V schéme je takzvané "On-Grid" zapojenie, čiže takáto elektráreň nevyužíva batérie ako úložisko energie, prebytok energie sa vracia speť do eletrickej siete. Za panely patrí DC prepeťová ochrana T2. Ak nieje dodoržaná vzdialenosť medzi bleskozvodom a panelom (myslím že 50cm) je potrebné použiť prepeťovú ochranu T1,T2. Ešte by mi pasovali pred samotnú prvú prepeťovú ochranu DC poistky, alebo DC ističe.Druhá prepeťová ochrana (za DC odpájačom) nieje požadovaná, pokiaľ celková dĺžka DC vedenia nepresahuje 12metrov. Inak večšinou to nikto nerieši a tých 80€ za ďaľšiu prepeťovku nieje likvidačná cena.Samozrejme následuje DC/AC menič. Za nim patrí AC prepeťová ochrana....
Takzvaná ochrana proti spetnému toku prúdu,je trochu diskutovaná téma. Pokiaľ je elektráreň zložená zo stringov s rovnakým počtom panelov rovnakých značiek, typov a ektrických parametrov, podľa mňa diody nieje potrebné používať. Totižto samotný panel svoje napetie "naprázdno" vytvorí aj pri rozptýlenom osvetlení, ale prúd samozrejme minimálny, kdežto pri priamom osvetlení je síce napetie o niečo vyššie ale zaťažením klesne na podobnú úroveň ako nepriamo osvetlené, takže nedochádza ku spetnému toku prúdu slabo osvetlených panelov.
Iná situácia je, pokiaľ sú (2) stringy spájané iným počtom panelov, alebo s panelmi iných parametrov. Tam by sa tie ochranne diody požiť mali.
Obrázky ochrannej diódy ( v schéme tie červené)
Založen: Jun 14, 2003 Příspěvky: 2844 Bydliště: Blížejov
Zaslal: po leden 27 2025, 20:52 Předmět:
Na přepěťové ochraně není napsáno pro jakou vlnu platí těch 20kA
Je tam T2, ale je uvedeno napětí 3,75kV, což je nesmysl
(T1 má udržet napěťovou hladinu do 4kV, T2 do 2,5kV)
Pred priamym zásahom bleskom to neuchráni a nejaký silnejší statický náboj, ktorý by ohrozil silovú elektriku, sa na niekoľkých paneloch nevytvorí.
tak proti přímému zásahu nepomůže nic, to ti hezky vyskáčou kabely zabetonované ve zdi. Ale ty přepěťovky jsou od toho aby omezili přepětí na takovou míru aby to silová zařízení přežila, Každý stupeň to snižuje níž a níž, proto jsou T1, T2 a T3. A to napětí se tam právě naindukuje vůči jinému potenciálu, nemůžeš mít totiž právě všechno spojené do jedné kupy.
Nevím proč by jsi měl zapojovat třeba auto a další věci jak tu píšeš, pokud to nemá žádné spojení s ničím tak se tam sice naindukuje nějaký náboj, ale nemá na o přeskočit.
Toto je krásná ukázka toho, že se o požárech způsobených přepětím v instalacích s FVE bez kvalitní přepěťové ochrany mluví velice velice málo (protože jich moc není )
Založen: Jan 13, 2007 Příspěvky: 15938 Bydliště: Olomouc
Zaslal: út leden 28 2025, 8:52 Předmět:
Sandal napsal(a):
Myslím, že ty přepěťovky si hrajou na Schneidera
Taky mi to tak připadá. Jde ale o to, jestli opravdu mají v takové napodobenině i funkční smysl nebo si na to jen hrajou. Jestli jen hrajou, tak je to nebezpečnější než kdyby tam nebyly.
Většina přepěťových ochran na DIN lištu má možnost vyměnit článek který nepřežil přepětí. Zelené okno bude červené. I v tomto případě to bude asi také. Takže tam budou opět zasunuté a lze je vyměnit jako pojistku. Podle fotky nejsou jednotlivé hrany ochrany v jedné čáře. Stačí si koupit jeden článek a nechat ho pitvat. Zda tam bude třeba jen varistor nebo něco sofistikovanějšího.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1692 Bydliště: Blansko
Zaslal: st leden 29 2025, 17:22 Předmět:
Za hodně důležité považuji instalovat co nejblíž panelům DC vypínač s elektricky ovládanou vyrážecí spouští. Tu napojit jednak na snadno přístupné stop tlačítko a druhak na požární čidlo v prostoru FV rozvaděče. Taky je dobré vést silové kabely FV + a - odděleně aspoň 15cm. Viděl jsem požár FV, který vznikl v MPPT nabíječi a oblouk šel po kabelech až na střechu. Když hoří 300V 10A DC, je to jak autogen.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.