Bydliště: Slovensko,Bratislava
Zaslal: ne listopad 24 2024, 21:18 Předmět:
1.)Zvolil jsem 15V a zesílení OP3 2x, při 5V musí být zesílení 6x a tím i 6x zesílená chyba reference.
4.) Použít stejné OZ by šlo, ale je to nepraktické. OP3 musí být napájen z 36V a ostatní OZ by musely být také na min. 42V. Těch 13V je stabilizováno LM317T.
K bodu 1. a 4. ak by si to riadil prúdom nemusel by si chodiť z výstupom do 30V a stačilo by zosilnenie aj 1x a to iste platí aj pre napájanie stačilo by ti i nízke napájanie 12V a menej. Nejaké príklady pre inšpiráciu dám do príloh ale určite existujú aj lepšie riešenia. Zbehlejší by mohli poradiť.
3.) Velikost byla zvolena jako kompromis. Při měření 10mA je úbytek na odporu jen 0,33mV, čili potřeboval bych spíše větší snímací R.
Při proudu 6A je na něm úbytek 2V, z hlediska napětí by mohl mít vyšší hodnotu, ale problém je zase jeho ohřev a tím i zvětšování odporu.
Použi diferenciálny zosilňovač nejaké OZ tam máš ešte voľne.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5890 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: út prosinec 03 2024, 13:55 Předmět:
Tak jsem vyrobil novou DPS, ale problém zůstal, jen se zmenšilo zvlnění při proudovém omezení ze 700mV na 200mV.
Už mě nic nenapadá, co by to mohlo způsobit. Napájení jsem změnil zpět na jeden můstek. Taky jsem zkusil dát jako OP3 TL082 za současného snížení nap. U z 36V na 20V, beze změny.
Zkusil jsem:
13V a 36V zároveň z externího zdroje.
Vyřazení OP1B, zvětšení hodnoty C31 na 100uF, vyřazení OP3B, celý obvod OP1A na externí desce, externě postavený výkonový stupeň s KD503, všechno bez jakéhokoliv efektu.
Změna z 200mV na 100mV nastala jen při velkém zvětšení C28 na 100nF.
Pro přehled sem dávám aktuální zapojení. Prázdný otvor je pro automatiku A-metru.
Při všech těch zkouškách ses nevrátil i k zapojení předchozích bezproblémových variant nebo tam, kromě nové desky, vždy zůstala nějaká odlišnost ve schematu?
Jinak to vypadá, že se nám z toho kmitání stalo "jen" zvlnění, což je snad dobře.
Kapacita C26 je v režimu "I" pověšena přímo na výstup OP1A, kde "bojuje" s jeho nízkou výstupní impedancí. Nicméně prokazuje, že zdrojem je OP1A a tak bys ty pokusy s blokováním/filtrací měl přemístit na vstupy OP1A, kde by měly mít větší efekt.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5890 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: út prosinec 03 2024, 15:28 Předmět:
Od předchozí bezproblémové verze se liší jen v tom, že jsem doplnil obvod OP1B, měření nastaveného proudového omezení s OP2 a obvodu zpoždění IC4.
Vše jsem zkoušel vyřadit, beze změny.
Zvýšení C26 na 560n také nic. Stejně tak i blokování vstupů OP1A kondíkem 100n.
Nevím jak u té čínské stavebnice, ale normálně nepoznám přechod mezi normálním režimem a omezením. Na osciloskopu mám jen nějaký šum cca 5mV.
To zvlnění mi znemožňuje měření proudu na nízkých rozsazích a správnou funkci aut. přepínače.
Ten průběh na obrázku je podobný tomu mému, jenom já tam mám 100Hz.
Nechápu proč jen při proudovém omezení a proč 100Hz, i když jsem změnil napájení ze stabilizovaného zdroje.
Pak ovšem musíš připustit, že existují dvě schematicky stejné verze zdroje, ale s podstatně odlišnými parametry zvlnění.
Asi je třeba začít postupně "vylepšovat" ten bezproblémový a sledovat důsledky.
jezevec napsal(a):
Nechápu proč jen při proudovém omezení a proč 100Hz, i když jsem změnil napájení ze stabilizovaného zdroje.
Při proudovém omezení se regulační smyčka rozšíří o proudový regulátor s podstatně vyšším zesílením. Místo stabilizace napětí na odporu zátěže se stabilizuje napětí na odporu bočníku (viz simulace výše).
A 100Hz je vidět i na té čínské stavebnici, jen to osciloskop tak nevyhodnotil. A kromě toho, v tvém případě jsi uváděl původně 150Hz, což odpovídá určitým "syntézám" z více můstků...
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5890 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: út prosinec 03 2024, 16:39 Předmět:
Jak už jsem tady psal, totožný zdroj jsem měl postavený a fungoval tak jak má, jen byla menší a na to těžké trafo nevhodná krabička. Po získání vhodnější krabičky jsem původní rozebral a udělal nový. Zároveň jsem jej doplnil indikací nastaveného proudového omezení a podložením reference OZ, abych eliminoval nenulovou výchylku A-metru při rozsahu 30mA.
Proto jsem si myslel, že to bude nevhodným návrhem desky, nová deska je lepší, ale stále nevyhovující, jen nevím, kde ještě hledat chybu.
Není problém navrhnout novou, ale čeho se vyvarovat?
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5890 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: út prosinec 03 2024, 20:26 Předmět:
Nevím, snad ano, na nové desce je to o dost míň, ale kde a proč. Dělal jsem několik víceméně stejných zdrojů a vždy to bylo bez problémů.
Prostě mi nejde na rozum, že to dělá i při malých proudech cca do 0,5A a jen při aktivaci omezení. Přitom zde vzájemná poloha součástek či spojů nehraje roli, není to VF technika.
A hlavně proč 100Hz, když to nejde z napájení? Vždyť OP1A je jen obyčejný komparátor.
Ještě jsem pro jistotu rozvázal všechnu kabeláž, bez jakékoliv změny.
...A hlavně proč 100Hz, když to nejde z napájení? Vždyť OP1A je jen obyčejný komparátor...
To není obyčejný komparátor. To je OZ (dva OZ v kaskádě) se zápornou zpětnou vazbou. Jeho výstupní napětí nemá jen dva stavy a v režimu konstantního proudu je úměrné výstupnímu napětí na zátěži.
V "I" režimu se vlastně jedná o převodník napětí/proud, který funguje stejně, jako v příkladu p. Soclofa - viz obrázek. OZ v našem případě je tvořen dvojicí OP1A+OP3A s koncovým stupněm, jehož otevřená smyčka má zesílení cca 2x OP1A a uzavřená smyčka zesílení cca 1+Rl/Rx (Rl=odpor zátěže, Rx=odpor bočníku), tzn. při zkratu na výstupu zdroje (Rl=0) je zesílení = 1.
Na výše uvedené simulaci se o tom lze snadno přesvědčit.
-----
jezevec napsal(a):
Tak jsem vyrobil novou DPS, ale problém zůstal, jen se zmenšilo zvlnění při proudovém omezení ze 700mV na 200mV...
To snížení zvlnění je významné, jenom nevíme, zda to způsobila změna topologie zdroje, změna pcb nebo každá trochu.
Ahoj vedel by si toto objasniť ako si to myslel...
Jediný OZ p. Soclofa zde představují dva OZ v kaskádě: OP1A se zesílením otevřené smyčky (TL062) a (OP3A+emitorový sledovač) se zesílením uzavřené smyčky cca 2x (principiálně 2x15V=30V). Celkem tedy 2xOP1A.
Ještě k té funkci OP1A jako "obyčejného komparátoru": V režimu CV tu funkci skutečně má, takže není tak úplně "ze hry", tehdy má pouze dvě možné výstupní úrovně: +Usat a po překlopení Uvýst/2 (t.j.napětí na vstupu OP3A). Po překlopení se však zároveň uzavře regulační smyčka CC a dokud je uzavřena, není OP1A komparátor, ale zesilovač.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 4 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.