Ok. Raději k prdu, než aby se to odsmahlo. Jinak ten mosfet co je ve schematu neexistuje, udělal jsem překlep v jednom čísle... Mosfet co tam je (WML28N65) snese skoro 150 % napětí pracovního.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6822 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út únor 04 2025, 20:28 Předmět:
Já se samozřejmě díval na ten FET bez překlepu. Ta substrátová dioda tvůj problém zvládne. I když teoreticky by tam mohlo téct větší proud než těch 18.8 A. Kdybych tam ale něco dával tak raději nějakou Schottky, aby měla šanci tam něco udělat...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6822 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út únor 04 2025, 21:59 Předmět:
ano, to jsem původně myslel a psal - dva transily do série na 250V (tak to mám doma - byly v šupleti) nebo jeden na 400 až 450 V místo té diody UFxxxx a je vystaráno (Unidirectional)
Je to zdroj pro anody lampového zesilovače. 380 V větev má za sebou 200 uF kondík a napájí anody koncových elektronek a přes další RC články předzesilovač s obracečkou fáze. 200 V větev má za sebou 47 uF kondík a napájí anody katodových sledovačů pro buzení do AB2. Při oživování jsem zatím zkusil asi 50 vypnutí / zapnutí a 30 hodin provozu a zatím vše žije. Pokud myslíte, že jsou v tomto režimu zátěže vhodné nějaké další ochrany, rád se přiučím. S fyzickou realizací jsem si dal jinak hodně záležet a byl bych rád, kdyby to bylo co nejtrvanlivější Momentálně je regulátor asi nejslabší článek. Napětí na zenerkách je v klidu o 5 až 7 % vyšší, než jsem původně zamýšlel, a při zátěži trafa lítá o 10 % dolů. Večer zkusím dát do háje ty blokovací kondenzátory paralelně k zenerkám.
Jak mám tedy nejlépe chránit GS? Zenerku 12 - 20 V mezi G a S? Když nad tím tak přemýšlím, tak Ugs je maximálně 30 V a když je kondenzátor na výstupu zcela vybitý, je na G 380 V a na S 0 V, takže je spíš zázrak, že se to ještě neprošvihlo. Je to tak?
Myslím si, že pokud v žádném případě nemůže dojít k přepětí na trafu nad 650 V na DS, je transil k ničemu, je to tak, nebo jej tam místo původní diody mám i tak dát?
Založen: Dec 11, 2017 Příspěvky: 894 Bydliště: Pelhřimov
Zaslal: st únor 05 2025, 23:05 Předmět:
JirkaRCK napsal(a):
Jak mám tedy nejlépe chránit GS? Zenerku 12 - 20 V mezi G a S? Když nad tím tak přemýšlím, tak Ugs je maximálně 30 V a když je kondenzátor na výstupu zcela vybitý, je na G 380 V a na S 0 V, takže je spíš zázrak, že se to ještě neprošvihlo. Je to tak?
Není. Tam nikdy nebude takový rozdíl napětí při zapnutí.
Představ si to jako "pomalý náběh zdroje". To že to ve finále i stabilizuje je nyní nepodstatné.
Velmi zpomaleně ...
Po zapnutí se začne zvětšovat napětí na externím kondenzátoru. To přes rezistor R1 začne nabíjet kapacitu C1 a C5, dále se přes rezistor R2 začne nabíjet i kapacita G/S tranzistoru Q1, který se začne otevírat a zároveň se začnou nabíjet C3 a C7. Proto nikdy nemůže být rozdíl napětí G/S takový, jaký uvádíš. Ten tranzistor si to sám "ošéfuje". Napětí na G bude jen o několik voltů větší než okamžité napětí na S. A až skončí tento startovací cykl, tak to pak začne i stabilizovat
Při takto zpomaleném jevu si již lze v hlavě představit, jak to celé funguje.
Při zapnutí ne, ale vzhledem k tomu, že se jedná o nově vyvíjený nebo stavěný přístroj může dojít při oživování (měření) ke zkratu výstupní svorky A1 (B1) s GND (smeknutím šroubováku, měřícího hrotu) se svorkou, potenciálem, GND. Díky omezovacímu odporu R3 nebo R4 by krátkodobý zkrat na výstupu MOSFET přežil, ale nepřežije překročení napětí Ugs.
A tu ochrannou zenerku používá i Číňan ve většině (všech) svých i velmi levných spínaných zdrojích a dvě nebo tři koruny navíc autora určitě nezruinují.
Jestli se ještě můžu vrátit k původnímu tématu, dostávám se do stavu "záhada". Stavím to jako dva monobloky, tak jsem namísto vypajování kondíků zkusil osadit druhou desku. Stabilizovala skvěle. Uz se lišilo o jednotky voltů, i když jsem zdrojem cvičil 400 - 450 V. Pak jsem doplnil blokovací kondy a...stabilizovalo to stejně, nebo ještě pevněji, naprosto skvěle. Řekl jsem si, že je problém v zenerce a na první desce zkusil dvě jiné. Nepomohlo to. Zatímco na jedné desce zenerky drží třeba 182 a 203, na druhé desce je jednak na každé z nich o 5% víc, a druhak si to lítá až o 10%, jak se tomu zamane... /měřím napětí na zenerkách, ne na výstupu, aby někdo neměl zlomyslnou radost, že jsem ty mosfety odpráskl a jsem tak í, že měřím úbytek ochraného odporu 😁 / Asi zkusím vyměnit i odpor, jestli se nepřehřál a nemá jinou opravdovou hodnotu, a pak už nevím...pájecí roztok co vede jsem nepoužil, jen cín s kalafunou, špony cínu tam taky nevidím...
Záhada vyřešena Bylo to tou poslední věcí na téma svody a je škoda, že mě to nenapadlo změřit. Jeden z mosfetů měl už od prvního zapojení 2 mA svod do gatu. Otázka je, jestli to byla vada, přehřátí při pájení, nebo jsem si někde škrtnul. Vzhledem k tomu, že se hned za stabošem na 380 V nabíjí kapacita 200 uF, mi nevědomé škrtnutí nepřipadne úplně relevantní, spíš by se jednalo o svařování, ale ty ochranné zenerky tam tak jako tak okamžitě přidám Díky moc všem za rady a diskuzi!
PS Mohli bychom se, prosím, ještě pobavit o těch kondících a jejich smyslu? Dobrá polovina zapojení se zenrkou a tranzistorem na internetu zenerku blokuje. Proč je tam tedy dávají? Kvůli parazitní indukčnosti? Je to fakt úplně na prd? Chtěl jsem to mít ťip ťop a mám z výprodeje hromadu MKP svitků, tak jsem je dal paralelně s keramikou a mám kvůli tomu 2x takovou DPS...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.