Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1982 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: so prosinec 21 2024, 16:04 Předmět: HITACHI HA-270 VYŘEŠENO - jak se nevyplácí nepozornost
Mám tu nějakého nalezence, zřejmě zachráněn ze smetiště. Po vyčištění jsem ho vyzkoušel s externím zdrojem a jeden konec má na výstupu 16V. Změřil jsem tranzistory a porovnal s funkčním koncem, poté i všechny odpory, takhle všechno souhlasí. Jak vůbec postupovat v takovém případě? Zatím se mi pokaždé podařilo věc opravit ale trvá to, lze doporučit nějaký postup v případě takto konstruovaného zesilovače? Pokud je na výstupu celé kladné nebo záporné napětí tak to bývá koncový tranzistor případně i s budičem ale půlka kladného napájecího napětí je pro mě novinka. No přesněji - od cca ±25V do 35V se to nemění.
dvěpůlky .png
Komentář:
Velikost:
201.39 kB
Zobrazeno:
110 krát
dvěpůlky .jpg
Komentář:
Velikost:
78.17 kB
Zobrazeno:
42 krát
Naposledy upravil jardafiala dne pá prosinec 27 2024, 13:55, celkově upraveno 2 krát.
Koukni na výstup aspoň 10MHz škopkem. Může kmitat a přitom nesymetricky limitovat.
Pokud je to opravdu statický, první podezřelý je kondenzátor C702. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Napätie "C" vetvy je nejaké vyššie (máš tam asi 18V oproti DS 13,2V - pozri v zdroji ZD801 a radšej to oprav/vymeň.) .. Vadiť to nemusí, keďže druhý koncák ide v normále..ale môže to "čiastočne vadiť" iným obvodom - 5V rozdiel je dosť veľký, aby zbytočne zase po čase neprsklo niečo iné. Zenerka vyzerá byť "načatá" a bude sa jej stav zhoršovať.
Ale ten "podozrivý kondík C702" - 22/16 vymeň - asi má zvod - ako píše ransom. Bude zrejme hlavnou príčinou "rozhodenia" offsetu.
A daj radšej na 50V... Tých 16V je LTT...
Schéma je na hlavu. Asi bolo správne, že to bolo v smetiaku.
Či je schéma na hlavu ? Asi v tej dobe boli inžinieri na nižšej úrovni..ale ten jeden koniec funguje do dnes... a že je možno vada v jednom posratom kundíku??
A že to skončilo v smetiaku? Svedčí len o spotrebiteľskej politike..je to staré - zahoď to! A kúp si nové - drahšie....
Na hlavu je záporné napätie hore a kladné dole. To museli kresliť niekde v austrálii.
A potom je záhada, odkiaľ je na emitore Q701L 0.6 asi V. Odťial, až po ten Q703L je niekde chyba.
Logicky: Q702L musí byť zatvorený, ak je na ňom opačné Ube. Q701L je tým pádom naopak otvorený. Ten zároveň otvára Q703L. A ak je Q703L otvorený, tak jeho Uce nemôže byť 36+16=52V. Každopádne, jak je to takto rozhodené, teda celá spätna väzba, tak je záhada, čím je definované to napätie 0.6V na Q701L. Skrat na C701L, alebo na C515L? Ale ani to by nespôsobilo 16V na výstupe. Skús zmerať úbytky na odporoch. Z toho sa dajú určiť prúdy a možno uvidíš viac. Možno je zlomený plošak.
Ale jak je ta schéma na hlavu, navyše veľkosti poštovej známky, tak to viac nejdem luštiť. S takou schémou to radšej vráť naspäť do smetia.
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1982 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: ne prosinec 22 2024, 12:16 Předmět:
Tak jsem změřil napětí na některých odporech (po výměně C702 a C705). Ve schematu jsou uvedená v mV, před lomítkem nefunkční, za ním funkční konec. Z nějakého důvodu je málo otevřený Q703, (nebo Q701). Napětí 13V na C je správně, v původním obrázku jsem to napsal špatně. Zkrat na C701 by víc otevřel Q701(?). Dodatek - osciloskop kmitání na výstupu neukazuje.
Už keď si menil tie C702.C705 - aspoň si mohol zmerať ich základné parametre - myslím tých pôvodovodných (ale aj nových)... Lebo ich výmenou sa nič v podstate nezmenilo..
Mohol si hneď pri zistení, že boli v podstate v poriadku, vybrať a odmerať aspoň Q701, Q702 a Q703... prípadne aj všetky tranzistory..
Vyhol by si sa zbytočným rozborkám. (veď tých Q-čok zase nieje tak veľa v tom koncáku ) , ale tie tranzistory sú SS naviazané a meranie úbytkov na odporoch "diferáku" ovplyvňuje každý z nich..
Ako spomenul samec aj ten "plošák" - prípadne aj nejaký odpor môže byť prasknutý...
A pokiaľ si budeš istý, že tranzistory (aj diódy) sú OK, tak sa nejaká anomália medzi koncákmi dá zistiť aj bez napätia - odmeraním a porovnaním jednotlivých odporov a prepojení priamo na plošáku podľa DS..
Ja by som aspoň tak postupoval...lebo každá rozborka a hlavne týchto starigáňov hrozí "ďalším neidentifikovateľným poškodením" - či už len urwaným nejakým drôtikom, ktorý si hneď nemusíš všimnúť ...
A ako spomenul ransom ten Q702 ? už si ho mohol mať aspoň skontrolovaný..
Založen: Jun 20, 2010 Příspěvky: 1982 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: ne prosinec 22 2024, 16:23 Předmět:
Přistoupil jsem od slov k činům - abych náhodou při manipulaci neponičil koncové tranzistory odpojil jsem jejich báze u obou konců a změřil napětí na emitorech Q705 a Q706, na funkčním konci jsou cca ±1,5V na vadném je pořád ofset cca 20V. Postupně jsem vyndal všechny tranzistory, změřil a prohodil je mezi sebou (701L za 701R atd.), totéž s diodami, bez výsledku, přesněji řečeno výsledek je pořád stejný. Plošný spoj nikde zlomený není takže budu bádat dál. Když jsem posledně řešil podobný případ tak jsem nakonec zjistil vadný zpětnovazební odpor 100kΩ, přestože vypadal neporušeně. Tak uvidím a po svátcích dám vědět, teď toho na pár dní nechám.
Jo a základní parametry (teď myslím elyty) měřím vždycky, kapacita i sériový odpor byly v nějakých přijatelných mezích, na měření mám jen jednoduchý čínský indikátor LCR-TC1 či nějaký klon.
Pokud jsi na prvním obrázku měřil správně (kromě C), tak jsi u Q703 naměřil Ube 1.4V. A to u dobrého tranzistoru (pokud to není darlington) nenaměříš.
Po výměně těch kondů se závada nějak zkomplikovala, najednou začal téci proud do báze Q702, což před tím nebylo...
Odpojením bází výkoňákov si podľa mňa dosiahol len ich "ochranu" pred odpálením...
Zapojenie s "ich" budiacimi tranzistormi predsa tvorí Darlington a už potom nemá nič spoločné s výstupom... len si rozpojil "slučku"..
Chyba bude zrejme pred "budičmi" Q705,Q706 (tvoriacich darlington s výkoňákmi)- v predpätiach ich báz... skontroluj aj ten trimer R751...
Skús zmerať ZD701 a D701.. a hlavne tú zenerku mimo obvodu na zenerove napätie.. PN prechod sa totiž môže javiť ako v poriadku.. ale napätie bude
možno mimo..
Naposledy upravil dred dne ne prosinec 22 2024, 17:24, celkově upraveno 1 krát.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.