To asi nepůjde. Když odpojí D10 a nastaví napětí tak, aby proud zátěží překročil nastavenou proudovou mez, spadne výstupní napětí OP1A do -Usat a OP1A zůstane v režimu komparátoru. Zvlnění na výstupu zdroje zůstane stejné jako v CV režimu.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5866 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: st prosinec 04 2024, 17:20 Předmět:
Tak vážení, příčina (alespoň) rámcově nalezena.
Nahradil jsem všechny tři zdroje napětí, 13V, 36V a 36V výkonových. A všechno funguje jak má. Místo trafa jsem dal spínák 24V/5A.
Teď už jen zjistit, kde přesně je zakopaný pes.
Myslím, žes nám jen sdělil a potvrdil, že je to zvlněním a topologií filtrace resp. zemnících vedení.
Nejsnazší možná bude odkoukat topologii té bezproblémové verze G400. Význam může mít i rozdíl v použitých trafech. Výhoda použití oddělených zdrojů spočívá právě v oddělení jejich filtračních obvodů a tím zjednodušení zemnících spojů, snáze zabraňujícím zemním smyčkám.
Prostě okopírovat desku(y) bezproblémové G400 s tím, že u ní bude na "upgrade" (tři fičury) pamatováno.
Měl bych jednu výhradu:
Pokud je smyslem těch digitálních měřidel zobrazení žádané hodnoty, pak měřidlo nastavení proudu je připojeno správně - až na opět chybně připojený spodní konec P3.
Naproti tomu digitální měřidlo nastaveného napětí supluje údaj ručkového měřidla. Je to logická chyba. Při náhlém odlehčení zdroje z režimu CC do CV uživatel neví, kam až výstupní napětí "vystřelí", což může být pro zátěž fatální. Přitom by úprava nemusela být složitá. Ten OZ tam máš a OP3B tam zůstane pro přepínání relé...
-----
edit: Až teď jsem si všiml, že OP5 má napájení +13V/0V. Protože vložený OZ musí pracovat od 0V, je třeba použít napájení +13/-5V, což by na funkci OP5A nemělo mít vliv. T6 to neohrozí, popř. je možné ho chránit diodou mezi b-e.
Popsané řešení předpokládá také možnost nastavit citlivost/rozsah daného měřidla. Jinak by se musel použít další OZ a v tom případě je vhodné použít nový dvojitý OZ, napájený z +36/-5V, což vidím jako schůdnější.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5866 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: čt prosinec 05 2024, 16:06 Předmět:
Ta chyba v nastavení proudu je proti požadované vcelku zanedbatelná, nejde jen přepojit spodní konec P3 na potenciál výstupu 0V.
Dávám sem schéma řešení.
Ten dig. voltmetr jsem tam osadil jen pro symetrii a estetiku předního panelu.
Že při režimu CC nevím (tedy vím, protože si to pamatuji) kolik V bylo nastaveno mi nikdy nechybělo.
Ale nápad je to dobrý, ještě pouvažuji, jestli ho použiji. Musím tam dát dva OZ, napětí na vstupu je 1/3 výstupního.
R42 je zrušen.
To nemůže fungovat. Spodní konec P4, t.j. P5+R24 a R33 musí být připojeny k zemi (GND), jinak nemá OP1A co porovnávat.
Obvod měřidla "solwert" teď sice fungovat bude, ale operákem reference OP1B poteče i proud celého měřidla (displeje), z čehož se může OP1B trochu "zapotit".
Prostě stačilo místo tohoto harakiri přepojit spodní konec P3 na výstup OP1B.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5866 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: čt prosinec 05 2024, 17:19 Předmět:
To mě ušlo, že jsem vlastně vyřadil Rx.
Spodní konec P3 nemůžu dát na výstup OP1B, to pak ukazuje nesmysly, podkládá se pod něj napětí ze snímacího odporu, i když tam zapojím i zem měřidla. Zkoušel jsem to i v simulátoru a bez chyby to vyšlo jen v tom zapojení výše. Ten Rx mi ušel. Nejmenší chybu dá to původní zapojení.
Tak mě napadlo, že nejjednodušší bude přidat tam ještě jednu referenci, ta bude vázaná ke GND a z té odvozovat napětí pro nastavení proudu.
Jo, ten dig. A-metr cucá 8mA.
Spodní konec P3 nemůžu dát na výstup OP1B, to pak ukazuje nesmysly...
Máš pravdu. Ta moje představa byla zcela mylná. Musel jsem si to odsimulovat. Obvod "solvertu" by se musel navrhnout jinak. Stávající řešení (před poslední úpravou) je vyhovující jen v režimu CC.
Nejjednodušší se jeví zřeknutí se společného referenčního zdroje. Přidání druhého TL431 je minimálním zásahem do konstrukce.
Tato úprava řeší nastavení žádané hodnoty proudu v režimu CC, která je správně zobrazena i v režimu CV. Z původního zapojení vypadl jen R36 a přibyl TL431 a Rzd, které tvoří "neplovoucí" referenci +2.5V.
A ještě poznámku: Při snížení napětí původní reference z +15V na +10V se zvýšilo zatížení R44 (2k2) na nepříjemných >300mW. Bylo by vhodnější přepojit ho také na větev +13V.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.