Zaslal: so duben 26 2008, 12:28 Předmět: Vytvorenie Úzkeho Mikrovlnneho Lúča Magnetronom
Potrebujem vytvoriť čo najmenej rozbiehavý lúč mikrovln z magnetronu z mikrovlnky na vzdialenosť cca. 10 až 20 metrov. Za dodržania maximálnych bezpečnostných opatrení, v tienenej miestnosti.
Ako som sa dočítal v jednej staršej staršej knihe rádiotechniky, tak sa to robí za pomoci, lievikom ukončeného vlnovodu ( lieviková anténa )
Pre mňa paradoxne znie veta - čím širšie je rozšírenie ústie vlnovodu, tým užší bude v danej rovine vyžarovací ndiagram. Ak som teda správne pochopil, čím väčšie bude rozovretie lievika, tým užší lúč dosiahnem.
Otázka :
Aký môže byť maximálny uhol rozšírenia v rozsahu 0 - 90 °.
A nebolo by možné ešte viac zúžiť mikrovlnný lúč pomocou elektrostatického alebo magnetického ( elektromagnetického ) poľa, umiestneného za lievikom.
Ako sa dá vypočítať, aké rozmeri bude mať valec do ktorého je zasunutý výco magnetronu a v akej vzdialenosti má byť
Nebolo by jednoduchšie urezať na magnetorne koniec zo zúženým otvorom a nasunúť a priletovať priamo rúrku ukončenú lievikom - aká dlhá by musela byť rúrka
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: so duben 26 2008, 13:55 Předmět:
mr. magneto napsal(a):
A nebolo by možné ešte viac zúžiť mikrovlnný lúč pomocou elektrostatického alebo magnetického ( elektromagnetického ) poľa, umiestneného za lievikom.
A od kdy je schopné mg pole běžných pozemských intenzit ovlivnit mikrovlnné či obecně jakékoliv záření ? To není jak s elektronovým paprskem... _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Omlouvám se, ale nutí mě to reagovat,
tak to čtu a jde mi trošku mráz po zádech, na dokonale odstíněnou místnost 20m moc nevěřím... pokud pustí někdo mikrovlnku do vzduchu, tak ho v okolí wifisti půjdou umlátit, a následně i odrušovací služba.
Kdyby byla schopná mikrovlnka (magnetron) vyzářit 100W ( a to jsem dost při zemi) a ten kousek trychtýře měl 10dB, tak je to rázem 1kW EIRP a to je výkon, kterým se dá dovolat na měsíc a odrazem zpět!!!!!!!!
Signál z mikrovlnky je dosti širokopásmové "vrčení" okolo středního kmitočtu, které zaruší třeba i 100MHz šířku pásma. Jinak i když je mikrovlnka zavřená, tak vyzařuje a ruší, takže já o ní vím na anténě o 50m dál vzdušnou čarou a rušila mi satelit na 2.4GHz.
Jinak ke kostrukci nejjednoduší je opravdu asi ten trychtýř (s malým ziskem a úhlem pro ozáření paraboly) a eventuelně ještě ten trychtýř dát do ohniska nejlépe ofsetové paraboly kvůli zastínění, než kdyby to byla středová parabola. Platí pro všechno jinak různé návody a výpočty z wifi. Nemám to u ruky, ale s 90cm parabolou lze asi tak dosáhnout přes 20dB zisku, úhel 3dB svazku si lze najít. Ale jak jsem řekl, bez měřících přístrojů je to všechno velmi riskantní alchymie.
Jinak ještě jeden nebezpečný aspekt při těch pokusech - magnetron je vysílač jako každý jiný a musí pracovat do zátěže, jinak se energie kterou vysílá musí někde spotřebovat, a to třeba ve vlastní elektronce. Potom tam může třeba dojít k průrazu či další nepleše.
Tož tak, takže bacha a neblbnout, pokud nevíte co to může způsobit.
zetka.
Fih, ako čítam, dosť sa vyznáš. Príchadzaš s mikrovlnami asi denne do kontaktu ?
Nepredpokladal som, že zvýšenie výkonu bude až také - 100 Watový magnetron, ukončený lievikom vyžiary až 1 KW.
Takže 1 kW by vyžiaril 10 000 Watov. A ten môj 12 Watový zase 120 Watov ?
Inak včera som zhliadol naučnovedecký program pre mládež, kde robili pokus s akousi plechovicou, kde z boku bol pripojený VF konektor a do vnutra plechovice trčal unipol ( medenný drotik ) udajne tak dosahli zvýšenie spojenia W-lan siete z 10 metrov na 1000 metrov = cca. 100 násobné zvýšenie dosahu.
Ak by som použil kombináciu lievika s parabolou, aký minimálny priemer by mala mať parabola – dúfam, že sa nemýlim, ak napíšem, že to bude závisieť len od ohniska a tým pádom priamo umerne aj od vzdialenosti paraboli od lievika a priamo umerne od vyžarovacieho uhla lievika.
Pracovanie do záťaže.
Ak teda bude magnetron v plechovke ( správnych rozmerov ) ukončenej lievikom, malo by to stačiť, nie ?
Rád by som si overil vyžarovací uhol lievika a nakoniec aj samotnej paraboli pomocou plošného, niekoľko metrového detektora, ktorý bude pozostávať s desiatok elementov ( jednoduché detektory ) vzdialené navzájom 10 centimetrov.
Beriem to ako jednoduchý experiment, s tým čo mám. Dakedy sa mi ani nesnívalo, že raz budem mať niečo ako magnetron. Vďaka tomuto experimentu, pokročím o kúsok ďalej.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6641 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: st duben 30 2008, 16:28 Předmět:
stočený vlnovod nebo ohnutý se používá kvůli konstrukčním problémům, ne všechno můžeš udělat v přímce
na některých obrázcích mi to přijde jako kdyby používali kolena kvůli správnému doladění PSV, on totiž každý spoj a každý ohyb způsobuje nějaký útlum
kvůli odraženému výkonu a případným problémům s napájením (průbojům na magnetronu) se používá cirkulátor (tzv. magické T) nebo feritový ventil.
cirkulátor odvede odraženou vlnu do odbočnice, kterou necháš protékat vodou a tam utrácíš mikrovlnou energii
feritový ventil způsobuje v jednom směru obrovský útlum vlny a díky tomu se ohřívá - musíš chladit
u zprávně naladěné linky (magnetron - vlnovod - anténa) by jsi teoreticky cirkulátor nemusel mít (pokud nemáš přeladitelný magnetron a máš ho s pevným magnetem), dále se do vlnovodu do správných míst vkládají "špalíčky", které fungují jako filtry (horní, dolní) či propusti
než se do něčeho takového pustíš, tak to chce trošku vědomostí a nejlépe zkušeností
U radarových magnetronov vraj možno zabrániť prieboju, či prierazu činosťou magnetronu v impulznej prevádzke, v kilohertzovom pásme, Vraj tak získaju výkon v oblasti megawatov. Vďaka impulznej prevádzke, môžu pracovať pod napätím 10 - 30 kilovoltov.
Takže ak by som použil impulznú prevádzku pri zachovaní 4 kilovoltov, snáď by som tak predišiel riziku prierazu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.