Založen: Oct 07, 2012 Příspěvky: 1347 Bydliště: Brno
Zaslal: pá březen 28 2025, 10:53 Předmět:
lesana87 napsal(a):
Proč jsou vlastně ty stožáry dva, když mezi nima není nic nataženo?
Samotné stožáry jsou jen nosiče dvou svislých rukávových antén. Vyzařující povrch "antén" je tvořený lany a z lan jsou vytvořené jak opláštění, tak i střední vodiče koaxiálních vedení od anténního domku k anténám. Obvody v anténním domku s koaxiálními přívody tvoří fázovací články a dvojice antén s patřičně posunutým napájením má díky tomu výhodnější vyzařovací charakteristiku se sníženým (zbytečným) vyzařováním do ionosféry a větším pokrytím přízemní vlnou - charakteristikou protaženou na západ a východ, odpovídající tvaru pokrývaného území Čech a Moravy.
Dnes už to nemá význam, ale kdysi tato anténní soustava šetřila příkon z rozvodné sítě.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 19223 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá březen 28 2025, 15:00 Předmět:
Kolik měly Liblice příkon/výkon? Matně pamatuju, že snad 1 nebo dokonce 2 MW ale nevím čeho. A taky se tradovalo, že příkon dělal docela problémy v napájecí síti při časovým znamení, tedy několikrát za sebou skoro nic a plnej při pípnutí. _________________ Jirka
Maximální výkon 1,5MW, později polovina (jel jen jeden vysílač). Příkon nejspíš 2x takový.
Podle mě to s tím časovým znamením je blbost. Audiosignál nemá ss složku, čili při časovém znamení dochází ke změně amplitudy z minima do maxima v rytmu toho 1kHz, ale v průměru je to pořád stejný příkon jako bez modulace (neberu -li v úvahu pozdější regulaci amplitudy nosné podle očekávané modulace. Tohle je znát u TV, kde je rozdíl mezi bílou a černou značný, ale i tak to vysílaná synchronizace v úrovni superčerné dost potlačuje. AM není vysílání s potlačenou nosnou typu SSB/DSB, tam je výkon/příkon na modulaci přímo závislý.
Založen: Oct 07, 2012 Příspěvky: 1347 Bydliště: Brno
Zaslal: so březen 29 2025, 13:51 Předmět:
Máš recht, s tím časovým znamením je to blbost. Modulací se mění ve výstupním spektru rozložení výkonu mezi nosnou a postranními pásmy, ale výkon (i příkon) vysílače nekolísá, je konstantní.
Něco jiného je však příkon modulátoru, ten může v závislosti na obálce modulačního signálu (a způsobu modulace) kolísat značně.
Třeba si pamatujeme, že indikátor signálu nemrkal, že v modulačních pauzách (např. před časovým znamením) AVC nezvýšilo citlivost přímače a podobně.
Vždyť by to bylo prakticky nepoužitelné.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33520 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: so březen 29 2025, 17:11 Předmět:
Habesan napsal(a):
Jak můžeme vědět, že nepoužívali modulaci s potlačením nosné vlny ?
Protože to pak není AM a nešlo by to přijímat na krystalku. Minimální přijímač bys musel mít jako strhávanej oscilátor řízenej anténním signálem. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20285 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so březen 29 2025, 21:11 Předmět:
Ta nosná tam musela být, i když se "vysílalo ticho", a nějaká musela zbýt i v modulačních špičkách, původně byla hloubka modulace stanovená na 30 % nosné. Nějak mezi roky 1970 a 1980 byla z důvodu úspory energie na vysílači zavedená tzv. řízená nosná, kdy v modulačních pauzách a při slabší modulaci se výkon vysílače snížil a zvyšoval se těsně před zvýšením amplitudy modulace.
Přitom AVC přijímče vytahovalo v pauzách šum a další rušení a magické oko na to reagovalo. Skutečně se segmenty magického oka zavíraly a rozevíraly. Jen se z toho dalo špatně odhadnout, o kolik se nosná měnila tímto řízením, a nikde jsem k tomu podrobnosti nenašel. Prý to přineslo významnou úsporu energie odebírané ze sítě, i když se dynamický rozsah modulace snižoval kompresorem, aby "to bylo slyšet co nejdál", což vlastně muselo snížit i účinnost řízení nosné.
Založen: Feb 08, 2005 Příspěvky: 8358 Bydliště: rovina u Kolína
Zaslal: ne březen 30 2025, 7:14 Předmět:
Tak jistě, to je základní princip AM modulace. A AVC sice reagovalo ale byla tam nějaká kapacita a mělo to zpoždění. Tedy magioko reagovalo ale nebylo to tak markantní. Takže nám zůstává už jen rádio Dechovka ze Stěžer na 792kHz. Provozovatel to krmí vlastním vysílačem s unikátní PWM modulací. Ale to by bylo na sólo téma. A jestli to Zděněk někdy vypne, bude to definitivní konec éry AM vysílání u nás. Co bude s pásmem 520-1610kHz? Má to nějaké využití? Pak už jen držím palce Rádio Bílá Hora a p. _________________ ..to bude jen ňákej odpůrek
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20285 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne březen 30 2025, 8:02 Předmět:
Právě, že to bylo nejvíc vidět při mluveném slovu. Také záleželo na tom, jak účinné a jak rychlé AVC přijímač měl. Hudební signál, navíc dynamicky komprimovaný, se střední úrovní nosné moc nehnul.
Založen: Jul 20, 2010 Příspěvky: 428 Bydliště: Nový Jičín
Zaslal: ne březen 30 2025, 9:06 Předmět:
mi-ro napsal(a):
A jestli to Zděněk někdy vypne, bude to definitivní konec éry AM vysílání u nás.
U nás na Severní Moravě skončilo veškeré vysílání na SV již na konci roku 2021. Country radio je v denních hodinách v podstatě tak slabé, že jej lze pouze identifikovat zalité v šumu a rušení. Dechovka je ještě horší, nic co by bylo alespoň i s velkými výhrady nějak použitelné. Takže když si chci pustit nějaké to rádio ze sbírky, musím použít modulátor, ale to už není takové to skutečné poslouchání, však uvidíte nebo spíše uslyšíte až se také do této situace dostanete, už to není ten požitek z poslechu. Na DV máme ještě silné Katowice které jsou zachytitelné dokonce i na krystalku, ale tam to zase kolikrát není posluchatelné z programového hlediska.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4229 Bydliště: Zlín
Zaslal: po březen 31 2025, 6:24 Předmět:
Řízená nosná v Liblicích i Topolné byla, napájecí zdroj koncového stupně měl řízený usměrňovač a výstupní napětí se regulovalo podle obsahu modulace. Musela tam kvůli tomu být zpožďovací linka na audiosignál, aby se před modulační špičkou stihly nabít kondíky ve zdroji. Vidět to v provozu byl celkem impozantní zážitek, zdroj zabíral celou jednu halu, bručel tam usměrněný 3f proud, bručení se měnilo podle modulace a do toho ještě hrál samotný vysílaný zvuk z výstupních traf modulátoru.
To s tím kolísáním sítě podle časových značek ale asi bude pověra, 3 MW příkonu nejsou až tak moc. Když v nedalekém Českém Brodě začala tahat lokomotiva, byla ta změna stejná.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20285 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po březen 31 2025, 8:12 Předmět:
Těch odběrů se tam mohlo skutečně ve stejnou chvíli sejít víc, vždyť proto se distribuční sítě (a to i na hladinách vysokého napětí) navzájem smyčkují, aby se nerovnoměrně kolísající odběry projevily co nejméně.
Nevím, kolik si usměrňovače vzaly ze sítě při dobíjení kondenzátorů před časovým znamením, asi to mohlo krátkodobě překročit i ty 3 MW. Fakt, že to pípnutí pak šlo "z podstaty", a příkon klesl, tak to mohlo se sítí zahoupat.
Asi se shodneme na tom, že jsme svědky odcházející informační technologie, která byla starší, než my, měla hromadu omezení, ale fungovala i s vcelku primitivními prostředky.
Dnešní technologie, jakkoli dokonalejší a vesměs obousměrné, mají tím více slabých míst, čím jsou složitější. Kéž by nebylo třeba si ty slabiny testovat naostro.
OT: Možná to tu už bylo.
Když se debatuje co do zavazadla na přežití, obyčejně se uvádí i tranzistorák s náhradními baterkami. Dřív bych tam asi naladil Prahu na SV.
Co bych si tam měl naladit teď? _________________ Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Založen: Oct 07, 2012 Příspěvky: 1347 Bydliště: Brno
Zaslal: po březen 31 2025, 10:34 Předmět:
To Lukas-Peca: Můžeš prosím doplnit jaký způsob modulace se používal u 750 kW koncových stupňů vysílače? Kdyby to byla klasická anodová modulace, tak by budič a modulační trafo (trafa) asi musely mít výkon ve stovkách kW.
Či to bylo nějak jinak, úsporněji - třeba přes mřížky koncových elektronek?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3 ... , 9, 10, 11Další
Strana 10 z 11
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.