Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: pá květen 09 2008, 16:29 Předmět:
Máš pravdu, už jsem to smazal. Zas rychleji píšu, než myslím. Sorry. Zas mě honí... _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
no, až se mi podaří udělat nějaký ten tón, tak si z toho zkusím pak vytvořit nějakou melodii, prostě taková hračka, abych se nenudil a něco se zase naučil.
no, až se mi podaří udělat nějaký ten tón, tak si z toho zkusím pak vytvořit nějakou melodii, prostě taková hračka, abych se nenudil a něco se zase naučil.
A jak dobře umíš s jednočipama? Koukni na inetu na přímou číslicovou syntézu, je to celkem jednoduché a dá se to pro nízké kmitočty (kHz) s externím D/A převodníkem (třeba tím R-2R) realizovat snadno softwarově.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá květen 09 2008, 18:00 Předmět:
Na to, aby byl zvonek dobře slyšet, není sinusový průběh nejvhodnější. Obdélník nebo pila to zvládnou zrovna tak a ostrý zvuk je líp slyšet i při menším výkonu.
A dolní propustí si pak můžeš doladit, jak měkký zvuk ti bude vyhovovat.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá květen 09 2008, 19:37 Předmět:
Nějaký jednoduchý filtr to bude chtít, když to chceš generovat přes PWM.
Stačil by RC člen s časovou konstantou nějakých 16us (R*C=16us, kde R je v ohmech a C ve faradech) - tím vznikne dolní propust s poklesem o 3dB na asi 10kHz, což bohatě stačí.
Pokud bys generoval kmitočet přímo (obdélník příslušného kmitočtu na portu), ani by tam nebyl třeba - v ZX Spectrum tak jeden bit jde přímo na reproduktorek a hraje to taky.
Sem se rozhodl že to udělámpomocí přerušení je to jednodušší, a nemusím vypínat přerušení, a budu jenom v přerušení negovat výstup, takže bude střída 1:1.
Na to, aby byl zvonek dobře slyšet, není sinusový průběh nejvhodnější. Obdélník nebo pila to zvládnou zrovna tak a ostrý zvuk je líp slyšet i při menším výkonu.
A dolní propustí si pak můžeš doladit, jak měkký zvuk ti bude vyhovovat.
Souhlas. Já jsem si kdysi udělal něco podobného. A ten sinus byl moc hezkej, takovej jemnej, ale jako by ho nebylo slyšet. Takovej nijakej. Tak jsem mu pak přidal trochu 3. a 5. harmonický. Já to mám udělaný tak, že mám 8-mi bitovej R-2R převodník. Do něj pouštím podle tabulky sinus, ale vlastně to není sinus, protože už v té tabulce k němu mám přidaný ty vyšší harmonický. Výhoda je, že můžu postupně snižovat hlasitost tónu, což je opravdu moc hezký. Když to budeš mít přes obdélník a nebudeš ho ztišovat, tak to bude jak digitálky. Taky je v tomhle provedení fajn, že barva tónu nezáleží na frekvenci. A obvodově je to vlastně taky jednodušší.
čímž se vlastně dostáváme k syntéze tónů, jak ji zrealizoval pan Hammond.
Protože tehdy ještě neměl jednočipy, používal fonická kolečka s obdélníkovým ozubením, které přerušovalo magnetický obvod a tím se indukovalo napětí v cívce na pólovém nástavci. Ty to máš s generováním obdélníků jednodušší.
Protože je u hammondek k dispozici ke každému tónu jeho 2,3,4... harmonická, dá se pomocí táhel (drawbars) nastavovat libovolná barva zvuku přičítáním libovolné harmonické. Fyzikálně až brutálně jednoduché a přesto hammondky hudebníky už desítky let fascinují.
http://www.youtube.com/watch?v=9YJIgyJFIo0 - těžko najít kvalifikovanější výklad (a lahůdku pro pamětníky - Hill )
Pro zvukotvorné účely existujou jednoúčelové IO - oktávové generátory včetně příslušné omáčky okolo (vibrato, sustain, attack atd.) ale zase se na tom nenaučíš tak jako na jednočipech.
http://www.asu.cas.cz/~sula/DTP/Hammond.pdf
Pomocí DDS jde generovat prakticky libovolný kmitočet, takže není problém generovat k základní sinusovce i její další harmonické a váhovaně je sčítat a to dělat třeba pro celý akord, záleží na rychlosti jednočipu a šikovnosti programátora, kolik těch sinusovek dokáže najednou generovat.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po květen 12 2008, 11:59 Předmět:
U těch Hammondek to není až tak obdélník, spíše se to blíží sinu, nástroj má totiž harmonická kolečka. Tuším že vyšší oktávy mají jen 1 nebo 2 harmonické stopy.
anebo záleží na rychlosti programátora a šikovnosti jednočipu
asi se dají jednočipem odřít i hudebně složité věci, ale od jistého momentu to začne připomínat drbání pravou rukou za levým uchem. Slyšel jsem rozehrát jehličkovou tiskárnu a taky ZX Spetrum umělo v rukách správně fanatického assembleristy úžasné věci i se svým jednobitovým zvukem, snad by to předčilo i některé analogové k tomu účelu vyráběné přístroje ve stylu rádio od soudruha Zheng-Huang.
Hammondy mají zvláštní tvar ozubení, nevím jak to geometricky nazvat a už vůbec je nejisté jaký průběh to generuje při probíhání okolo pólových nástavců, ale podstatné je že to zní skvěle.
http://www.bentonelectronics.com/tonewheel.html
Na tomhle obrázku je ale fonické "kolečko" zřetelně obdélníkové:
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3Další
Strana 2 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.