Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Společná televizní anténa.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 14:01    Předmět: Citovat

Zaradením priebežnej zásuvky nič nezhodíš v rozvode. Nikto neráta aké sú utlmy , hlavne pri rekonštrukcii , ak dáš typ ktorý sa použil tak to nebude poznať , iba tá koncová sa musí zaradiť tiež.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2058
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 15:10    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Dratak napsal(a):
Teoreticky by to šlo, ale určitě bych to nedělal. Odbočovací útlum zásuvky na stoupačce se volí dle útlumu kabelu tak, aby úroveň signálu ve všech zásuvkách byla pokud možno stejná. Tedy v bytech v horních patrech (blíže zesilovači-kratší kabel) se používají zásuvky s větším odbočovacím útlumem než na konci rozvodu.


A ty myslíš, že když je na 30m koaxu 10 zásuvek, že se tím někdo dneska měří ? Naperou tam 15dB odbočky a kašlou na to. Very Happy


Ano,meri. Cim vetsi rozvod, tim vice se to meri. Pokud ale signalove urovne vyhovuji, dame zasuvku s vetsim odbocnym utlumem (protoze ma mensi pruchozi a vetsi oddelovaci utlum). Takze klidne i ty 15db.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 16:01    Předmět: Citovat

Pořád ale nevidím problém v přidání jedné odbočné zásuvky těsně před koncem vedení,se stejným odbočným útlumem, popř. dokonce s větším, pokud je síla signálu dostatečná.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2058
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 16:13    Předmět: Citovat

Ano, v tom problem zcela urcite neni. Jen je potreba to udelat poradne, neprohodit vstup a vystup (to by vadilo dotycnemu, ne ostatnim) a hlavne to radne zakoncit (odpor 75Ohm nebo koncova zasuvka). Mezi tu nove dodanou pruchozi zasuvku a pripadne dalsi zasuvky nedavat rozhodne zadne odporove rozbocovace apod. Spatne zakonceni na velkych rozvodech dokaze pekne potrapit.
Jinak zasuvky se nejcasteji delaji s temito hodnotami utlumu :
(odbocny - pruchozi - oddelovaci)
7-3-16 dB
10-2-20dB
15-1-25dB

odbocny je to, o co se zeslabi signal pri odboceni do vystupu TV-R
pruchozi je to, o co se zeslabi signal na vystupu pro dalsi zasuvku
oddelovaci udava jak velke je vzajemne oddeleni na vystupu TV-R, proti vystupu pro dalsi zasuvku. Cim vetsi, tim lepe. Vsechny hodnoty na sobe zavisi.
Utlumy jsem bral pro nami uzivane zasuvky Alcad, ale ono to bude plusminus stejne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 16:46    Předmět: Citovat

Já se většinou nechám zlákat do "anténařiny", až je dotyčnej před kolapsem (většinou z manželky) a kolikrát se nestačím divit, jaký úrovně nacházím v zásuvkách - toť poznámka k tomu měření.

Další experti jsou ti, co si postaví rodinnej domek, nacpou tam jeden tenoučkej koax přes 4 průběžný krabice tak, aby už s tím nikdo nic neudělal a začnou na prstech lámat počty všech "signálů", co se musí na zásuvce nacházet, přičemž zásuvky většinou mají už levně nakoupený a polovinu z nich na prd a všechno to chtějí zapojit nejlépe do 1000Kč.

Jelikož já fušeřinu taky nemám rád, raději předstírám, že už to neumím a nestíhám.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19632
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 18:41    Předmět: Citovat

Rozumný stavebník se napřed zeptá a nechá si poradit, v místech kde jsou tradičně problémy se signálem, tedy tam, kde signál u jednoho souseda neznamená, že se najde i o dva metry vedle, si nechá vyhledat i místo pro nejvhodnější umístění anténního stožáru, než začne pokládat střechu.
Zrovna kolem nás je takových míst dost a znám jen dva projektanty, kteří na případný problém upozorní a navrhují uložení instalačních hadic už z podkroví tak, aby do nich bylo možné natahat hvězdicový rozvod. Pokud na to přijdou při stavebním dozoru na nějakém typovém projektu, navrhují to dodatečně a většinou s úspěchem, stavbu to přece prodraží nanejvýše o dvě tisícovky a ušetří to pak daleko víc.
A samostatně se projektuje a pokládá strukturovaná kabeláž. I pro ni je vhodné připravit vytrubkování a krabice.
Ale, jak říkám: rozumný stavebník si dá poradit, bohužel většina jich je spořivých. Tohle je tu zbytečné, támhleto tu nebude potřeba, no a když, tak se to nějak udělá...
A, kdo to má pak "nějak udělat", je za blbce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 19:39    Předmět: Citovat

ad "rozumný stavebník": ti se vyskytují většinou až dodatečně...

problém který řeší tazatel je spíš panel-story, jak to i s těma chuťovkama nastínil... brr.
Tady jsem docela na pochybách, že firma překopala STA na hvězdicová vedení, ono k tomu asi ani nebylo dost místa v trubkách... čert ví co tam naprasili. Bez detailní znalosti situace se blbě radí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 20:13    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Rozumný stavebník..
instalačních hadice...
strukturovaná kabeláž...


Obávám se, že tuhle terminologii dotyční neznají...

Sádroš, drážka šroubovákem a ať to není moc vidět Scared

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 20:42    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Hill napsal(a):

Rozumný stavebník..
instalačních hadice...
strukturovaná kabeláž...


Obávám se, že tuhle terminologii dotyční neznají...

Sádroš, drážka šroubovákem a ať to není moc vidět Scared


Chlapi, proč to tak všichni komplikujete....myslím, že jediný, kdo si to nejvíc zkomplikoval, je autor sám. A připadá mi, že ani nepotřebuje tak moc poradit, spíš si chtěl postěžovat, na to jak to má těžké předělávat byt Wink

Nemá rád lišty Sad a přitom, existují pěkné podlahové lišty, do kterých se dává elektrika, takže by nebyl vůbec problém to rozvést po bytě u podlahy, jak elektriku, tak i anténu a jen ten kousek od zásuvky dolů, třeba zaseknout, či uložit do oblé půlkruhové, dokonce v barvě dřeva lišty a muselo by to vypadat suprově. A pes by neměl šanci něco ukusovat Wink S tou elektrikou by se to také dalo vyřešit i jinak, ale .....

Kdybych ten byt předělával, asi bych si s tím docela dobře poradil Very Happy
Já přistavoval na baráku patro, dělal jsem to víceméně sám a měl jsem to do kolaudace za rok a dva měsíce, bez topení a venkovních omítek. Veškeré instalace jsem si dělal sám a obklady a omítky uvnitř také. Upravení střechy do nástavby, krovy, všechno sám a nemaje pořádné načiní. Když se chce, jde vše Wink Laughing Dělal jsem to po práci a o víkendech, v té stavbě jsme bydleli se ženou a dvěma dětmi, malými, kluk rok a půl a holka čtyři. Bydleli jsme v jedné místnosti uprostřed stavby a naši se na mě vybodli a musel jsem si poradit. Na půdě jsem si udělal z plachty čtvercovou místnost a tam jsme vařili na dvou plynovém vařiči (kemping). Do toho jsem si musel i opravovat auto a schánět....schánět materiál...kdo zná osmdesátá léta, tak ví o čem mluvím.

Takže jen chci říct, když se to vezme pořádně do rukou, jde všechno Wink Laughing A pokud se týká těch zásuvek na anténu, nejdřív bych něco zkusil a pokud by to nešlo, začal bych se radit co s tím. Asi by to chtělo změnit přístup k věci Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19632
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 20:49    Předmět: Citovat

Crifodo mimo jiné napsal(a):
...problém který řeší tazatel je spíš panel-story, jak to i s těma chuťovkama nastínil... brr.
Tady jsem docela na pochybách, že firma překopala STA na hvězdicová vedení, ono k tomu asi ani nebylo dost místa v trubkách... čert ví co tam naprasili. Bez detailní znalosti situace se blbě radí.

V panelákách z konce osmdesátých let (i když pamatuji i sedmdesátá, šedesátá a pár útržků z let padesátých) se to tu tak udělalo - do trubek po stoupačkách se skutečně vešlo 6 koaxiálů. V technickém podlaží jsou rozbočovače STA a UPC (u nich jsou navíc většinou i filtry podle toho, kolik si toho kdo platí). V rámci každé stoupačky se šesti obytnými podlažími je vždy hvězdicový rozvod. Vlastně dvě hvězdice - někdo je napojený na odbočovač kabelovky, někdo na odbočovač STA.
Ty odbočovače jsou v podstatě koncentrovaná stoupačka - mají po osmi výstupech -10 až -14dB a na volný konec průchozího vedení se našroubuje zakončovací odpor.
Neumím si ale představit, jak to udělat do více pater.

Hvězdicový rozvod v rodinném domku má ale i jednu dost podstatnou výhodu - daleko větší variabilitu: pokud jsou potřeba jen dvě zásuvky, použiju jen jeden hybridní rozbočovač a z něj budu odebírat signál jen do těch použitých dvou zásuvek. A mám 4 - 8 dB, ušetřených vynecháním dalšího nebo vícenásobného rozbočovače, k dobru, to někdy může být dost užitečné.
Když budu potřebovat zásuvku v jiné místnosti, prostě na rozbočovač připojím příslušný kabel a kabely k nepoužívaným zásuvkám tam nechám nepřipojené trpělivě čekat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 21:06    Předmět: Citovat

To je všechno pravda...
Můj poznatek: sebelepší strukturovaný rozvod pak oprasí firma, která přijde natáhnout "nové věci" - internet, digitál, jinou nabídku satelitů, a tato firma o----á stávající rozvod do ucha a napráská do objektu svoje nejlevnější lišty, projede patra bouracím kladivem a u klienta zakončí vedení v předsíni, dál si s tím dělej co chceš. Hlavně koukej začít platit za "nabídku".
Osobně mi to čím dál víc přestává dávat smysl hlavně z programového hlediska, doma už snesu jen ty dva základní programy ČT a jako další etapu vidím jen vlastnictví dobrého DVD a monitoru a co budu chtít, si koupím nebo dám nahrát od více televizního maniaka než jsem sám Rolling Eyes
Sledovat TV vyžaduje víc a víc duševní sílu a symbiozu v zhovadilosti, kterou nedisponuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 21:08    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Hvězdicový rozvod v rodinném domku má ale i jednu dost podstatnou výhodu - daleko větší variabilitu: pokud jsou potřeba jen dvě zásuvky, použiju jen jeden hybridní rozbočovač a z něj budu odebírat signál jen do těch použitých dvou zásuvek. A mám 4 - 8 dB, ušetřených vynecháním dalšího nebo vícenásobného rozbočovače, k dobru, to někdy může být dost užitečné.


A víš, že já jsem zatím nepotkal tady v okolí novostavbu s hvězdicovým rozvodem ? Kromě zmíněných drážek šroubovákem či podobným nástrojem ? Co a kde ti lidi chtějí ušetřit ? Když jim řeknu slovo BUDOUCNOST a případně nějaká fuknce NAVÍC ve smyslu připojení satelitu apod. , tak jen mávnou rukou. Rozbočovač mě zazdí sádrou a přetáhnou fajnovou, aby ušetřili za krabici. Za půl roku brečí, že zas "něco nejde". Proti tomu jedna zásuvka navíc ve zdi je banalita...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund