Zaslal: po prosinec 09 2024, 21:39 Předmět: CMOS 4013 funkce
Potřeboval bych prosím poradit se zapojením 4013. Z popisu jsem pochopil že by klopný obvod D měl fungovat tak, že by se s každým impulsem/změnou z log0 na log1 na vstupu clock (vývod č.3) měl překlopit výstup (vývod č.1) na opačnou logickou úroveň. Mám zapojení dle tohoto schématu ale nějak mi to nefunguje. Na vstupu se mi velikost napětí mění při impulsu z 0V na cca 7,5V, výstup klopného obvodu se tímto pulsem nepřeklopí. Napadla mě chybná velikost napětí log1, těch 7,5V.
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2150 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: po prosinec 09 2024, 21:52 Předmět:
sr71 napsal(a):
Na vstupu se mi velikost napětí mění při impulsu z 0V na cca 7,5V, výstup klopného obvodu se tímto pulsem nepřeklopí. Napadla mě chybná velikost napětí log1, těch 7,5V.
Přesně tak. U CMOS obvodů platí zhruba toto.
Logická 0: 0V až cca 1/3 UDD
Logická 1: cca 2/3 UDD až UDD
Na UDD máte 13,5V. Takže měňte přechod na vstupu z 0V na UDD a mělo by to šlapat.
Ten kondenzátor vstup proti zemi tam je asi kvůli eliminaci zákmitů. Zmenšil bych ho klidně na 100nF.
Naposledy upravil Valdano dne po prosinec 09 2024, 21:58, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Dec 11, 2017 Příspěvky: 848 Bydliště: Pelhřimov
Zaslal: po prosinec 09 2024, 21:58 Předmět:
Platí pro CMOS obvody řady 4000:
Log "0" je 0-30% Ucc
Log "1" je 70-100% Ucc
30-70% je zakázané pásmo pro obvody řady 4000 vyrobené technologií CMOS.
A kromě jiného nás myslím učili, že pro děličku dvěma, což je také trochu jiný název uvedeného zapojení, se zpětná vazba bere z Qnon vývodu a jde do vstupu D-data.
Vstupy "R" a "S" se musí ošetřit proti nesprávné funkci celého klopného obvodu podle příslušné pravdivostní tabulky, kterou lze najít v katalogu pro výše uvedený obvod 4013.
Upravil jsem hodnoty v předřazeném obvodu takže teď mám na vstupu 4013 při impulsu pro překlopení cca 12V ale stejně to nefunguje. někdy to přepne nahodile mi přijde (keramiku 100n na napájení IO jsem zkusil dát také a ten elyt u vstupu jsem zkušebně odpojil)
Ten elektrolyt na vstupu tam fakt nemá co dělat. Klopné obvody obecně vyžadují budicí impulsy s co nejstrmějšími hranami a bez zákmitů.
Případně na vstup předřaď Schmittův klopný obvod s hysterezí (nepíšeš, čím vytváříš testovací impulsy). _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Blokovací kondenzátor medzi 7 a 14?
8,9,10,11 v lufte?
CL1 daj na zem a skús pripojiť S1 alebo R1 na Udd. Ak sa výstup nehne, tak je integrač odpálený.
Celkom vtipné, po vypnutí Ucc, vybíjať C1 do CL1 a odtiaľ cez substrátovú diódu do Udd a odtiaľ ešte ktovie kam.
Tohle nikdy nebude chodit pořádně. Dej tam nějaký malý mcu a vyřešíš tak jednoduše problémy s predikovatelným stavem po výpadku (i krátkém) napájení, spolehlivě ošetříš zákmity jak při stisku tak i při uvolnění tlačítka, bude to fungovat i při rychlém mačkání tlačítka, může si pamatovat stav po výpadku napájení apod. To cos navrhnul bude fungovat nespolehlivě a jen za vhodných okolností, jak ostatně začínáš zjišťovat. Je to problém všech těchto jednoduchých zapojení při střetu s reálným světem.
1) jeden musí umět programovat, a to tak, že dobře a onen konkrétní MCU. Navíc k tomu musí mít programátor. Zdaleka všichni takoví nejsou. Naproti tomu softwarový "genius" často neumí ani správně zapojit LED apod. (viz pojem "typický Arduinista", dodávám, že zpravidla mlamoj);
2) klasické řešení je vždy opravitelné a CMOS tady ještě dlouho budou. Naproti tomu lze víc a víc očekávat, že konkrétní MCU bude už "zítra" nedostupný, protože je přece tak beznadějně zastaralý a je potřeba magorsky "jít stále vpřed". Navíc HW řešení je edukativní, protože (na rozdíl od černé skříňky MCU) lze dobře ukázat a sledovat, co se v obvodu děje.
Mnoho desítek let praxe v oboru, to jen pro případné diskutéry či spíš oponenty (já v tomhle mám jasno).
Ano, taky občas MCU použiju, ale jen tam, kde to má opravdu přínos a necpu je do každé krystalky, jak je dnešním úchylným zvykem.
Pro výrobce vlaků výrobků (ve smyslu množství) je MCU doslova darem, pro normální lidi je velmi k zamyšlení. Obvykle zde nediskutujeme z pozice PRCáckého či jiného chrliče čehosi apod.
Howgh. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Ze dvou možností často volím tu třetí.
Naposledy upravil JirkaZ dne út prosinec 10 2024, 13:20, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5864 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: út prosinec 10 2024, 13:17 Předmět:
martinkopp napsal(a):
Tohle nikdy nebude chodit pořádně. ...
Ale bude, jen je potřeba zajistit vhodné prac. podmínky.
Ten kondík ze vstupu zahoď!!!, napájecí pin zablokuj keramickým C proti zemi, spouštěcí tlačítko zapoj mezi Ucc a vstup CL, ale odděl ho kapacitou 100n s paralelním odporem 120k a na vstup CL dej odpor 10k proti zemi. Ještě dej paralelně k tlačítku kond. 100n proti zákmitům. Tím vytvoříš ostrý spouštěcí impuls.
No, za vhodných podmínek to určitě fungovat bude, já navrhoval řešení jež bude fungovat i za těch nevhodných Nevidím v čem by měl být 4013 edukativnější než mcu. Oba jsou blackboxy do nichž nevidíš, u obou si musíš přečíst DS abys věděl jak fungují, u mcu se navíc na tomto jednoduchém příkladu naučí programovat.
Založen: Jun 13, 2004 Příspěvky: 5864 Bydliště: Břeclavsko
Zaslal: út prosinec 10 2024, 15:45 Předmět:
Vhodné pracovní podmínky potřebuje i mcu, oba jsou technologie CMOS.
Jak už tu bylo řečeno, dělat takto jednoduché věci s mcu je zhovadilost a navíc, tazatel se evidentně něco o CMOS IO naučit.
Vstupy musíš ošetřit (nejlépe uzemnit), výstupy nech bez zapojení.
Jinak bych trochu polemizoval s tím, že paralelně k tlačítku bude 100nF a vytvořený impuls bude "ostrý".
Prostě bych předřadil Schmittův KO s hysterezí, pak lze tlačítko zablokovat dostatečně velkým kondenzátorem a není co řešit. Případně lze použít MKO s vhodnou dobou kyvu (třeba 100 ms) a bude to ještě lepší.
Pokud si chceš hrát s jinými koncepcemi, pak se podívej třeba sem. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.