Chce to kouknout do katalogu. Ale 40A za 25A není problém. Dokonce jsem se setkal se jmenovitým 125A a povoleným jištěním 160A.... _________________ Internet - metla lidstva
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20057 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út prosinec 17 2024, 5:53 Předmět:
Samotný chránič můžeš dát o stupeň až dva vyšší, jde o opotřebení kontaktů při opakovaném vypínání (musíš ho pravidelně testovat).
Jističe se jednou zapnou a pak si jich třeba roky nemusíš všimnout.
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6051 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: út prosinec 17 2024, 10:33 Předmět:
Rezervu aspoň o 1 stupeň lze určitě doporučit, zejména u větších odběrů. Například chránič Noark 80A, zatěžovaný až ke 100% elektrokotlem a třemi bojlery shořel už po několika dnech.
Založen: Jun 14, 2003 Příspěvky: 2841 Bydliště: Blížejov
Zaslal: út prosinec 17 2024, 16:39 Předmět:
Když se podíváme na tzv ampérsekundovou charakteristiku jističe, vyplývá z ní (a je to v souladu s výrobkovou normou), že když jistič přetížíme o 45%, může vypadnout za 30 minut, musí vypadnout do 60 minut.
Takže přes jistič 25A může jít desítky minut proud kolem 35A
A jsou různí výrobci...
Např. Eaton nám tvrdil, že chránič pro 25A má srovnatelné kontakty jako jistič, že tam tedy ta rezerva je
Bonega se kroutil a jasné odpovědi jsme se nedočkali, SEZ byl také opatrný ve vyjádření...
Založen: Dec 11, 2024 Příspěvky: 52 Bydliště: Beroun
Zaslal: st prosinec 18 2024, 21:58 Předmět:
teď už rozumím, nelze se tedy spoléhat na jistič jako záchranu proti dlouhodobému přetížení. popravdě jsem myslel, že jistič před chráničem zareaguje podstatně dřív. díky všem za odpověď _________________ Marek
MarekLev: jistič a chránič jsou dvě naprosto rozdílné věci a reagují taky na rozdílné stavy. Jistič nezajímá únikový proud a naopak chránič nezajímá proud tekoucí obvodem. _________________ Internet - metla lidstva
Založen: Dec 11, 2024 Příspěvky: 52 Bydliště: Beroun
Zaslal: so leden 11 2025, 12:56 Předmět:
rezis napsal(a):
MarekLev: jistič a chránič jsou dvě naprosto rozdílné věci a reagují taky na rozdílné stavy. Jistič nezajímá únikový proud a naopak chránič nezajímá proud tekoucí obvodem.
to chápu. jak už jsem řekl, domníval jsem se původně, že jistič zareaguje na nadproud mnohem dřív a tím pádem by stačil chránič o stejné hodnotě jmenovitého proudu. teď už vím, že někdy může trvat i hodinu než jistič zareaguje, je to jasné.
díky _________________ Marek
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.