Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vyšetření stability zesilovače s OZ v simulátoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Simulátory a simulace obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 1076

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2024, 9:51    Předmět: Vyšetření stability zesilovače s OZ v simulátoru Citovat

Našel by se někdo, kdo rozumí postupům, jak vyšetřit stabilitu zesilovače s OZ a zpětnou vazbou přes booster v simulátoru?
Problém zapojení je, že v boosteru je v závislosti na polaritě signálu nesymetricky omezena rychlost přeběhu.
Klasický postup pro běžná zapojení s OZ nedává jednoznačný výsledek a při transient simulaci se kmity objeví až při odezvě na skokovou změnu budícího signálu. Při buzení DC nebo sinem vše funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4691

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2024, 12:01    Předmět: Citovat

V simulátore potrebuješ správny model. Náhrdná schéma ideálneho zosiňovača nestačí. V modeli musíš zohľadniť oneskorenia, nelinearity, šum... Tiež musíš v simulácií v schéme vhodne zvoliť bod prechodu medzi iteraciami.

Na papieri to môžeš riešiť sústavou stochastických diferenciálnych rovníc. Alebo to skús spočítať pre spätnú väzbu veľkosti priemernej hodnoty pre kaldnú a zápornú polaritu signálu, v pomere trvania kladnej a zápornej hodnoty signálu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eleferner



Založen: Jun 04, 2016
Příspěvky: 679
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2024, 13:57    Předmět: Citovat

V podstate sis odpovedel sam - jednotkovy skok je nejhorsi mozny pripad, a pokud se po nem objevuji kmity, tak to ukazuje na nestabilitu. Obecne - tyhle simulatory byvaji dost optimisticke, protoze nedokazou postihnout realne parazitni jevy konstrukce. Pokud ti to kmita v simulaci, tak je temer jiste, ze to bude kmitat i v realu. A osobne se mi x-krat stalo, ze v simulatoru (Orcad PSpice) bylo vse OK, ale v realu bylo zapojeni nestabilni.

Pokud bys to chtel delal "vedecky", tak nejdriv musis splnit to, co pise Samec, tj. mit realisticky model OZ i boosteru (take tomu rikaji model vyssiho radu). Ja jsem pak stabilitu vysetroval tak, ze jsem udelal simulaci s otevrenou smyckou ZV a vykreslil jsem si prenos modulu a faze. Na nich jsem pak manualne overil, jestli jsou splnena Bodeho kriteria stability (jaka je rezerva faze a rezerva prenosu). Obvykle je nutne na vstup pustit malicky signal, protoze OZ ma s otevrenou smyckou obrovske zesileni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6668
Bydliště: Milotice u Kyjova

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2024, 17:58    Předmět: Citovat

Nelineární systém s dopravním zpožděním (ten tvůj případ) není teoreticky řešitelný - neexistuje žádné pravidlo - na některých typových realizacích to jde, ale obecně ne. Diferenciální rovnice vycházejí s nenulovou pravou stranou. Navíc díky dopravnímu zpoždění zpětné vazby to musíš řešit v komplexním oboru.
Prostě je to průser a místo stability je lepší na odladěném řešení řešit robustnost - tedy jak moc můžeš hnout s parametry než se to "rozdrncá".
Simulátor je zase citlivý na nastavení.
Co je ten booster?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 1076

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2024, 18:46    Předmět: Citovat

čust: pošlu ti to zítra večer do sz.
Mám okopírované řešení od číňana a dvě varianty, co jsem vymyslel ve spolupráci s kolegou. Každá varianta má své mouchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Simulátory a simulace obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund