Volba wireless by měla být bgn mixed. Pokud jsi v baráku a nemáš okolní rušení, pak můžeš natvrdo nastavit kanál a šířku na 40MHz.
SSID a heslo k WiFi stejné, jako u prvního routeru.
Jestli máš zatrženo Enable WDS Bridging, tak to zruš - propojeno to máš kabelem.
Zkontroluj Wireless / AP isolation - nesmí být zatrženo.
DHCP vypnout.
V Network / LAN nastavuji pevnou IP adresu - to čistě jen proto, abych věděl jakou IP má a dostal se do nastavení, když potřebuju. Na stejné adrese pak budeš hledat tu flashku, ať už FTP, či jiné služby. Pokud chceš FTP do internetu, pak budeš muset nastavit směrování v prvním routeru.
K měření - běžně dělám tak, že na stolním PC nasdílím adresář. Jeden AP vypnu, připojím sdílený adresář jako síťový disk a pomocí totalcommanderu kopíruju soubor tam a zpět. Tcmd ukazuje rychlost kopírování a je to skutečně reálná rychlost. Pak AP zapnu, vypnu druhý a stejný postup pro druhý AP.
Ahoj, právě že WDS jsem vypnul nejsem blbý. Nemůžu mít 40MHz, kvůli okolním sítím. Ono je to stejně zbytečné, když mám od providera max. 75/35 na IPV6 a cca 65/29 na IPV4. Ale dal jsem si i na jeden router kanál 9 a na druhý kanál 13 oba samozřejmě 20MHz. SSID mám na obou stejné. Downloud toho druhého routeru je prostě z internetu pouze 22Mbps u IPV4 a 30Mbps u IPV6 a měl by být 54Mbps stejně jako od prvího routeru, kde je to v pořádku. Dhcp sekundárního routeru mám vypnuto. Na sekundárním routeru tedy na jeho bráně teď není internet a má samozřejmě jinou adresu jako primární router oba ve správném rozsahu.
Sekundární router je TP-link 1043ND v3 (v2.1) s firmware v3 obohaceném o IPTV, tedy nejnovější firmware. Má v nastavení i diagnostiku ping, traceroute. Takže není problém zjistit, že nemá internet a taky je to vidět logu, kde teď není čas z NTP. Zajímavé, že z hlavního routeru je tam ten downloud 54Mbps v pořádku.
primární router 192.168.2.97 DNS DHCP 1.1.1.1 pro připojení k samotné síti samozřejmě DNS providera
sekundární 192.168.2.98
u sekundárního mám nastaveno DNS primárního routeru, ale to by mělo být jedno, když stejně do internetu přístup nemá. A stejně se vše na sekundárním připojuje přes DHCP primárního routeru. A to připojení je správně to jsem si zkontroloval, že vše je přebráno z toho DHCP primárního routeru.
Co mě teď ještě napadá DNS nemám na DHCP tu adresu primárního routeru, ale to by snad nemělo vadit, když tam mám DNS 1.1.1.1. A to by ten internet snad vůbec ani nefungoval a stejný problém by byl i na primárním routeru, kde je vše v pořádku.
Ověřil jsi tu rychlost skutečně? Tedy s vypnutou WiFi na routeru1? Co ukáže příkaz "netsh wlan show interfaces" při připojení na druhý router?
Kanály na 40MHz nastav bez ohledu na rušení a vyzkoušej. V takovým paneláku se rušení nevyhneš a stejně lze toto nastavení použít - proč taky ne. Ona se totiž rychlost snižuje se vzdáleností od routeru.
A znovu - jak máš měřit jsem napsal. Je třeba zjistit, jak funguje wifi místně a pak se zabývat rozdíly up/down na internetu.
Ostatní psaní si můžeš ušetřit. Nepřítomnost internetu u druhého routeru je daná - wan port je odpojen a jeho nástroje jsou směrovány na wan port. DNS a jiné jsou zbytečné - funguje jako switch, tudíž nic takového nepotřebuje.
Odstraněna citace předcházejícího příspěvku, viz bod 4f "Pravidel". jimirek
netsh wlan show interfaces
V mobilu těžko pokud nemáš windows mobile zadáš "netsh wlan show interfaces" Ale dobře zkušel jsem to z notebooku s WiFi Intel AX201, který mám běžně na 5GHz. A tento příkaz to tety moc autenticky nezobrazuje. Vypíše pouze AP Bssid primárního routeru a rychlost je třeba udávána, kterou může tento notebook dosáhnout 144/144. Rychlost jsem downloadu jsem tam naměřil 37Mbps (že je to více může být způsobeno AX a tím, že sekundární router má WiFi 3x3). Je to o něco více, ale pořád to není těch 54Mbps. Tady u toho příkazu se tedy reálně ani nedovím, ke kterému routeru je Wifi připojena. I když podle naměřené rychlosti tomu, že sekundární router je mnohem blíže, lze předpokládat, že je připojení na sekundárním routeru. V příkazu je, že je připojen na primárním routeru. To android na mobilu to ukazuje lépe než blbá Windows. Na mobilním telefonu to ukazuje v nastavení obě AP BSSID. A zvlášť je vidět ve výpisu natavení připojení ke které síti (tedy routeru) se mobil připojil. Vše měřím správně. Když přejdu z mobilem blíže k primárnímu routeru, tak krásně vidím jak se mi síť přepne na primární router a tam když změřím rychlost downloudu, tak je v pořádku plných 54Mbps. Jo změřil jsem pro srandu i lan na sekundárním routeru, kde mám napojen jeden náhradní stolní počítač a je tam normálně rychlost providera - naměřeno 73/33 tedy OK.
Takže mi není jasné proč na tom routeru je rychlost downloudu přes WiFi špatná, ale jen z internetu. Ano i WiFi na primárním routeru jsem zkoušel vypnout a výsledek stejně mizerný download, ale pouze z internetu ???
S tvým přístupem to nebude jasné nikdy. Proč? Protože jsi neudělal nic z toho, co jsem psal.
Psal jsem, že máš dělat test na interní síti? Psal.
Psal jsem jak to máš měřit? Psal.
Psal jsem, že při testování máš vypínat WiFi na neměřeném AP? Psal.
Udělal jsi to? Ne.
Příkaz mi řekl jasně, že síťovka jede v 802.11n. To jsem potřeboval vědět.
"změřil jsem pro srandu i lan na sekundárním routeru, kde mám napojen jeden náhradní stolní počítač a je tam normálně rychlost providera - naměřeno 73/33 tedy OK" - tohle jsi dělal proč? Nic takového nebylo žádáno. Tohle by zvládl i 100Mb kabel. A kdyby tam byl 10Mb kabel, pak by to bylo vidět i na wifi.
Pokud budeš dělat to, co je zbytečné a ne to, oč jsi žádán, pak si pořiď křišťálovou kouli, ta ti řekne víc. A jestli si myslíš, že na chybu přijdeš tak, že budeš donekonečna opakovat špatný postup, máš smůlu. Takhle to opravdu nefunguje.
Dál už mě to nebaví.
To je hromada balastu s minimem informací. Navíc s měřením do internetu, což se může měnit, jak se poskytovateli chce.
Když vezmu krabičku s RPi a na ní rozjedu iperf3, tak si zjistím, jakou mám propustnost kdekoliv. RPi byl připojený na AP1, ale může být i na AP2, když bych měl podezření na propojení obou AP. Takhle přesně bych určil, který segment sítě je špatný.
Poskytovatel může měnit, ale připojení mám s 90% stabilní.
Používat 40MHz šířku pásma moc nepomůže. Ty běžné mobilní telefony zvládnou jen 20MHz. Nebo nějaké ořezané bgn 86Mbps. Mě to tam ukazuje v nastavení 75Mbps a u WiFi5 200Mbps, ale sekundární router má pouze WiFi4.
Takže využít 40MHz z již tak obsazeného pásma abych docílil té max rychlosti
Jinak mi to přijde, že se rychlost toho downloadu zlepšila a je docela možné, že tam něco zůstalo špatně po tom WiFi mostu. Možná by pomohlo uvést router do továru a znovu nastavit.
Screenshot_20250302124332.png
Komentář:
20MHz z LAN sekundárního routeru na WiFi sekundárního routeru.
Velikost:
81.64 kB
Zobrazeno:
9 krát
Screenshot_20250302124828.png
Komentář:
40MHz z LAN sekundárního routeru na WiFi sekundárního routeru.
Všichni poskytovatelé když zjistí, že měříš rychlost na profláknutých adresách, tak ti vyhradí linku a tím to ohýbají.
Konečně něco hmatatelného, co má vypovídající hodnotu a ne tuny textu. Tak používej šířku 40MHz.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.