Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

A/D převodník pro PC
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jirkamm



Založen: Apr 07, 2008
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út září 02 2008, 23:09    Předmět: A/D převodník pro PC Citovat

Zdravím.
Mohl by mi prosím někdo poradit, který integrovaný obvod - převodník použít pro převod z 0-10V na cokoli čitelného v PC. Předpoklad je, že jich bude do jednoho PC víc. cca 50-100ks. Takže bych je potřeboval nějak rozlišit.
A pak, čím a jak ho naprogramovat?
Děkuji moc.
Moc tomu nerozumím. Možná se ptám nelogicky. Případně doplním info.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1274
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 2:10    Předmět: Citovat

To chceš snímať hodnoty z 100 AD prevodníkov pomocou PC ? Ako to chceš spraviť ?
_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkamm



Založen: Apr 07, 2008
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 7:29    Předmět: Citovat

To bych taky rád věděl. Proto se na to ptám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 7:41    Předmět: Citovat

Nepíšeš kolikabitový převod ani jaká musí být rychlost vzorkování, to je důležitá věc. V nejjednodušším případě stačí osmibitový obvod napojený na obousměrný LPT, víc měřicích vstupů zajistí vstupní multiplexer. Převodník stačí jeden, jestli nepotřebuješ synchronní snímání dat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:21    Předmět: Citovat

A i kdyby, pořád je levnější 100x obvod sample+hold než 100x A/D .
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jirkamm



Založen: Apr 07, 2008
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:33    Předmět: Citovat

Podle čeho poznám jestli stačí 8bit?
Je to na snímání teploty a dalších veličin.
Myslíš nějaký konkrétní multiplexer?
Synchronní snímání nepotřebuji.
Díky moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkamm



Založen: Apr 07, 2008
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:34    Předmět: Citovat

Mohl bych poprosit?
Co je sample+hold?
Omlouvám se ale v této oblasti jsem kuře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1841
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:38    Předmět: Citovat

Ak by sa to riesilo mikrokontrolerami tak by mozno 100x mikrokontroler po nejakych pol dolara vyslo lepsie. A mnoho ich ma niekolko AD kanalov, napr MSP430f1232 ma 10b AD a 8kanalov, webova cena okolo dolara, cize 96AD vstupov za $12. Zalezi vsak na poziadavkach na meranie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:41    Předmět: Citovat

Stavěl jsem převodník s TLC549, 8bit převodník, převod trvá 20us. Jednoduché připojení k sériovému portu PC, při připojení několika obvodů 4094 lze přepínat vstupy. Měl jsem snímání dvou kanálů s přepínáním rozsahů(0-2,55V,+-10mV;0-25,5V,+-100mV;0-255V,+-1V). Také jsem raději udělal optické oddělení portů,a samostatné napájení obou A/D. Pokusím se nějak dát dohromady celou dokumentaci co mám,už jsem to dělal dost dávno.
Upravoval jsem zapojení z knihy Využití rozhraní PC pod Windows
Návrat nahoru
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1841
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:42    Předmět: Citovat

Rozlisenie prevodnika vyberas podla narokov na rozlisenie signalu, 8b s 5V ref ti rozdeli 5V na 256 casti, co je nejakych 20mV, 10b asi 5mV. Sample and hold znamena ovzorkuj a podrz, Ak mas jediny AD a sto vstupov tak si vsetky vstupy ovzorkujes a napatie podrzis kym sa k nim AD prevodnik nedopracuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 9:42    Předmět: Citovat

Počet bitů záleží na požadované přesnosti/rozlišení. 8bit = 256 úrovní , poděl si maximální měřený rozsah počtem úrovní, dostaneš rozlišení.

"Sample and hold" je obvod, který "sejme" vzorek signálu a uloží ho do paměti (většinou kondík) pro další zpracování v A/D.

EDIT : Vidíš, máš to stereo Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jirkamm



Založen: Apr 07, 2008
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 10:32    Předmět: Citovat

Děkuji moc na stereo
V tom případě bych raději 10bit.
Rychlost snímání bych viděl tak cca 1 za sec na jednom snímači.

Prolezl jsem toho na netu už hodně a nějaké jsem i našel ale nejsem si jistý jestli je to to co potřebuji já.
Např:
http://livion.net/konstrukce/ADforPC/
nebo MCP3208-BI-SL někde jsem to viděl vč. schema ale nemůžu to najít.
nebo pro digi snímače toto
http://www.hamradio.cz/aprs/dalsi/PICfullWX_SHT/index.htm

a na tohle jsem při hledání narazil. to se mi líbí.
http://www.ivica-novakovic.from.hr/Nokia%20Lcd%20Termometar.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 11:32    Předmět: Citovat

Já bych asi použil atmegu8 v smd provedení. Má 8x10bit převodník. Buď pomocí nějakýho analogovýho přepínače jne přepínat vstupy nebo použít xx těch meg s tím že jedna by byla jako master a komunikovala s PC po rs232 a se slavy pomoci I2C. Jde o to jaký by byly použity ty přepínače a co by vyšlo levnějc , jestli xx přepínačů nebo xx meg.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
datam



Založen: May 17, 2006
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 14:07    Předmět: Citovat

Takže vnesieme tu trochu jasného svetla.

Rozlišenie si ľahko zistíš podľa toho akú presnosť potrebuješ. Ak sa jedná o teplotu napríklad v rozsahu -20 - 100C a chceš presnosť 0,5C tak 100-(-20)= rozsah 120C s presnostou 0,5C tj 120 / 0,5 = 240 vzoriek na celý rozsah pri uvedenej presnosti. Takže na celý rozsah ti postačuje 240 úrovní kde každá bude mať váhu 0,5C. Prevodník 8bit má pre celý rozsah 256 takže v praxi bude postačovať rozlíšenie 8bit tj 256.

rozsah -20 - 100C presnosť 0,1C -- 100-(-20)=120/0,1=1200 tj 11bit=2047 10bit je málo lebo má iba 1024 !!!

Prevodník má štandartne vstup 0-Uref kde Uref si môžeš zvoliť. Normálne sa používa buď 5 alebo 2,56V. Takže tvojich 10V si pomocou deliča upravíš na 0-5V. Presnosť pod 0,5C je v amatérskom prostredí zbytočná lebo samotné čidlo (LM335 a iné čidla s cenou pod 1000Sk majú nelinearitu minimálne 0,5C).

Ako prevodník by som použil jednoznačne ATMEGA8 ktorá má 6x multiplex 10bit ADC. Nieje problém každý vstup znova multiplexovať napríklad 8 kanál analog multiplex a dostaneš 6 x 8 = 48 analog vstupov. Takto sa to dá multiplexovať až do nekonečna.

Počítajme že prevod ADC trvá 260uS niečo pridajme na multiplex 40uS takže oblúženie jedného vstupu bude trvať 300uS. Ak máš 48 vstupov tak 48 * 300uS = 14,4mS. Takže v praxi ti bude každý vstup vzorkovať na frekvencii cca 70Hz.

ATMEGA má UART ktorý ľahko prevedieš na RS-232 takže to bude realtime zasielať priamo do PC. Paket by som zložil z čísla vstupu - hodnoty - nejakého flagu ukončenia prevodu.

Čo dodať. Zbasliť HW, vwdiwť dobre programovať AVR, urobiť SW do PC v nejakom C alebo Delphi. Takže prajem veľa štastia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1274
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: st září 03 2008, 15:13    Předmět: Citovat

datam napsal(a):
Takže vnesieme tu trochu jasného svetla.

Rozlišenie si ľahko zistíš podľa toho akú presnosť potrebuješ. Ak sa jedná o teplotu napríklad v rozsahu -20 - 100C a chceš presnosť 0,5C tak 100-(-20)= rozsah 120C s presnostou 0,5C tj 120 / 0,5 = 240 vzoriek na celý rozsah pri uvedenej presnosti. Takže na celý rozsah ti postačuje 240 úrovní kde každá bude mať váhu 0,5C. Prevodník 8bit má pre celý rozsah 256 takže v praxi bude postačovať rozlíšenie 8bit tj 256.

rozsah -20 - 100C presnosť 0,1C -- 100-(-20)=120/0,1=1200 tj 11bit=2047 10bit je málo lebo má iba 1024 !!!

Prevodník má štandartne vstup 0-Uref kde Uref si môžeš zvoliť. Normálne sa používa buď 5 alebo 2,56V. Takže tvojich 10V si pomocou deliča upravíš na 0-5V. Presnosť pod 0,5C je v amatérskom prostredí zbytočná lebo samotné čidlo (LM335 a iné čidla s cenou pod 1000Sk majú
nelinearitu minimálne 0,5C).

Ako prevodník by som použil jednoznačne ATMEGA8 ktorá má 6x multiplex 10bit ADC. Nieje problém každý vstup znova multiplexovať napríklad 8 kanál analog multiplex a dostaneš 6 x 8 = 48 analog vstupov. Takto sa to dá multiplexovať až do nekonečna.

Počítajme že prevod ADC trvá 260uS niečo pridajme na multiplex 40uS takže oblúženie jedného vstupu bude trvať 300uS. Ak máš 48 vstupov tak 48 * 300uS = 14,4mS. Takže v praxi ti bude každý vstup vzorkovať na frekvencii cca 70Hz.

ATMEGA má UART ktorý ľahko prevedieš na RS-232 takže to bude realtime zasielať priamo do PC. Paket by som zložil z čísla vstupu - hodnoty - nejakého flagu ukončenia prevodu.

Čo dodať. Zbasliť HW, vwdiwť dobre programovať AVR, urobiť SW do PC v nejakom C alebo Delphi. Takže prajem veľa štastia.


Krásne napísané , len kdo to zrealizuje Shocked

_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund