Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rušení televize

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 10:46    Předmět: Rušení televize Citovat

Koupil jsem novou novou televizi a jsem za to potrestán tím že vidím i to
co jiní ne.Nevíte někdo jak vypadá rušení od 100Mb/s kabelu.Tyto eternetové kabely ruší přijímací anteny i na metr.Na frekvenci 100MHz a okolo jakýsi příjem na radiu.Nerozumím tomu.Předem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Misko84



Založen: Aug 21, 2005
Příspěvky: 35
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 10:52    Předmět: Citovat

a mas ten TP kabel zapojeny podla normy, alebo len tak podla duhy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 11:07    Předmět: Rušení Citovat

Ethernetový kabel patří INTERNETU, kabelová televize jiné firmě.Vyzkoušel
jsem v bytě tři různé televize obraz stejný/špatný/.Vjiných domech podobně
Rozhodl jsem se kabelovku opustit ale zajímá mne to jako tech. problém.
Ve spolačné anténě v domě při přepnutí na SECAM vidím náznaky rušení jako kabelovka.Rušení je okolo kanálu osm.Pozemní vysilače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alovka
Zakladatel fóra/superadmin


Založen: Jul 29, 2002
Příspěvky: 286
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 17:36    Předmět: Citovat

Nezdá se mi, že by toto rušení pocházelo od Ethernet kabelů. Navíc do koaxiálu. V kabelových stoupačkách v panelácích vede různý jiný bordel, zvonky, sílová vedení, ovládání odvětrávání aj.
Ale když si vysledoval rušení až po instalaci Ethernetu, tak to nevím.
Zkusit ještě oddělit antenní konektor kondenzátorem nebo nějakým oddělovačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 18:37    Předmět: Rušení televize Citovat

O rušení ETHERNET kabelem jsem se dozvěděl na elektrorevui. Zde tvrdili
že museli vzdálit antenu od kabelu na 1m.Kabel prochází na střeše mého
panelákového domu kolem anten a prochází kolem anten kabelovky.
Příjem je rušen i v jiných domech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19642
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 19:26    Předmět: UPC? Citovat

s UPC máme potíže i v Jičíně: dokud měli servisního technika v místě, nebyl problém. Většinou byla hlavní příčina v hnízdech rozbočovačů, propustí a zádrží - přechodové odpory v konektorech... na zavolání přijel, otevřel, pohýbal, zavřel, zaplomboval a byl pokoj. Zase na chvíli. OT: Dnes vysílají zbytečně daleko technika, jehož prioritním úkolem nejspíš je zjistit, že závada není na straně UPC, ale zákazníka - a nechat si zaplatit paušál za zbytečný výjezd. Tak ostatní radši drží hubu a krok, než aby se s ním dohadovali a platili za sebe, když závada či rušení se zjevně projevuje na stovce přijímačů, jen snad se projevy rušení různí podle typu a verze TVP.

Nízká úroveň signálu na zásuvce znamená podstatně menší odolnost proti rušení, zejména ve III.TV pásmu. Pak se může projevit i rušení od zdrojů (nebo UPS) - v důsledku úbytku napětí na "nuláku" stačí často 1V AC napětí udělat pěknou paseku, zvlášť, je-li roznudličkovaný špatně odrušeným spínaným zdrojem. S ethernetem to třeba ani nemá co dělat.

Jiné rušení vzniká špatně uzemněným pláštěm koaxiálu před zásuvkou nebo ještě lépe před rozbočovači: 30VAC proti zemi není žádná vzácnost, ale jde to pomoci si třeba přizemněním pláště účastnické šňůry na radiátor topení. Aspoň se potlačí indukce rušivých signálů do pláště kabelu - potlačení záleží na tom, jestli ten plášť tvoří smyčku uzavřenou nebo otevřenou (viz výše), zdroji a druhu rušení (někdy pomůže třeba chodit po sousedech a odpojovat přijímače, komu to vyzařuje kanálový volič zpět do rozvodu, odpojovat LAN síť z počítačů, i když ty by patch-kabely měly být vedené samostatně atd...).

Časté je rušení dálkovým příjmem na některém kanále v I. nebo III.pásmu, pokud je do kabelovky dodáván z antény pozemního spoje. To se ale projevuje dva dny až dva týdny a to obvykle dvakrát až třikrát do roka (dvojité řádkování, vlnění obrazu, viditelně dva obrazy přes sebe atd). S tím nejde dělat nic, než to přetrpět - ono by to třeba šlo přijímat odjinud, ale tam je jiné regionální zpravodajství, tak radši ne...
Podobně se projevuje křížová modulace přebuzením některého linkového zesilovače kabelovky příliš silným signálem některého jiného programu, ale toto rušení trvá beze změny. Zde také závisí projev na způsobu detekce a zpracování signálu vůbec a to od kanálového voliče - někomu se vlní na jednom dvou programech vodorovné jasové pruhy, jinému navíc vytrhává obraz do strany, další má obraz celkem dobrý, ale objevuje se mu v něm duch přecházející z pozitivu do negativu (čerstvá zkušenost).

Marconi, Branley, Murgaš, Baird, Tesla, Křižík a všichni ostatní s tebou: nezbývá ti, než hledat a zkoušet, je to duchařina. Nic, než duchařina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2058
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2005, 20:40    Předmět: Citovat

Ano, ethernet kabel opravdu muze rusit TV a to zejmena v 1-3 TV pasmu, zejmena pokud neni dostatecna uroven signalu. Ruseni se projevuje jako sikme, pohybujici se pruhy zleva do prava, jejichz intenzita se zvetsuje s tim, jak velky je provoz na síti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2005, 7:16    Předmět: Rušení televize Citovat

Díky RadkuB všechna písmena co jsi napsal jsem potřeboval, 100% potvr-
zují můj pohled na obrazovku.Jsem moc rád že,jsem se dočkal.Záměrně jsem nepsal o tom co na obrazovce vidím.Díky RadkuB za vyvedení
z mého tápání.
RadkuB další specie.Pozemní vysílání interní kanály TV 5 až 10 se
opakuje v nižší kvalitě znovu na 12 až 20. Tyto kanály 12až 20 mé video
přeskakuje.To znamená že někde nejsou používány.
Můj přijímač je PANASONIK TX-21CK1P a doufám ,že parasitní
příjem souvisí snad taky z ETHERET kabelem.Jak jsem už psal mám na
100MHz na radiu jakýsi signál.Když o signálu vím já přes pět pater ze
železobetonu určitě jde nejen do mého radia ale i do anteny kabelovky.
Neumím sehnat k PANASONIKU frekvence k jednotlivým int. kanálům
a tak doposud nevím na jaké frekvenci je parasitní příjem.
Pozemní vysilače jsou jen ve III.pásmu./střed 180MHz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2058
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2005, 19:43    Předmět: Citovat

S tik videem nevim, obecne frekvence mezi kanaly 12-21 jsou tzv. S-pasma a kazdy pristroj to pak cisluje jinak, nektery primo S 1-40, jine od 70-dal podle toho co vsechno umi a takdale.
100MHz je modulacni frekvence, tudiz se zde ruseni projevuje nejvic, smerem k dalsim kanalum postupne slabne, zalezi ale na intenzite signalu.
Nekdy nerusi jen ethernetkabel ale nektere sitove prvky vyzadruji jeste navic pres zdroj (typicky levne switche v platove krabici - Edimax, nebo APcka Ovislink 1120,...)
Dalsi problem co muze na takovem rozvodu byt (predpokladam ze jsi v bytovce a mate STAcko) jsou havarijni stavy rozvodu jako takovych, to co nekdy pri montazich vidim je k zbliti, bohuzel kvalitne provedena STA neco stoji a jak znamo do anten se investuje nejmene.
Priklad - zesilovace TESA/STEA, vadne zdroje, neodborne opravy (vadny tranzistor vymeneny ale nedoladene filtry, nebo vadny tranzistor, pro jistotu nevymenny vubec a na vstup narvany dalsi zesilovac aby z toho lezlo vice, stare rozbocovace PBC21 , ktere jsou nestinene co jine rozbocovace, ktere nemaji vubec homologace pro STA/TKR, stare kabely, stare spatne TV zasuvky, mnohdy v zasuvce nezapojene stineni apod,.... To vsechno jsou momenty, ktere problemy s rusenim jen znasobuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19642
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2005, 19:55    Předmět: kanály Citovat

Tak si to trochu ujasníme; vezmu to v normě K, t.j. se šířkou kanálu 8 MHz a odstupem nosných obrazu a zvuku 6,5MHz (kurzívou uvádím normu G, šířka kanálu 7MHz, nosná zvuku 5,5 MHz od nosné obrazu):
Pásmo I: kanály 1 a 2 (48,5 - 66 MHz), mezi kanály jsou mezery
v normě G jsou zde kanály 2-4 (47-68 MHz) bez mezer

Pásmo II: kanály 3 - 5 (76 - 100 MHz - toto pásmo se u nás nepoužívá pro televizní vysílání, protože zasahuje do většiny pásma FM rozhlasu)
norma G pásmo II nezná

Pásmo III: kanály 6-12 (174-230 MHz) s rozestupem 8 MHz bez mezer
norma G má kanály 5-12 (174-230 MHz) s rozestupem 7 MHz bez mezer - znamená to, že nosná obrazu K6 je totožná s G5

Pásma IV a V (UHF): kanály 21-69 (470-862 MHz) s rozestupem 8 MHz bez mezer
norma G: rovněž kanály 21-69 (470-861 MHz), ale široké jen 7 MHz, s rozestupem 8 MHz, tedy mezi kanály je po 1 MHz mezera, ale číslování je v obou normách stejné

Tady je vysvětlení, proč se třeba kanál 6 (nebo 5 v normě G) na některých TVP objeví znovu jako kanál 16: někteří výrobci takto vyřešili problém s přepínáním norem, aspoň do kanálu 10 (20). Prostě TVP přijímá na kanálu G5 obraz bez zvuku, ale kanál 16 znamená K6, tam už zvuk je (nebo taky není, záleží na konstrukci, časem se výrobci naučili umožnit volbu zvukové normy v menu). Ale pak je to různé - některé při ladění kanálů nad 70 vlastně neladí od kanálu 69 nahoru, ale v pásmech 108-174 MHz tedy kabelovku základní a 230-470 MHz hyperband.

Jestli se ale kanál G5(K6) objevuje znovu už na kanálu 12, jde pravděpodobně o chybu na straně distributora signálu - nějak mi nevychází, že by toto "dvojité zrcadlo" způsobil TVP.

A proč některé přístroje kanály 13 až 20 přeskakují? Protože tyto kanály nejsou normou definovány a na frekvencích, které by jim odpovídaly, se "vzduchem" nevysílá. Ale používají se pro kabelovou televizi, takže jde o to, jestli tuner přístroje s těmito kanály počítá a jestli jsou číslovány jako kabelové (viz dále) nebo "náhradním" číslováním (13-20, 78-99 či víc)

Pokud ovšem lze ladění tuneru přepnout na kanály S (nebo CC) a přístroj má kanálový volič s hyperbandem, objeví se tato oblast mezi III.pásmem (VHF-H) a IV.pásmem (UHF), t.j. mezi kanály 12 a 21 jako kabelové kanály S11-S40... jestli jsem se dopustil nějaké číselné chyby, omlouvám se, píšu to zpaměti. Navíc kabelové společnosti vysílají některé programy v normě a rastru G, takže číslování kanálů S1-S9 může znamenat S1-S10...

Já vím, netýká se to přímo tématu, ale rušení datovými přenosy a spínanými zdroji se nejvíc projevuje právě na III.pásmu. Tam pomáhá jen vedení datového kabelu jinudy a ne v souběhu s anténním kabelem a zajištění dostatečné úrovně TV signálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2058
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2005, 20:12    Předmět: Citovat

Hill to napsal naprosto spravne, me se to nechtelo rozepisovat a navic jsem stejne vsechno takhle presne nevedel Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2005, 21:17    Předmět: Rušení televize Citovat

Omlouvám se všem že jsem zabral mnoho vašeho času.Jsem moc spokojený
a na závěr napíšu proč to vzniklo.U kabelovky jsem žádal o opravu příjmu
TVP1.Cituji :Je na kanálu R7jinde není.Pokud vidíte tento program vícekrát
znamená to, že Váš televizor vytváří interferenční produkt 2. a 3. řádu
což se projevuje jako rušení.To není zcela výjimečné. konec citátu z dopisu kabelovky.Chápete proč mne tento dopis rozdráždil.
Našel jsem si pravděpodobnou příčinu rušení, ale tím jsem skončil.
Ještě jednou všem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2058
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2005, 21:30    Předmět: Citovat

ACH JO....
Co dodat, ten kdo tomu nerozumi tak na to asi skoci a tech par at si .......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19642
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út prosinec 13 2005, 8:34    Předmět: interferenční produkt? Citovat

Interferenční produkt - to je úžasná definice. Sice je nás na tomto webu dost, kdo víme, co to je, případně jak to vzniká a kde, a jak se to projevuje. Ale laický účastník kabelové sítě se z toho dozví akorát tak produkt trávení.
Někdo to zkusí s jiným TVP - každý přece nemůže vytvářet interferenční produkty, a když, tak třeba jen II. řádu nebo .... k čertu, co je to ten řád?...atd. Pak přijde na to, že rušení trvá, a kolečko telefonování a korespondence začíná znovu.

Když je možnost vyzkoušet příjem na individuální anténu, je to ideální. Jenže podle Murphyho je zarušený právě ten kanál, který na individuální anténu nechytím, takže monopolní dodavatel signálu mi může zkoušet nakukat, co chce. Ale hlavně hodit odpovědnost na zákazníka a ještě ho pokud možno skásnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.61 sekund