Zaslal: so únor 01 2025, 21:32 Předmět: Problém s vysokonapěťovými zenerkami 1EZxx
Zdravím, omlouvám se za extrémně amatérský dotaz, ale problém je v tak jednoduchém zapojení, že už nevím, co zkusit. Potřebuji referenci 200 a 380 V z napájecího napětí cca 430 V. Dal jsem do série předřadný odpor, diodu 1EZ180 (Uz 180 V) a 1EZ200 (200 V). Paralelně s každou zenerkou pak foliový a keramický kondenzátor. Podle mě klasika, na které není co podělat.
Dioda má dle katalogu minimální proud 0.25 mA, Uz je testováno při cca 1 mA a ztrátový příkon 1 W odpovídá Imax cca 5 mA. Tolerance má být menší než 5%. Zkoušel jsem nejprve nastavit proud na 2 mA. Napětí 200 V diody bylo v normě (202 V). Na 180 V diodě však bylo výrazně víc, než +5%, téměř 200 V. Zkusil jsem proud snížit na prahových 0.25 mA. Bylo to ještě horší: 1EZ200 měla 210 V, EZ180 205 V.
Má otázka zní: Stojí vysokonapěťové zenerky obecně tak moc za prd, nebo jsem sáhl po šmejdu a mám zkusit jiný model, nebo jsem úplně blbej a dělám něco zle? 10 a víc % je přece neúnosně moc... Nebo je to realita, protože 5% platí pro výrobní rozptyl při referenčním proudu 1 mA a dále to driftuje se změnou proudu? Má někdo vyzkoušenou jinou modelovou řadu, co je na tom lépe a dělá se v daných hodnotách?
Ohmův zákon.... Reálné napětí a proud tak nějak neřeší katalogové hodnoty součástek, máš dvě zhruba stejné součástky a když proud začne procházet, napětí se rozdělí na zhruba na poloviny. Dej odpor před každou zenerku, bude mít snazší udržet Uz.
Dvě zenerky v serii používám normálně. Ty kondenzátory jsou tam na nic, dej je pryč.
Doporučuji si každou ze zenerek proměřit zvlášť a budeš vědět hned na čem jsi.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1692 Bydliště: Blansko
Zaslal: ne únor 02 2025, 16:54 Předmět:
Máš v tom nějaký zmatek. Při 2mA píšeš napětí nižší, než při 0,25mA. To je nesmysl, chyba měření.
DS 1EZ200 udává při 1,2mA seriový odpor 1900Ω, takže při změně proudu by mělo napětí kolísat s gradientem 1,9V/mA.
Co to dělá bez kondenzátorů?
(Aha DukeNuke už to zmínil přede mnou) _________________ Nepoužívám smajlíky. Pobavený nebo ironický tón si laskavě domyslete sami.
Založen: Feb 09, 2017 Příspěvky: 448 Bydliště: Na dohled od Spolany
Zaslal: ne únor 02 2025, 22:20 Předmět:
Používám transily, jako Zenerky fungují docela dobře a jsou levné. Jen je potřeba podle datasheetu vybrat vhodný typ, číslo v názvu (typu) součástky neodpovídá "Zenerovu" napětí, jen s ním nějak koresponduje. A samozřejmě to odzkoušet v zapojení!
Ahoj, díky moc za reakce. Zkusím vyhodit ty kondenzátory. Když jsem ale měřil a počítal, myslím si, že hlavní průser bude v toleranci 1EZ180 - zkusím ji vyměnit za jiný kus... Na 1EZ200 je napětí pěkné, kolísá okolo 205 V, což je v podstatě Uz + 1900R * I. Na 1EZ180 je napětí okolo 195 V, což je to, co mi dělá bordel, a je to v podstatě 105% Uz + 1900R * I. Takže zkusím jako první vyhodit kondíky a pak vyměnit zenerku za jiný kus.
R1 jsem experimentálně měnil v hodnotách 10 až 100k.
R3 a R4 slouží jako ochrana mosfetu při nabíjení elektrolytů za stabilizátorem. Je zvolen podle maximálního proudu tranzistorem při zapnutí a s ohledem na to, aby významně neovlivnil zapojení při pracovních proudech.
Podle mě je výsledná charakteristika zenerky v podstatě sedlo. Při malém proudu se neotevře zcela a napětí bude vysoké, pak začne pracovat správně a blížit se nominálnímu napětí, a pak bude napětí opět růst vlivem vnitřního odporu a ohmova zákona.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6758 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út únor 04 2025, 15:38 Předmět:
Ty diody UF4007 jsou tam dost k prdu. Předpokládám, že mají chránit mosfet. Bohužel ten tranzistor je na nižší napětí. A i kdyby jsi tam měl diodu, která má o krapet nižší napětí než tranzistor, tak ti nepomůže. Při vysokém napětí ji pošleš do křemíkového nebe, dioda se přeruší a pak stejný efekt čeká mosfet. Toto se řeší TVS diodami, které když se poškodí, následně jdou do zkratu trvalého. Tím pak ten mosfet ochráníš. Navíc ty diody zvládnou spolknout dost energie (napeťové špičky) než se protavý...
Jak je na nižší napětí? Jako že je na diodě v propustném směru takové napětí přechodu, že už to tranzistor zničí? Protože v propustném směru je na 650 V a až na ty nesrovnalosti v napětí na 1EZ180 mi zapojení již desítky hodin fungovalo. Úmysl byl chránit tranzistor, pokud by nějakou náhodou nebo poruchou zůstal nabitý kondenzátor za tranzistorem déle než před tranzistorem a vzniklo tak opačné napětí na tranzistoru.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.