Zkoumám to kolem té elektronky E7 Pcf82 a udivuje mě ze to je zapojené nějak jinak jak na schéma a na druhem ametystu co ma na ND. Sice je to kolem části která uz je pentoda zvuku ale nemůže to mít vliv nejak zpětně i na obraz? Nožka 3 byla návic s odporem 39k proti zemi. Místo R53 47k je odpor 330k a navic zapojeny jinde a misto 100v dle schéma je tam 20v za chvili jeste na to mrknu ale muze to mit vliv na obraz? Nechapu co tam kdo zkoumal ze v spoustu částech televize jsou jine odpory?
Během výroby se zapojení Ametystu měnilo/vyvíjelo směrem k dalším modelům (Azurit), nicméně obvod klíčovaného AVC se prakticky nezměnil. Jen se k němu využívá trioda PCF82 (pentoda pro zvukovou mf), v pozdějších modelech trioda PCL84 (pentoda obrazový zesilovač). Takže pečlivě zkontroluj zapojení triody (pin 1,9,8 ) a hodnoty součástek.
Porovnej svého Ametysta s tímhle schematem, odebírá zvukovou mf z anody PL83 a odpor 39k (na g2 PCF82) je na něm také.
Ano odpor měl místo 200 mel 700ohmu. Vyměnil jsem. Změna asi žádná.
Za schéma Děkuji je asi nejaktuálnější mému zapojení, krom zdroje.
Anoda E7a jde kontrastem ovládat a napětí jde snížit až na -2 volty.
Z videa je jasně patrné, že avc nefunguje jak má. Přikládám dva snímky z videa. Snímek ze 48s zobrazuje okamžik, kdy jsou na obrazovce viditelné téměř všechny jasové úrovně včetně synchronizačních impulzů. V tomto okamžiku se úrovně AVC blíží správným hodnotám.
Naproti tomu snímek ze 66s ukazuje negativní zatemňovací a synchronizační impulzy a hlavně impulz (50Hz?), který tam nemá co dělat a který je možná zdrojem nesprávných hodnot AVC.
Zjisti, odkud se těch 50Hz dostává do videosignálu. Je třeba se podívat osciloskopem na velikost zvlnění napájecích napětí (hlavně F) a filtrační kapacity AVC (C171, C172) a jejich zemnící body. Také by se mohlo jednat o pronikání zpětného běhu snímkového rozkladu (jeho "produktu").
Může také být problém s vazbou s modulátorem - nemáš na kostře tv fázi?
No je pravda ze i když jsem všechny elektrolytické kondenzátory ve zdroji vyměnil tak ze i ve zvuku slyším brum. Napadlo me , jee tam taková pofiderní dioda na usměrnění na pul orezla ze by třeba neusměrňovala jak mela a ani kondenzátory to nepokryjí. To brum v napětí rozhodne změřím na osciloskopu a zkusím se podívat na prvopočátek zdroje , jestli do cele televize jde zvlněné napětí nemůže dobře fungovat. Protože jinak uz netuším čím by to mohlo byt. Jinak celou dobu používám oddělovací trafo a televize ma dvojkolik takze pokaždé ji zapojím jinak.Kazdopadně se k tomu dostanu až v neděli večer tak pak dam info.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20109 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so únor 01 2025, 8:06 Předmět:
Ten falešný snímkový impuls se pohybuje synchronně s pravým, nebo jede po stínítku jinou rychlostí? Jestli je synchronní se sítí, ale nesynchronní s rozkladem, může to způsobovat zákmit způsobený na oddělovacím trafu zavíráním usměrňovací diody (starší provedení se selenem na to netrpěly, ani tlumivku nepotřebovaly). V tom případě si ho nech na později - je vidět jen při velmi slabém, nebo bez signálu. Jak se ti povede dostat na katodu obrazovky dostatečnou úroveň videosignálu, tedy nejméně 25 V od černé do bílé, pruh obvykle zmizí.
V každém případě bych se taky podíval na anodu E7a osciloskopem, jestli na ni přes C174 jdou řádkové impulsy (bacha na sondu, ty impulsy můžou mít i přes 250 V amplitudu).
Já vím, napsal jsem blbost - ten rušivý impulz nemůže pocházet ze snímkového rozkladu, protože se pohybuje. Je to prostě 50-ka ze sítě.
Těch cest, jak se do videa může dostat, je více. Jednou z nich je i např. průnik skrze žhavicí vlákno některé z elektronek.
Jinak je zřejmé, že na anodě PL83 je v době, kdy je videosignál v negativu, jediným kladným impulzem na katodě obrazovky (převyšuje obrazový signál). Jeho "vyklíčováním" tak vznikne příliš velké záporné napětí AVC, nemající vztah k obrazovému signálu.
Osciloskopem by neměl být problém tohle najít. Jen je třeba ho umět ovládat - časovou základnu na 5ms, AC-vazbu a měřit a měřit...
----
Ještě k tomu pronikání 50Hz ze žhavení - lze ho odhalit/vyloučit např. odpojením žhavení za provozu (např. vytažením PL82 z objímky) při současném sledování rušivého pruhu. Při odpojení pruh okamžitě zmizí, zatímco tepelnou setrvačností tv ještě malou chvíli běží.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.