Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18902 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út leden 14 2025, 0:08 Předmět:
EKKAR napsal(a):
řada KF50x v kulatým kovovým futrálu má relativně velkej přechodovej tepelnej odpor mezi čipem a futrálem, takže i když mu nasadíš "krejzl" na obvod klobouku, budeš mít obrovskej tepelnej odpor mezi dnem pouzdra, ke kterýmu je přiletovanej čip - a bočníma stěnama krytu, který budou v kontaktu s chladičem. Takže ten trand v tomhle zapojení sice bude chvíli fungovat, ale rychle zjistíš, že má snahu se přehřát a protavit.
Tohle Karle znáš? Dvojtej chladič s spodním dotykem na řadu KF5xx BF, KSY a pod, konkrétně elektrostatický vychylování s KF504 která ale musela mít kovovej spodek. Existovalo to i jako jedno a čtyř. Samozřejmě že ty vícenásobný byly omezený na konstrukce kde mohly být propojený kolektory.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5171 Bydliště: Brno
Zaslal: út leden 14 2025, 10:15 Předmět:
Trochu se tu zamluvilo, že všechny tranzistory by měly spolehlivě vydržet nějakých 80V.
Jinak zdroj je sice obvodově jednoduchý, ale má mizerné vlastnosti ohledně stabilizace výstupního napětí. Ale požadavek je "bez stabilizace", takže to nejen nevadí, ale plní zadání.
Pro napájení TW 140 mi připadá trochu slabý. Ale na oživení to stačí.
A Andulko, ty jednotkový odpory zapojený mezi KD601 a báze KD501(502,503) fungujou jako ochranný ne pro koncový trandy, ale pro ten "prostřední stupeň", aby se neutavil - tam by stačil ten odpor jen 1 společnej, ale z pohledu dimenzování tepelný ztráty bylo lepší ty odpory rozdělit a dát jich tam víc kusů v podstatě paralelně.
No jasně, v darlingtonu s jedním tranzistorem na druhé pozici se nic neutaví a při víc paralelně by se najednou něco utavilo a odpory do bází by to zázračně zachránily. Akorát tu nesmyslně okecáváš nesmysl, který tu neustále šíříš.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33239 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út leden 14 2025, 18:54 Předmět:
Víš, Andulko, nic ti nebrání si to bez těch odporů postavit a poskytnout to k používání někomu, kdo nemá o elektronice ani šajnu. Nejlíp několika nezvedeným harantům bez rodičovskýho dozoru. Ale nemysli si, že takzvaní dospělí jsou lepší. Nejsou, kolikrát jsou ještě horší. A až budeš měnit během dvou-tří měsíců třetí budicí trand nebo dokonce celej konec, ještě ráda tam doplníš ty odpory limitující nadproudy v momentech, kdy neodborná obsluha učuní nějaký zvěrstvo, který by tebe ani nenapadlo ... Já jsem si taky myslel, že leckterý zapojení je idyjotensychr und bombenfest. Život mě přesvědčil, jak moc se v takovejch předpokladech mejlím ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5171 Bydliště: Brno
Zaslal: út leden 14 2025, 20:15 Předmět:
Můžeš přidat ještě 2-3 dojemné příhody, ale technicky se na věci nic nezmění. Odpor v bázích je nejen zbytečný, ale jde proti důvodu, proč se dávají tranzistory paralelně (rovnoměrné rozdělení výkonu).
Zhoršuje parametry a pokud by snad měl opravdu něčemu tragickému stoprocentně zabránit (haranti bez dozoru, geronti s brýlemi z popelníků,...), tak by musel mít tak velkou hodnotu, že by zdroj vůbec nefungoval. Ale nikdy by neshořel, páč tranzistory by byly vždy zavřené.
Shrnuto: Ochrana zdroje proti harantům se nezajistí zapojením odporů do bází.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5171 Bydliště: Brno
Zaslal: út leden 14 2025, 21:40 Předmět:
break napsal(a):
....Takže šuplíkové zásoby nepostačí. ...
Na stavbu zdroje "na 30 - 50V bez stabilizace? Tak 5 - 7 součástek" máš hlavně nevhodné trafo s moc vysokým napětím.
Pokud vyjdeš z běžného schématu zdroje např. 30V/1A a chceš ho vytunit, napětí nad cca 40V a proudy nad cca 2A už obvykle vyžadují změnu koncepce - nestačí jen změnit hodnoty pár odpůrků, jak si myslí hodně stavitelů. Chce to jinou topologii a 7 součástek z éry RVHP nestačí. Rostou problémy se ztrátovým výkonem který je úměrný kvadrátu napětí a proudu.
Například si spočítej, jak velký příkon bude mít při 50V potenciometr P2 5k. V tvém případě tam budeš mít dokonce 70V. A jestli takový potenciometr seženeš. Můžeš dát vyšší hodnotu, můžeš zapojit do série odpor. Ale něco se tím obvykle zhorší. Počítej s vývojem, úpravami a opravami chyb, které tě teď ani nenapadnou. Ale to je na bastlení krásné.
Tak zrovna potenciometr tu vyhoví drátový 4k7 nebo 6k8/2W.
Jinak ale souhlas. _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Tak problémů tady bude více, s tímto zapojením, při plném proudu (2A) bude mít na zátěži možná jen 40V, záleží na zvolené hodnotě odporu R4 ( pro požadovaném rozsahu regulace, minimálním rozsahu) pro proudovou ochranu. Maximální napětí dále budou při plném proudu omezovat úbytky napětí na diodách usměrňovače a úbytek na regulačním darlingtonu - nastavení horního rozsahu regulovaného napětí odporem R1, jak je psáno v popisu zapojení.
Spíše je to hračka, ale na pochopení, jak fungují jednotlivé součástky ve zdroji dobré dost.
Takže jako první změna - už jsem to tu psal, ale díky spamu to upadlo - navrhuji "podložit" emitor T1 zenerkou 2x 15V.
Spoj P2 a GND rozpojit a volný konec připojit mezi emitor T1 a zenerku. Tím posunu napětí na aktivních prvcích tak, že na žádném nebude 80V.
Pro proud 2A vložit ještě jeden tranzistor do darligtonu mezi T2 a T4.
Další (jednodušší) možnost ještě ověřuju.
@ekkar - pleteš si zesilovač se zdrojem, pojem a průjem, kanalizaci s mobilizací a lejnu říkáš koko. Zde je schéma zdroje, který se takto používá už desítky let (a prodává se i dnes). Úpravy žádné, či pouze kosmetické. A žádný odpor v emitorech, natož v bázích tam není a nikdy nebyl. Uděláš dobře, když se nebudeš vnucovat do témat, kterým nerozumíš.
Ještě bych dodal - zkus popřemýšlet na tom, proč v zesilovači ty odpory v emitorech jsou a ve zdroji být nemusí. Není to až taková věda.
Naposledy upravil DukeNuke dne st leden 15 2025, 12:49, celkově upraveno 1 krát.
Při náhodném zkratu na výstupu a nastaveném malém výstupním proudu např. 100 - 200mA bude na T4 plné napětí (omezené pouze úbytkem na snímacím odporu R4) , stejné jako na filtračním kondenzátoru!
A žádná pojistka tomu nezabrání.
Zkrat (přetížení) nemusí být náhodný, může k němu dojít i při nastavování zkoušeného přístroje.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4Další
Strana 3 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.